Privatni iznajmljivači od ove sezone za svoje apartmane i kuće moraju imati energetske certifikate, oko čega više nema dileme nakon što je Ministarstvo graditeljstva dopunilo Pravilnik o energetskom pregledu zgrade i energetskom certificiranju. Investicija će obiteljski turistički smještaj ukupno stajati najmanje 40 milijuna kuna, izračun je udruga obiteljskog smještaja do kojeg su došli pomnoživši brojku od 67 tisuća iznajmljivača s trenutno najjeftinijom prosječnom ponudom od 600-tinjak kuna po certifikatu.
Kako pojašnjavaju u Ministarstvu graditeljstva, obveza energetskog certificiranja za iznajmljivanje, zakup i lizing je od prvog siječnja, odnosno od trenutka uoči samog iznajmljivanja ili zakupa. Ako će se apartman ili stan iznajmljivati u ljetnim mjesecima, certifikat je potreban prije samog iznajmljivanja, a ne s početkom godine.
Udruge iznajmljivača, uključujući i Zajednicu obiteljskog smještaja pri Hrvatskoj gospodarskoj komori i dalje tvrde da je uvođenje obveze energetskog certificiranja nelogično i u suprotnosti s postojećim propisima u skladu s kojima posliju, prvenstveno Zakonom o ugostiteljskoj djelatnosti. Iako smatraju poželjnim posjedovanje energetskog certifikata radi ulaganja u nova energetska rješenja i kao potencijalne konkurentske prednosti, ističu kako to ne može biti predmet ovog Pravilnika.
Pojašnjavaju da pružatelji usluga u domaćinstvima i obiteljskom turizmu nisu iznajmljivači jer ne iznajmljuju svoj stambeni prostor, a režije ne plaćaju gosti, i stoga im nije važno u koji energetski razred spada smještajni objekt. Ističu također da trenutno nije jasno tko će kontrolirati provedbu Pravilnika, jer energetska inspekcija Ministarstva graditeljstva kontrolira samo poslovne prostore.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Nadam se da će novoizabrana Vlada i Hrvatski Državni Sabor ukinuti te razbojničke zakone o pljački Hrvatskih poduzetnika najvećim porezima na svijetu.
Zamislte samo koliko se crvenih uhljeba bude bogatilo na tim energetskim certifikatima ?
Zašto nas Ustavni Sud ne zaštiti od ovih pljački ?
A izmislili su i kazne od 5.000,00 do 30.000,00 kuna !
Koliko će iznajmljivača u Turizmu odkazati iznajmljivanje Apartmana pa će biti i manje poreza ?
Četri godine uništavaju Hrvatsko gospodarstvo i vrijeme je bilo da odu?
Barbosa:
” već više puta sam tu pisao da je porez na nekretnine protuustavan i protupravan te se on kao takav se ne može uvesti na postojeće legalne nekretnine a isto tako niti obveza energetskog certificiranja
takav porez se eventualno može uvesti na nekretnine koje će se graditi nakon stupanja na snagu takvoga nameta….imate XX primjera, pa tako i porez na dividendu i kapitalne dobitke ne plaćaju oni koji su bili u poziciji na dan početka primjene poreza zato jer se zakoni pa tako i porezi ne mogu primjenjivati retroaktivno
također, komunalne naknade i naknade za uređenje voda se ne bi smjele obračunavati po m2 nekretnine ali ,eto, nitko od naših vrlig pravnih stručnjaka još nije tražio ocjenu ustavnosti ”
Ne radi se tu samo o 40 miliona , tu se radi o miliardi koju misle opljačkati od legalnih iznajmljivača.
To je nastavak pljačke stanovnika Hrvatske koje su započeli tzv.fiskalizacijom i legalizacijom.
Svim tim izmišljenim novim porezima opljačkali su od Hrvatskih građana 20 miliardi i direktni su krivci za broj Blokiranih građana , za pad zaposlenosti od 100.000 , za isljene 100.000…!
I pored toga su nas još zadužili za 100 miliardi .
Hvala Bogu da su otišli u roportarnicu , gori su od skakavaca.
Uključite se u raspravu