Stagnacija ili pad tržišta, rizik od zastoja u poslovanju i opskrbnom lancu te zakonodavne i regulatorne promjene najveći su rizici za hrvatske kompanije u 2015. godini, pokazuju rezultati Allianzovog istraživanja "Barometar rizika", objavljeni u srijedu.
Allianz barometar rizika izrađuje četvrtu godinu zaredom, a po prvi je put u njega uključena i Hrvatska u kojoj 41 posto ispitanih kao najveći rizik navodi stagnaciju ili pad tržišta.
Zastoj u poslovanju i opskrbnom lancu kao najveći rizik za poslovanje kompanija u 2015. godini vidi 38 posto ispitanika, a za njih 25 posto najveći su rizik zakonodavne i regulatorne promjene.
Nakon brojnih poplava koje su Hrvatsku pogodile tijekom 2014. godine, na četvrtom su se mjestu našle prirodne katastrofe, koje kao rizik za poslovanje navodi 22 posto uključenih u ovo istraživanje.
Među deset najvećih rizika našli su se primjerice još i pitanje dostupnosti kredita (19 posto odgovora), krađa, prevare i korupcija (16 posto), rast cijena sirovina i povećana konkurencija (po 13 posto odgovora), i dr.
Allianzovim istraživanjem, provedenim krajem 2014. godine, obuhvaćeni su odgovori 516 menadžera za upravljanje rizicima i stručnjaka za korporativno osiguranje iz Allianza i međunarodnih kompanija iz 47 zemalja svijeta, a ono je pokazalo da najveće rizike u 2015. predstavljaju industrijski rizici, poput zastoja u poslovanju i opskrbnom lancu (46 posto odgovora), prirodnih katastrofa (30 posto) te požara i eksplozija (27 posto).
U odnosu na prethodno istraživanje, računalni (17 posto) i politički rizici (11 posto) bilježe, pak, najznačajniji pomak na ljestvici. Tako se rizik od računalnog kriminala i informatički propusta i kvarova po prvi put našao među pet vodećih poslovnih rizika u svijetu, a u Njemačkoj, Velikoj Britaniji i SAD-u i među tri najveća rizika.
Politički su rizici, pak, zauzeli deveto mjesto u svijetu, a primjerice u Ukrajini se nalaze na prvom mjestu. Ujedno, politički su rizici ocijenjeni kao drugi vodeći uzročnik mogućih zastoja u opskrbnom lancu, odmah nakon prirodnih katastrofa.
Ovaj bi rizik u 2015. godini mogao dodatno dobiti na važnosti, uslijed nižih cijena nafte, koje će dodatno otežati situaciju s budžetima zemalja koje značajno ovise o prihodima od nafte, ocjenjuju u Allianzu.
Hvatanje u koštac s političkim rizicima i terorizmom tako je prepoznato kao vodeći izazov koji će tijekom sljedećih pet godina stajati pred upravljanjem rizicima.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu