Biomasa podcjenjena i nedovoljno iskorištena kao ekološki izvor energije

Autor: Poslovni dnevnik , 02. prosinac 2013. u 16:53
Procjenjuje se da će potencijal ulaganja u energetski sektor JIE u narednih deset godina iznositi preko 10 milijardi eura

Procjenjuje se da će potencijal ulaganja u energetski sektor JIE u narednih deset godina iznositi preko 10 milijardi eura.

Unatoč proklamiranom stavu o potpori temama energije iz obnovljivih izvora, na tržištu ima premalo informacija o energetskim poticajima i programima EU, kao i međunarodnih financijskih organizacija koji se mogu koristiti za pokretanje projekata s biomasom. Procjenjuje se da će potencijal ulaganja u energetski sektor JIE u narednih deset godina iznositi preko 10 milijardi eura. Unatoč navedenome, šira je javnost nedovoljno upoznata s prednostima korištenja OIE, posebice drvenog peleta čemu pridonosi izostanak kontinuiranog sustava poticanja korištenja drvne biomase za stanovništvo poput sličnih promocijskih kampanja koje su provedene u zemljama EU.

Biomasa se najčešće izvozi iz Hrvatske
Drvna industrija nema dovoljno sirovine za svoj rad. U ovom bi se sektoru u Hrvatskoj moglo zaposliti puno ljudi kada bismo imali barem 30 posto potrebne sirovine, istaknuo je Ante Mijić, direktor tvrtke za proizvodnju i prodaju piljene građe "Quercus" iz Novske, predsjednik Grupacije pilanara pri Hrvatskom drvnom klasteru. Prema njegovim riječima, odgovornost za problem nedostatka sirovine za proizvođače leži na Hrvatskim šumama, kojima bi trebalo zabraniti izvoz trupaca i drva za biomasu.

Potpisani ugovori o suradnji u regiji
Suradnja sektorskih tvrtki u susjednim zemljama godinama se ocjenjuje vrlo dobrom, a kao rezultat toga postoje mnogi primjeri zajedničkih ulaganja, izlazaka na treća tržišta ili sudjelovanja u EU projektima poput ID WOOD gdje sudjeluje 9 zemalja i 11 partnera. Kako bi se na šumi bazirani sektori još bolje povezali, posebice u dijelu uspostave drvoprerađivačke i institucionalne infrastrukture bazirane na najboljim europskim praksama i iskustvima, Hrvatski drvni klaster je proteklih godina inicirao i održao niz stručnih skupova na kojem su prisustvovali vodeći sektorski protagonisti iz zemalja Regije JIE. Na konferenciji u Opatiji koja je već doživjela deseto izdanje svake godine okupljamo preko 200 sudionika zaduženi za organizaciju, planiranje i razvoj šumarstva i prerade drva odnosno iz vodećih sektorskih tvrtki, istaknula je Sonja Ištvanić, izvršni tajnik Hrvatskog drvnog klastera. Kao rezultat takvog pristupa potpisani su sporazumi sa svim sektorskim udrugama u Regiji, a jedan od prioriteta je suradnja na području OIE, odnosno razvoj energetskih projekata koji se baziraju na drvu.

Izvoz peleta iz SAD u Europu rastao za 50%
Europa je glavno izvozno tržište za proizvođače drvnog peleta iz Sjeverne Amerike, a Velika Britanija izgradnjom niza novih "zelenih energetskih postrojenja" na pelet postaje najzanimljivije odredište gdje završava dvije trećine američkog izvoza. Godine 2012. je iz Kanade u Europu izvezeno 1,5 milijun tona peleta, dok je iz Sjedinjenih Američkih Država pristiglo 1,7 milijuna tona. U prvom kvartalu ove godine ukupno je iz Amerike izvezeno preko 1 mil. tona, što predstavlja veliki skok nakon nešto slabijih rezultata u zadnjem kvartalu prošle godine a što je dovelo do kvartalnog povećanja izvoza od čak 50 posto, izvještava Wood Fiber Review. Pred četiri godine je iz Sjeverne Amerike u Europu izvezeno 750.000 tona, a prošlogodišnji rezultat od 3,2 milijuna. tona te rekordni rezultati prvog tromjesečja najavljuju daljnji rast izvoza peleta na europsko tržište te najave izgradnje novih tvornica peleta u Americi.

Računaju na Vladine poticaje
Poticaji za obnovljive izvore energije su od 1. 11. povećani čak sedam puta, a Vlada će ih, nakon što ih operateri prikupe od krajnjih potrošača, preko HROTE-a usmjeravati proizvođačima "zelene energije". Prema novom Akcijskom planu koji je Vlada nedavno prihvatila za razdoblje do 2020., posebno je istaknuta važnost proizvodnje energije iz biomase, bioplina, kogeneracijskih postrojenja i malih hidroelektrana, za razliku od energije solara i vjetrolektrana kojima su do sada bili omogućeni izdašni poticaji.

Komentari (1)
Pogledajte sve

Ne postoji bio masa, niti je to višak u šumi. Ona je neophodna za opstanak gljiva i mikroorganizama i ne stavlja se slučajno. Također ni suvarci niti “neuredno grmlje kraj cesta i autoputeva” nije tamo slučajno, služi za zaštitu šume od ekstrmnih vručina ili zima. Konpletan koncept je uzet s zapada, koji je potpuno uništio šume, šumsko tlo i zemlju poljoprivrednu, stoga se od toga treba hitno odustati. Tužno je što to neznaju ni oni “eko” osliješteni a vidim ni stranke koje tvrde da su takve.

New Report

Close