Grad Zagreb traži od hrvatske Vlade izmjene tri zakona vezana uz financiranje lokalne i regionalne samouprave kako bi se mogao neograničeno zaduživati, piše u petak Jutarnji list.
Zagreb traži izmjene zakona s ciljem da izda obveznice vrijednosti do okvirno 5 milijardi kuna preko kojih bi sufinancirao obnovu grada nakon potresa. Da je to jedna od ideja koju su izložili potpredsjedniku Vlade i ministru financija Zdravku Mariću Jutarnjem listu potvrdio je i Zdravko Kojić, gradski zastupnik stranke Milana Bandića i bivši šef gradskih financija.
“Mi bismo htjeli da jedinice lokalne samouprave, prije svega Grad Zagreb, uopće nemaju ograničenja kod zaduživanja, kao što država nema, jer nam je sada to ograničeno na 2 posto proračuna godišnje i ukupno na 20 posto. Tražimo ili delimitaciju na 50 posto ili bez ikakvog limita kako bismo mogli izdati obveznice na duži rok, pa i do 15-20 godina”, pojašnjava Kojić.
Limiti zaduživanja sada su definirani Zakonom o financiranju jedinica lokalne i regionalne samouprave, Zakonom o proračunu i Zakonom o izvršenju proračuna, a Grad Zagreb o tome već neko vrijeme pregovara s Marićem. Prema njihovom tumačenju on nije zatvorio vrata ali nije oduševljen s takvom idejom, pa od njega traže da on da rješenje, ako već neće pristati na njihovo.
“Ima takvih ideja, ali još uvijek je to u fazi razmišljanja. razgovori su se vodili više puta, a mi tražimo da se prilagode zakonska rješenja kako bi se omogućili veći prihodi Gradu”, kaže Kojić
Pitanje je mogu li se izmjene tih zakona donijeti u kratkom roku budući da se Sabor raspušta već u ponedjeljak a Vlada eventualno može na nekoj telefonskoj sjednici uputiti takve izmjene Saboru još ovaj tjedan ili u ponedjeljak, što je malo vjerojatno, piše u petak Jutarnji list.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu