"Situacija u Hrvatskoj ovisi o ponašanju Vlade. Ako nastave s ovom politikom gdje stalno pričaju o rezanju i otpuštanju onda će naši trendovi biti još negativniji i iz recesije ćemo preći u depresiju", kazao je Ljubo Jurčić, a prenosi HRT.
Čelnici 400-tinjak tvrtki u tradicionalnoj anketi Privrednog Vjesnika izjasnili su se da je stanje u gospodarstvu lošije nego lani i zaslužuje mršavu dvojku. Godina 2013. kažu, bit će još jedna teška poslovna godina.
Podsjetimo, Privredni vjesnik dodijelio je i nagradu "Gorazd Nikić" za ekonomskog analitičara godine, a među njih pet s najvišim ocjenama – Ljubo Jurčić, Slavko Kulić, Željko Lovrinčević, Damir Novotny i Guste Santini – nagradu je treći put za redom dobio Jurčić.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.SVJETSKA BANKA: VI STE ZEMLJA S NAJVEĆIM POREZIMA…
Prijedlog Strategije Svjetske banke za Hrvatsku ponovno ističe kako su reforme pretpostavka za ostvarenje rasta, Svjetska banka u nacrtu Strategije izdvaja tri stupa mjera koje bi se trebale provoditi paralelno, piše Večernji list.
Treba osigurati makroekonomsku stabilnost, a pod tim se podrazumijeva sređivanje javnih financija i zadržavanje kreditnog rejtinga, u isto vrijeme treba provoditi strukturne reforme i zapeti iz petnih žila da se povuku sredstva iz europskih fondova.
To je pretpostavka za oporavak od krize koja je domaće gospodarstvo vratila desetljeće unatrag. Najvažnija od svih preporuka je jednostavna – smanjite poreze.
‘Vi ste zemlja s najvećim poreznim stopama i neće biti dobro ako tako nastavite.
Morate smanjiti izdatke, jer ako izdaci i porezi rastu, ugrozit ćete svoju ekonomiju’, poruka je predstavnika Svjetske banke u Hrvatskoj Hongjoo Hahma.
‘Potrebno je stvoriti održive javne financije, a proračun za 2013., nažalost, ide u drugom smjeru, ne u socijalnoj sferi, već kada je riječ o 17% BDP-a koji se troši na javne tvrtke, a radi se o oko tri milijarde kuna, što izaziva veliku napetost za proračun i s time se Vlada mora prioritetno zabaviti.
Proračun mora smanjiti izdatke i povećati prihode’, komentirao je Hahm.
Jurčić je SDP-ov serator koji je imao priliku 2000.-2003. da se dokaže a onda nam je i počelo povečanje poreza , rasprodaja tvrtki i uništenje gospodarstva
A što nam to nudi veliki stručnjak Jurčić osim što se proba preko raznih strančica dokopati nekog položaja.
@Marx
odličan komentar[emo_palacg]
Samo treba da ovoga postanu svjesni nepismeni i nestručni iz Vlade[emo_mrgud]
Kada državi padne rejting u junk status onda – prema statistikama koje MMF vodi od 1973. godine – prođu najviše dvije do tri godine prije nego što zatraži pomoć MMF-a glede reprogramiranja svojih dugova.
Tu mnoge države naprave kobne greške kakvu je zadnja napravila Grčka, a budući da se u Hrvatskoj sve uvijek radi krivo, mogla bi ju ponoviti i Hrvatska pa će efekti biti isti.
Dakle najvažnije je pitnje hoće li MMF i Hrvatsku tretirati kao slučaj nelikvidnosti a ne beznadne insolventnosti koja traži otpis dijela duga i reprogramiranje ostalog.
Grigoris Papndreu (jedan od bivših grčkih premijera) je tu u ožujku 2011. kada se pripremao prvi paket “pomoći” za Grčku napravio katastrofalnu grešku: javno je rekao Nijemcima kako će “Grčka pošteno vratiti svaki cent pa će Njemačka još na toj svojoj pomoći Grčkoj još i dobro zaraditi”, umjesto da se rukama i nogama bori za što veći dio otpisa. Drugim riječima, trebao je insistirati da je Grčka slučaj insolventnosti jer ima dugove koje neće nikada moći vratiti.
Da je dozvolio da se Grčka tretira kao nelikvidnost a ne kao insolventnost danas se oštro zamjera i Dminique Strauss Kanu jer se niti MMF time nije proslavio.
Nekoliko mjeseci kasnije došlo je do pritiska na privatne investitore da se odreknu dijela glavnica i zahtjeva za daljnju pomoć. Grčka danas tone u davežu restrikcija, a Georgis Papandresu je u stranim poslovnim i ekonomskim časopisima zauzeo prvo mjesto u rubrikama poput “Deset najvećih euro-laži”.
Hrvatska ionako nije respektbilna država, ali joj još veće analogne blamaže ne trebaju.
Uključite se u raspravu