Bez najave poskupjela voda i odvodnja, građani i tvrtke šokirani

Autor: Agencija VLM , 06. siječanj 2013. u 10:41
Thinkstock

Građani i kompanije s razlogom su potpuno šokirani time što ih o poskupljenju nitko nije obavijestio.

Bez ikakve najave, priopćenja, upozorenja i obrazloženja iz gradskih uprava ili gradskih komunalnih poduzeća, s prvim danom ove godine u svim se gradovima primjenjuju nove, više cijene vode i odvodnje i za kućanstva i za industriju.

Uredba

Razlog poskupljenju je uredba kojom je vlada u ljeto prošle godine povisila iznose naknade za korištenje voda i naknade za zaštitu voda, s primjenom od 1. siječnja 2013. godine.

U gradovima s područja Koprivničko-križevačke, Varaždinske, Međimurske i Krapinsko-zagorske županije poskupljenje neće biti veće od kune po metru kubičnome, što za prosječnu četveročlanu obitelj, koja na mjesec potroši oko 20 "kubika", znači oko 20 kuna. Iznimka je Čakovec, u kojemu je povećanje 1,69 kuna, od čega se kuna odnosi na veću naknadu za gradnju kanalizacije.

– Vladina uredba primjenjivat će se na računima za siječanj, koji građanima stižu u veljači. Riječ je o otprilike kuni po metru prostornome – kažu u varaždinskom Varkomu.

– Cijena se podigla za šest posto, odnosno za domaćinstva i stanare iznosi 11,92 kune po kubičnome metru, a za gospodarstva 12,55 kuna po kubičnome metru – kaže direktor Zagorskih vodovoda, koji pokriva dvije trećine Krapinsko-zagorske županije, Željko Hren.

U Krapini imaju naročito velikih razloga za zadovoljstvo jer im je voda već poskupjela prije mjesec dana.

Građani s kojima smo razgovarali naprosto su šokirani činjenicom da ih nitko nije obavijestio o tome da im slijedi novi udar na standard. Ako to već nisu učinila komunalna poduzeća, svakako su javnost o poskupljenju trebale obavijestiti gradske uprave.

Obavijesti kasne

U Koprivnici je, primjerice, na Badnjak prošle godine održan sastanak Savjeta za zaštitu potrošača, na kojemu je odobreno povećanje cijene vode i odvodnje za 64 lipe po kubičnome metru za kućanstva. Potom je suglasnost na poskupljenje dala i gradonačelnica Vesna Želježnjak. Međutim, nitko se nije oglasio i građanima najavio što mogu očekivati u računima koje će dobiti ovih dana.

A što reći s pozicije direktora neke kompanije? U poslovni plan koji ste donijeli ukalkulirali ste stare cijene, a onda, bez najave, stignu nove.

– Nemamo od strane naših dobavljača informaciju o promjeni cijena vode. Povećanja cijena – koja nas uvijek zateknu, jer vrlo često obavijesti kasne, a primjena je već na snazi – najčešće nemamo što komentirati i nismo u situaciji ne prihvatiti nove cijene – izjavila je jučer Melita Bači, direktorica koprivničkog proizvođača ambalaže Hartmanna.

Vladin je plan da od skuplje vode i odvodnje na godišnjoj razini prihoduje oko 250 milijuna kuna, što bi išlo na konto Hrvatskih voda za ulaganje u javnu vodoopskrbu.

– Ako će te investicije biti usmjerene u izgradnju vodovoda, kanalizacije i slično, nema problema. No bit će jako loše ako će se novac usmjeriti na kontroverzno 'uređenje vodotokova', što zapravo znači uništenje rijeka i potoka. Takve regulacije osudili su europski stručnjaci kao zastarjele, a novac za nepotrebne radove odlaze u u džepove hidrotehničkih kompanija – komentirao je poskupljenje koprivnički biolog Goran Šafarek.

Komentari (7)
Pogledajte sve

..A sve je počelo čuvenim modelom 1/3 / jedna trećina svima…

Da biste dobili sredstva FONDA ZA REGIONALNI RAZVOJ,ili drugo za npr. izgradnju
sustava kanalizacije u Općini- morate potpisati trojni ugovor.
To znači da Općina za imenovani Program- za koji se kandidira- sa 1/3 BESPOVRATNIH SREDSTAVA – mora osigurati :

1/3 vlastitih sredstava – iz svog Proračuna / najčešće iz osnove poreza na
dohodak- a to imaju značajno samo najbogatije Općine sa velikim brojem
zaposlenih mještana

1/3 sredstava iz PODUZEĆA za razvpj komunalne infrastrukture / VODE, PLIN,
ELEKTRA- ovisi o čemu se radi u Projektu

1/3 iznos koji participira Fond za regionalni razvoj ili neki drugi
Dobročinitelj..

Sredstva iz komunalne infrastrukture- nije teško NABAVITI, to se radi tako-
da VODNO PODUZEĆE na mjestu gdje radi- poveća cijenu vode mjestu – …

Onda Općina/ jer nemaju kunta -kinte/ svoju 1/3 udjela – napravi isto tako-
poveća i ona svoj dio , i dogovore sa Vodama, da se i njihov dio UGRADI U
CIJENU VODE – svima…..
I onda se svi pitamo–kako nas to puno košta….! Naime, Općine novac potroši:
– na plaće, Udruge, kamate na kredite, opremu, manifestacije-

a projekte -FINANCIRAJU MJEŠTANI – SAMI …..

Vodne naknade idu u privatne džepove preko izmišljenih potreba i nepotrebnih regulacijskih radova. To je jako dobro uigran sustav da se preko nepotrebnih i štetnih regulacija rijeka van naselja upošljavaju privatne hidrotehničke firme. To nisu bapske priče, to su rekli stručnjaci iz Nizozemske i Njemačke koji su radili na implementadiji Okvirne direktive o vodama (Twinning). Ogroman novac se slijeva preko tih radova za u ruke kumova, kolega itd. Poguglajte put novca u filmu na Youtube “Kako vodeni lobi pljačka Hrvatsku”.

Pogledajte i “Kako nas ucjenjuju poplavama”. Unatoč milijardama i milijardama poplave i dalje haraju, zašto? Sigurno ne zato što im je falilo novaca! Štoviše, tehnička rješenja stvorile su od rijeka bujice: kraćenjem meandara i uklanjanjem prirodnih retencija je rijeka postala tempirana bomba!

@autolik ,

neznam tko se krije iza , ali vidim ko se krije ispred .

Nema nama spasa .

pero,je li se to iza krije karamarko.srušiti postojeću vlast koristeći se svim sredstvima. ajme si ga nama. i sada i u buduće vrijeme.

New Report

Close