Primjera urušavanja sustava obiteljske medicine u Hrvatskoj je mnogo, a na alarmantnu i dramatičnu situaciju već neko vrijeme upozoravaju razne udruge liječnika primarne zdravstvene zaštite (PZZ).
Obiteljskih liječnika kronično nedostaje, Ministarstvo zdravstva ne raspisuje dovoljno specijalizacija iz obiteljske medicine, a liječnici su generalno nezainteresirani za rad u PZZ-u. Ne žele na svojim leđima nositi golemi teret preopterećenosti i administracije, a uz to biti na stalnom udaru HZZO-a.
– Imamo dvostruko manji broj obiteljskih liječnika na 100.000 stanovnika nego što to ima EU. Ovdje liječnici bježe od stalnog pritiska sustava i malo ih ciljano bira obiteljsku medicinu. Posljednji je trenutak da se napravi strategija za spas PZZ-a jer ako odgovorni to ne učine sad, obiteljska medicina će se nepovratno urušiti – kaže dr. Zoran Maravić, obiteljski liječnik i dopredsjednik Hrvatskog društva za poslovnu etiku i zdravstvenu ekonomiku pri Hrvatskom liječničkom zboru.
On ističe da je nužno rješenje raspisivanje stotinu specijalizacija za obiteljsku medicinu godišnje, ali i motiviranje ljudi da prihvate taj posao. Jer već sad nedostaje četvrtina liječnika obiteljske. Trenutačno ih je u cijeloj Hrvatskoj 2300, a prosjek godina im je 55.
U sljedećih godinu do četiri godine veliki broj će ih otići u mirovinu i pojavit će se nedostatak od 800 liječnika, što je trećina sadašnjeg, ionako premalog broja.
Stanovništvo u udaljenijim i ruralnim područjima Hrvatske tako bi moglo ostati bez jedine zdravstvene zaštite. U Orahovici je, primjerice, taj problem već sad aktualan.
Dr. Perić kaže da je jedna mlada liječnica nedavno otišla jer je dobila specijalizaciju, i u njezinu ambulantu sada dolaze zamjene – svaki dan neki drugi liječnik. Tako se samo gasi požar, a pacijente nitko kontinuirano ne prati jer se liječnik zadrži samo jedan dan i potom dolazi neki drugi, pišu 24sata.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Cijeli misterij nestanka obiteljskih liječnika, razješio mi je moj student Medicine na 4.toj godini..
Da budem obiteljski liječnik….? Pa, kaj je tebi..?…..I da nakon ovakvog faksa, mjerim tlak penzionerima..
…?
Možda je ipak, krajnje vrijeme- napraviti reforme u visokom školstvu.! Pa, da li baš za obiteljskog liječnika moraš studirati 7 godina ..i onda još 2 godine specijalizirati obiteljsku medicinu, kad ti od pomagala, u ambulanti treba tlakomer….i šta još? / komjuter?/
Građani žele DOKTORA u svakom selu -24 sata na dan…
Pa, otvorimo neku granu medicine – na Medicinkom fakultetu, koja će zadovoljiti
OSNOVNE situacije ,. obiteljske medicinske pomoći – a ostalo- šalji specijalistima u veliki grad…!
Ako su u EKONOMIJI izmislil PRVOSTUPNIKE, onda nek to smisle i na Medicini…NEKE
PRVOSTUPNIKE DOKTORE…koje će za manju plaću biti u ambulantama …uz manji opseg
studijske pripreme—
Ja bi napravio klaonice prije mesnica. Znaci dodjes u obiteljskog doktora,on te rijesi muka.Zlu ne tribalo zaposlit po jednog popa u svakoj ordinaciji obiteljske medicine da ti odma da otpust grijeha i posljednju pomast i spreman si za drugi svijet. Nema potrebe za ic dalje,sustav ne pati i ekonomican je. Na ovaj nacin bi se ustedilo puno novca na zdravstvu(manje bespotrebnih ljekova,operacija,smanjile bi se liste cekanja jer cekanja ne bi vise bilo),a samim tim bi drzavni proracun bio daleko bolji. Evo da ne bude problema kao na drugim temama predlazem referendum za ovaj moj prijedlog.
Obiteljski liječnici su veliki paraziti u našem društvu. Pored najplaćenijih nastavnika na svijetu (omjer učiteljskih plaća i usvojenosti gradiva od strane učenika) imamo i bezbroj medicinskog osoblja koje se samo klatari po bolnicama i ambulantama i ništa ne radi. Plaću dobivaju za spavanje na poslu i tipkanje po računalima. Svi bi samo savjetovali a malo bi liječili stvarno oboljele. Da nema mesnice (kirurgije) ne bi izliječili niti 50% oboljelih.
dobro, a kako bi ti selektirao tko će do “mesnice”, ako nema ove prve razine? pa neće valjda kirurg pregledavati gripozne i penziće kojima treba vaditi ušni vosak iz uha jednom godišnje?
Obiteljski liječnici su veliki paraziti u našem društvu. Pored najplaćenijih nastavnika na svijetu (omjer učiteljskih plaća i usvojenosti gradiva od strane učenika) imamo i bezbroj medicinskog osoblja koje se samo klatari po bolnicama i ambulantama i ništa ne radi. Plaću dobivaju za spavanje na poslu i tipkanje po računalima. Svi bi samo savjetovali a malo bi liječili stvarno oboljele. Da nema mesnice (kirurgije) ne bi izliječili niti 50% oboljelih.
Uključite se u raspravu