Pozivamo i potičemo one snage u SDP-u koje su se osokolile i pronašle toliko moći i razuma da iznesu u javnost informacije o sprezi SDP-a i Actavisa da do kraja progovore o čemu je riječ i o čemu se govorilo na brifingu o Actavisu, jer se očito razgovaralo o “penezima” koji su im izmaknuli, a trebali su im za izbore, ustvrdio je jučer na konferenciji za novinare glavni tajnik HDZ-a Ivan Jarnjak. Upitan ima li bilo kakve dokaze za te tvrdnje, Jarnjak je kazao kako ih nalazi u činjenici da ista marketinška agencija lobira za Actavis i pruža usluge SDP-u, no, dodao je kako u HDZ-a novinski tekst ne uzimaju zdravo za gotovo, nego traže da se cijela stvar istraži, jer su i javni izvori relevantni izvori za Državno odvjetništvo. Kazao je kako HDZ nije krenuo u predizbornu kampanju, ali da ne će tolerirati što iz SDP-a, umjesto da argumentirano odgovaraju na medijske napise, uzvraćaju vrijeđanjem Sanadera, HDZ-a i njihovih birača, a i novinari ne prolaze “bog zna kako”. SDP je u nedostatku programa i zbog unutarstranačkih problema, te skrivanja svojih makinacija počeo napadati, vrijeđati i omalovažavati političke protivnike, ističe, dodajući da će HDZ kampanju voditi afirmativno, temeljenu na programima, a ne vrijeđanju drugih i spuštanju ispod civilizacijske razine.
Afera za aferom
Član Predsjedništva HDZ-a Andrija Hebrang ustvrdio je kako se afera za aferom rađaju zato što SDP nema argumenata, planova i nije kreativan, pa zato nema ni programa. Iscrpili su privatizaciju, pa im preostaje ono što u javnosti ima odjek, a to je korupcija, no, umjesto da se s nama uhvate u borbu protiv korupcije, oni je pretvaraju u borbu protiv političkih protivnika, što je najveća zloupotreba korupcije, naglasio je, dodajući kako su afere koje su krenule posljedica vrlo smišljene predizborne politike, koja u budućnosti polučuje rezultat kao i sve druge politike koje nisu znale stvarati nego razarati. Pritom je, dodaje, relativno novo u politici SDP-a da ide agresivno vrijeđajući novinare i medije, ali ponajprije HDZ, zbog čega smo dužni odgovarati na uvrede i neistine koje o nama šire. Prema Hebrangovom mišljenju, afera Pliva je počela 2002. godine, kada je Račanova Vlada, tiho, bez znanja javnosti, bez odluke Sabora i Vlade protuzakonito privatizirala osam posto dionica Plive. Oni su jednostavno nezakonito otuđili osam posto vlasništva Plive, prebacujući ih iz mirovinskog fonda u HZZO, da bi HZZO kroz državne dionice sanirao dugove, što je protivno Zakonu o privatizaciji, jer se po njemu, kroz vraćanje dugova ne može privatizirati tvrtka, pojašnjava Hebrang. Prodali su ih ispod cijene, po 423 kune, a već mjesec dana kasnije prva transakcija na burzi provela se po 600 kuna, a danas je iznad 800 kuna, kaže. To su napravili da bi omogućili buduću rasprodaju Plive, jer da je država danas u posjedu 25 posto plus jednu dionicu Plive, onda bi imala aktivnu ulogu u donošenju odluke o privatizaciji, ističe Hebrang, napominjući i kako su državu lišili prava da četiri godine ubire dobit i utječe na poslovanje Plive, što je gubitak od četiri milijarde kuna, s kojima se moglo vratiti nekoliko rata umirovljenicima. Zato su i krenuli u igru s Actavisom, u koju možemo vjerovati, kao i što čestitamo dvojici istaknutih članova SDP-a na građanskoj hrabrosti da to razotkriju, a vjerujemo da će ići i dalje, no, dokaz je i vrlo nervozna reakcija SDP-a i Nenada Stazića koji nije dao nijedan argument protiv.
Vraćanje duga
Iza svega stoji pokušaj SDP-a da sruši Vladinu ideju da se dionicama Plive vrati dug, jer bi time palo i naše obećanje da ćemo ga vratiti, a to bi se zaustavilo sprečavanjem privatizacije Plive i da Vlada ostane bez tog novca, smatra Hebrang. Pojasnio je kako je HDZ odustao od plana da će dug biti namiren prodajom T-HT-a, zato što se, ističe, T-HT ne može prodati zbog uvjeta pod kojima ga je Račanova Vlada prodala Deutsche Telecomu jer se ne zna čiji je najvredniji dio, DTK infrastruktura, budući da to nije ugovorom precizirano, a dok se to ne istraži, možda čak bude i predmet međunarodne arbitraže, dug umirovljenicima vratit ćemo iz dionica Plive.
SDP: Plivinim dionicama vraćen HDZ-ov dug zdravstvu
Komentirajući izjave HDZ-ovaca kojima koalicijsku Vladu optužuju da je 2002. godine prodala osam posto dionica Plive, tajnik SDP-a Igor Dragovan rekao je da Vlada nije prodala osam posto dionica Plive, nego je 7,94 posto dionica prenijela u vlasništvo te kompanije u zamjenu za Plivina potraživanja od zdravstvenih ustanova nastala za vrijeme HDZ-a. Valja podsjetiti, rekao je Dragovan, da je Plivina dionica tada bila praktično jedina likvidna dionica. Vlada je putem tih 7,94 posto dionica vratila dug zdravstvu i stabilizirala javne financije. Time je podignut kreditni rejting Hrvatske, a kamata na hrvatski dug je smanjena, čime se zaradilo više nego što danas vrijedi cijela Pliva. Kad je o SDP-ovom programu riječ, jedno od njegovih glavnih načela je suprotstavljanje korupciji. Argumentirano i jasno, kao što je jasno da se Verona dogodila, kao što je jasno da je šest milijuna dolara iz Brodosplita nestalo. Crveni medo s ponosom nosi hrvatsku i socijaldemokratsku boju, a javnosti ostaje pitanje kad će se netko u HDZ-u zacrveniti zbog Zeca, Poljaka i Vukelića, kazao je Dragovan, osvrćući se na Jarnjakovu opasku kako je “najviše u svemu stradao medo koji je od srama pocrvenio kaj mora tam biti, jer bi oni koji neargumentirano napadaju također trebali pocrveniti”.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu