Bespoštedna borba nerealnim cijenama

Autor: Borivoje Dokler , 22. rujan 2015. u 22:00
Zdravko Ivčić, direktor Nox grupe/ Slavko Midžor/PIXSELL

Bit će potrebno još određeno vrijeme prije nego se osigura nesmetana razmjena na čitavom europskom tržištu.

Nox Grupa u ovom trenutku opskrbljuje strujom nešto manje od tri tisuće potrošača diljem Hrvatske. Njezina poslovna politika temelji se na individualnom, inženjerskom pristupu svakom pojedinom kupcu, pri čemu se kupcima osim povoljne i pouzdane isporuke električne energije, posredno nude usluge povećanja energetske učinkovitosti. S direktorom Nox grupe, Zdravkom Ivčićem, porazgovarali smo o poslovanju tvrtke, problemima na hrvatskom tržištu električne energije te povezivanju opskrbljivača u regiji. 

Kako ste zadovoljni trenutnim stanjem na domaćem tržištu električne energije? 
Trenutačno je u Republici Hrvatskoj registrirano ukupno 21 opskrbljivač od kojih u smislu tržišnog natjecanja posluje devet opskrbljivača, od kojih svega pet do šest tvrtki redovito sudjeluje na javnim nadmetanjima za isporuku kupcima koji su obveznici provođenja postupka javne nabavke. Ova činjenica je bitna jer na javnim nadmetanjima mogu sudjelovati isključivo opskrbljivači koji zadovoljavaju stroge financijske i tehničke sposobnosti. Preostali aktivni opskrbljivači nastoje se fokusirati na određene tržišne niše. U pogledu regulatornih okvira nedavno je donesen svojevrsni paket izmjena zakonskih propisa u području tržišta električne energije. To se prije svega odnosi na izmjene Zakona o energiji i Zakona o tržištu električne energije, te podzakonskih propisa kao što su Opći uvjeta za korištenje mreže i opskrbu električnom energijom, kao i Pravila o promjeni opskrbljivača koji donose čitav niz promjena u procedurama i odnosima pojedinih energetskih subjekata. Što se tiče operativnog poslovanja i dalje se nastavlja bespoštedna borba za svakog kupca pri čemu prednjače pojedini opskrbljivači sa nerealno niskim cijenama, što im u konačnici producira značajne negativne financijske rezultate. U svakom slučaju u ovom trenutku se najviše isplati biti veliki kupac. Također je prema službenom Izvješću HERA-e vidljiv daljnji trend smanjenja potrošnje električne energije u Hrvatskoj i to kao posljedica daljnjeg pada sektora proizvodnje, te s druge strane primjene mjera energetske učinkovitosti u potrošnji električne energije. U takvim okolnostima Nox grupa je i u 2014., ali i u 2015. nastavila sa pozitivnim trendovima poslovanja prije svega u zadovoljavajućoj stopi profitabilnosti uz umjereni rast prodaje čime smo stekli najbolji financijski bonitet u odnosu na konkurenciju. Sve u svemu, ipak se može zaključiti da se situacija razvija u pozitivnom smjeru i očekujem da će u dogledno vrijeme hrvatsko tržište biti na zadovoljavajućoj razini uređenosti. 

Što je danas najveći problem za alternativne opskrbljivače na hrvatskom tržištu? 
Prije svega regulatorni okviri još uvijek nisu u potpunosti usklađeni s 3. Paketom EK, a već se u EK najavljuje donošenje 4. Paketa. Tu se radi o čitavom nizu pravila i procedura kojima se definiraju međusobni odnosi, prava i obveze pojedinih sudionika na tržištu. Samo za primjer želim istaknuti da još uvijek ne postoji ugovorni odnos između opskrbljivača i Operatora distribucijskog sustava što na neki način predstavlja svojevrsni paradoks tržišta. Nadalje tu je sve veći problem obveznog otkupa električne energije iz Sustava poticanja proizvodnje iz OIEiK za koji se tek očekuje da će vrlo brzo eskalirati na razine 8 do 10% troškova nabavke, a što predstavlja skrivenu subvenciju koja je nametnuta opskrbljivačima mimo zakonskih načela. Dostupnost mjernih podataka za potrebe efikasnijeg planiranja potrošnje također nije niti približno zadovoljavajuća, tako da još uvijek opskrbljivači nisu u mogućnosti značajnije smanjiti trošak energije uravnoteženja. Također je i nadalje evidentno netransparentno poslovanje HEP grupe prije svega u odnosima pojedinih tvrtki kćeri (proizvodnja – trgovina – opskrba – distribucija …) što nama ostalima znatno remeti ravnopravno sudjelovanje na tržištu. 

Više ste orijentirani na poslovne i javne korisnike. Zašto je to tako i mislite li se u budućnosti više okrenuti  privatnim korisnicima? 
Nox grupa je u ovom trenutku usmjerena isključivo na poslovne korisnike, kao i na javne naručitelje iz razloga što je u našim strateškim ciljevima zacrtana prva etapa kao stabilno pozicioniranje na tržištu poslovne potrošnje. U drugoj etapi razvoja planiramo proširenje isporuke električne energije na sve segmente tržišta, ali na način koji će biti maksimalno konkurentan u odnosu na sadašnju ponudu od strane konkurencije. Itekako smo svjesni činjenice da ponuda prema rezidencijalnim kupcima isključivo sa nižom cijenom više niti približno nije dovoljna kako bi se ostvario značajniji rezultat, što se pokazalo kod pojedinih konkurenata gdje s politikom nerealno niskih cijena nisu uspjeli pridobiti značajniji broj privatnih kupaca. Naši planovi za ulazak na tržište privatnih korisnika baziraju se na ponudi cjelovitih paketa energetskih usluga čime bi se korisnicima pružila značajnija povoljnost, dostupnost i pouzdanost energetskih usluga. Za realizaciju navedenih planova svakako nam je potrebna temeljita priprema za stvaranje kvalitetne infrastrukture koja će korisnicima omogućavati jednostavnu i povoljnu odgovarajuću uslugu. 

Često ističete kako zagovarate 'inženjerski', a ne 'prodajni' pristup korisnicima. Možete li to objasniti? 
Naša konkurentnost na tržištu prvenstveno se ostvaruje na poslovnom modelu individualnog – inženjerskog pristupa svakom pojedinom korisniku. Takav se pristup između ostalog očituje kroz stručno inženjersko savjetovanje prije svega u distribuciji električne energije. Što to konkretno znači? Kupci se svakodnevno susreću sa čitavim nizom problema i nepoznanica vezano uz potrošnju električne energije, ali i odnosima sa mrežnim operaterom – Elektrom. Najčešća pitanja su poput prekoračenja priključne snage, prekomjerno preuzete jalove energije, problemi sa limitatorima, kako promijeniti tarifni model, kako smanjiti vršno opterećenje i slično. Djelatnici Nox grupe posjeduju odgovarajuća znanja i iskustva koja stavljaju na raspolaganje kupcima kako bi im u određenim situacijama uštedjeli novac i vrijeme u rješavanju pojedinih problema. 

Sve više opskrbljivača električnom energijom posluje na više tržišta regije. Može li se očekivati uskoro velika konsolidacija tržišta? 
Najnovija politika Europske komisije nalaže snažno energetsko povezivanje ne samo unutar članica EU već i na čitavom kontinentu čime želi dugoročno osigurati energetsku neovisnost, a samim time i političku stabilnost. Upravo takva politika pridonosi aktivnostima među svim energetskim subjektima uključivo i krajnjim korisnicima da se omogući maksimalna dostupnost i dostatnost energetskih usluga po najpovoljnijim uvjetima. Mi već u Hrvatskoj imamo neko vrijeme praksu da pojedini kupci koji su dio multinacionalnih kompanija traže partnere u isporuci električne energije za čitavu regiju. Samim time nama opskrbljivačima se nameće potreba za širenjem poslovanja u regiju bilo otvaranjem novih podružnica, bilo strateškim udruživanjem na nivou regija. Što se konkretno naše Regije (JI Europa) tiče, imamo situaciju da neka tržišta još nisu potpunosti zaživjela (BiH, Srbija, Crna Gora, Kosovo) tako da će biti potrebno još određeno vrijeme za potpuni razvoj tržišnih odnosa čime će se osigurati nesmetana razmjena energije na čitavom tržištu europskog kontinenta.

Energetska učinkovitost

Paketi za uštedu energije

Nox grupa u suradnji sa nekoliko renomiranih partnera iz pojedinih područja, posredovanjem nudi usluge povećanja energetske učinkovitosti. Ponuda se odnosi na područja: energetski pregledi/certifikati, rasvjetni sustavi (LED rasvjeta), sustavi nadzora i upravljanja potrošnjom, energetski inženjering i termo-tehnički sustavi. Planirajući daljnji razvoj poslovanja, odlučili kupcima ponuditi puno širi okvir usluga pomoću kojih će u cjelovitom paketu energetskih usluga ostvariti značajne uštede u potrošnji energije, kaže Ivčić.  

Komentirajte prvi

New Report

Close