Američka gospodarska komora u Hrvatskoj (AmCham) organizirala je poslovni doručak ‘Porezna politika u izazovnim vremenima’. AmCham već godinama radi i aktivno se uključuje preporukama za reformu poreznog sustava. Kroz pet krugova poreznih izmjena AmCham je aktivno sudjelovao prijedlozima od kojih je znatan dio prihvaćen.
Na događanju se potpredsjednik Vlade i ministar financija Zdravko Marić osvrnuo na ulogu porezne politike u suvremenim ekonomskim događanjima, učincima dosadašnjih 5 krugova porezne reforme te planovima Vlade za daljnje porezno rasterećenje.
“Nakon što smo proveli značajne porezne promjene čiji je cilj bio pojednostavljenje poreznog sustava i rasterećenje, kako poduzetnika, tako i građana, sada smo i u završnoj fazi procesa uvođenja eura u Republici Hrvatskoj pa će tako Hrvatska nakon niza godina, brojnih provedenih mjera i izvršenih obveza, 1. siječnja 2023. postati dvadeseta država članica u kojoj će euro biti službena valuta. Vođenje odgovorne fiskalne politike omogućilo nam je da uopće započnemo cijeli ovaj proces, a njegovo finaliziranje, uz daljnju kontrolu rashoda, provedbu Nacionalnog plana oporavka i otpornosti, koja uključuje i brojne reforme javnog sektora, napore usmjerene ka stvaranju pozitivnog poduzetničkog okruženja te u konačnici međunarodno konkurentnog gospodarstva učinit će Hrvatsku još poželjnijom za rad, život i nove poduzetničke pothvate”, istaknuo je ministar Marić.
Unatoč znatnom napretku vezanome uz porezno rasterećenje rada, u Istraživanju poslovne klime koje je AmCham predstavio početkom 2022. godine oporezivanje rada još uvijek je među tri ograničavajuća faktora poslovanja u Hrvatskoj. Stoga, AmCham smatra da ima još prostora za daljnje porezno rasterećenje rada kako bi on bio konkurentniji u usporedbi s drugim državama srednje i istočne Europe te usmjeren na zadržavanje radne snage u Hrvatskoj.
Američka gospodarska komora u Hrvatskoj i ove je godine objavila stajalište ‘Preporuke za reformu poreznog sustava u 2022. godini’ koje je bilo predstavljeno na događanju. Stajalište predlaže niz preporuka za daljnje porezno rasterećenje usmjereno na još snažnije privlačenje ulaganja i veću konkurentnost hrvatskih poslodavaca kod privlačenja i zadržavanja radne snage.
U svom stajalištu AmCham predlaže tri ključne mjere:
· Povećanje neoporezivog osobnog odbitka na 4.900 Kn (650 EUR);
· Smanjenje porezne stope od 20% na 10% poreza na dohodak i porezne stope od 30% na 25%;
· Primjenu najviše mjesečne i najviše godišnje osnovice pri obračunu doprinosa za zdravstveno osiguranje.
Navedenim mjerama bi se osiguralo da uz isti trošak poslodavaca zaposlenici dobivaju veća neto primanja, što povećava njihovu gospodarsku moć i kapacitet za potrošnju, tj. povećava životni standard, a što posredno ima pozitivan utjecaj na gospodarski rast u Hrvatskoj.
Uz tri ključne mjere AmCham se zalaže i za implementaciju opcijskih planova i u društvima s ograničenom odgovornošću (‘d.o.o.’).
AmCham-ov prijedlog je izmjena Zakona o porezu na dohodak u kojoj bi se propisalo da se dohotkom od kapitala, osim dodjele ili kupnje vlastitih dionica, smatraju i dodjela i stjecanje udjela u društvu s ograničenom odgovornošću. Ako bi se zakonski okvir u tom smislu uredio, to bi pomoglo razvoju manjih i srednjih poduzeća, kao i start-upova u Hrvatskoj.
AmCham također predlaže neoporezivi dodatak za rad od kuće od 360 kn (50 EUR) mjesečno kao i povećanje novčanih naknada i nagrada poput povećanja neoporezivog iznosa naknade za korištenje privatnog automobila u službene svrhe, dnevnica za službeni put u tuzemstvo i inozemstvo, prigodnih nagrada, paušalnih naknada za obrok u novcu, dar u naravi, dar za dijete, potpore za slučaj smrti, itd.
AmCham-ove ‘Preporuke za reformu poreznog sustava u 2022.‘ predstavili su Hrvoje Jelić, partner, PwC Hrvatska (Porezne vlasti kao partneri poslovne zajednice), Paul Suchar, partner i Petra Megla, direktor, KPMG Hrvatska (Kako zadržati i nagraditi zaposlenike) i Krešimir Lipovšćak, partner, Crowe Hrvatska (Dodana vrijednost za zaposlenike).
Nakon predstavljanja AmCham-ovih Preporuka uslijedila je panel rasprava na kojoj su sudjelovali Božidar Kutleša, ravnatelj Porezne uprave; Josip Funda, glavni ekonomist, Svjetska banka; Stanko Kršlović, član Uprave, Philip Morris Zagreb i Bojan Poljičak, direktor, Adcubum.
“U kratkom roku teško je za očekivati bilo kakva dodatna porezna rasterećenja posebice ako se u obzir uzme rastuća neizvjesnost oko ekonomskih kretanja prema kraju godine. U srednjem roku, međutim, treba ići u smjeru ujednačenijeg oporezivanja dohotka iz različitih izvora, smanjenje poreznog opterećenja rada, posebice viših dohodaka, te snažnijeg poreznog stimuliranja ulaganja u istraživanje i razvoj i inovacije poduzeća”, zaključio je Josip Funda, glavni ekonomist, Svjetska banka.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu