„Mjera otpisa poreznih i drugih davanja je svakako korak u pravom smjeru, ali ju ne bi trebalo ograničiti samo na male porezne obveznike, dok se za ostale primjenjuje parcijalni otpis ili odgoda /obročno plaćanje. Iako mjera parcijalnog otpisa/odgode olakšava problem nelikvidnosti u narednih nekoliko mjeseci, značajno će opteretiti porezne obveznike u razdoblju koje će uslijediti nakon prestanka posebnih okolnosti i usporiti gospodarski oporavak. Stoga predlažemo da se mjera otpisa poreza i doprinosa na plaće proširi na sve gospodarske subjekte čija je djelatnost pogođena pojavom COVID-19 virusa, neovisno o njihovoj veličini“ naglasila je Doko Jelušić.
„Što se tiče mjera za očuvanje radnih mjesta, podupiremo povećanje novčane potpore poduzetnicima s ciljem zadržavanja broja zaposlenih, no smatramo da bi se trebalo razmotriti uvođenje postotnog sudjelovanja u pokrivanju troškova plaća. Naime uvedene mjere potpore očuvanja radnih mjesta, nisu dostatne da nadoknade plaće visokoobrazovane radne snage te je izvjesno da će velik broj takvih zaposlenika ostati bez posla što može dovesti do istiskivanja hrvatskih poduzeća s globalnog tržišta. Također, s ciljem očuvanja radnih mjesta koja će se odnositi na sve poslovne subjekte, neovisno o sektoru poslovanja predlažemo uvođenje i nekih novih radno-pravnih instituta, poput instituta „čekanja na rad“ koji npr. uspješno primjenjuje Slovenija, zaključila je Doko Jelušić.
S obzirom na iznimnu sezonalnost turizma koji će novi val potražnje, a samim time i financijske prihode, ostvariti tek u ljeto 2021. godine, AmCham predlaže i cijeli niz posebnih mjera za ovaj sektor poput hitnog produžetka mjera za zadržavanje radnih mjesta na period od 12 mjeseci; otpisa parafiskalnih nameta na period od 12 mjeseci; otpisa poreza i doprinosa na plaće u korelaciji s intenzitetom pada prihoda; korekcije cijene struje i vode turističkim tvrtkama u periodu od 12 mjeseci.
AmCham-ov „II. set preporuka za pomoć gospodarstvu“ dostupan je putem poveznice.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu