Analitičari povećali procjenu rasta hrvatskog gospodarstva

Autor: Poslovni.hr/Hina , 31. listopad 2018. u 12:06
Foto: Davor Puklavec / Pixsell

Od početka ove godine sve tri najvažnije svjetske rejting agencije povećale su ili rejting ili izglede za rejting Hrvatske.

Analitičari Raiffeisenbank Austria (RBA) povećali su procjenu rasta hrvatskog gospodarstva u ovoj godini na 2,6 posto, s prethodnih 2,3 posto, nakon što je u prvom polugodištu bruto domaći proizvod (BDP) porastao za 2,7 posto.

U najnovijoj analizi RBA, objavljenoj u srijedu, ističe se da je u drugom tromjesečju gospodarska aktivnost blago ubrzana, na 2,9 posto na godišnjoj razini, uglavnom zahvaljujući rastu osobne potrošnje i dobrim turističkim rezultatima.

„Prvi pokazatelji trećeg tromjesečja potvrđuju da dinamika rasta ostaje slična”, navode analitičari RBA i dodaju da će u cijeloj 2018. gospodarska aktivnost blago usporiti.

U 2017. godini gospodarstvo je, naime, poraslo za 2,9 posto.

U prvih šest mjeseci ove godine BDP je porastao za 2,7 posto, podsjećaju analitičari RBA i poručuju da „strukturno gledano, druga polovica 2018. neće donijeti bitnijih promjena”.

„Navedeno podrazumijeva razmjerno snažniji rast u trećem tromjesečju te usporavanje u posljednjem, pri čemu kao glavni pokretač pozitivnih kretanja ostaje osobna potrošnja”, navodi se u analizi.

Potrošnju će, dodaje se, i dalje podržavati solidni turistički rezultati, pad nezaposlenosti i blagi rast zaposlenosti. „Investicije, osobito javne, još uvijek nisu uhvatile zamašnjak. Iako se na razini cijele 2018. očekuje njihov realni rast iznad 3,5 posto, investicije su još uvijek na 25 posto nižim razinama u usporedbi s 2008.”, navode analitičari RBA.

Dodaju da očekuju blago usporavanje gospodarske aktivnosti na tržištima hrvatskih najvažnijih vanjskotrgovinskih partnera. Unatoč tome, izvoz roba i usluga trebao bi, kažu, zabilježiti blago intenziviranje stopa rasta.

U analizi se ističe i to da rast gospodarstva temeljen na potrošnji pogoduje prihodnoj strani proračuna koja se uvelike oslanja na PDV pa su, uz obuzdavanje rashodne strane proračuna, fiskalne projekcije u osnovnom scenariju izložene pozitivnim rizicima.

„Međutim, događanja oko Uljanik grupe i aktivacija državnih jamstva, istopit će potencijalni višak u državnoj blagajni pritom ne ugrožavajući ostvarivanje primarnih suficita”, poručuje u analizi Zrinka Živković Matijević, direktorica Ekonomskih i financijskih istraživanja RBA, koja očekuje da će omjer javnog duga i BDP nastaviti padati.

To, kaže, otvara mogućnost da se Hrvatska tijekom 2019. godine vrati u društvo država s investicijskim rejtingom.

Od početka ove godine sve tri najvažnije svjetske rejting agencije povećale su ili rejting ili izglede za rejting Hrvatske.

Tako sada S&P i Fitch drže hrvatski rejting jedan stupanj ispod investicijske razine, a Moody's dva stupnja ispod. Pritom S&P i Fitch drže izglede pozitivnima, a Moody's stabilnima.

Analitičari RBA smatraju da dugoročni izgledi za gospodarstvo ostaju pod utegom stagnirajuće konkurentnosti, slabog institucionalnog okruženja i potrebe jačanja vladavine prava.

„Najveći izazov i prepreku snažnijem i održivijem rastu Hrvatske već sada predstavlja ljudski kapital. Stoga bi se na dugoj listi prioritetnih reformi svakako trebala zadržati reforma obrazovnog sustava, odnosno osposobljavanja mladih na suvremeno tržište rada. U cilju zadržavanja radno sposobnog stanovništva, potrebno je stvoriti poticajno poslovno okruženje kroz smanjenje birokratiziranosti sustava i povećanje efikasnosti javnih i državnih službi, što bi povoljno djelovalo na investicije i otvaranje novih radnih mjesta“, zaključuje Zrinka Živković Matijević.

Komentirajte prvi

New Report

Close