Dok u tišini već traje realizacija prvih zelenih projekata rovinjskog Adrisa u partnerstvu s poduzetnikom Iljkom Ćurićem, AZTN je objavio odluku kojom njihovu koncentraciju u četiri zajedničke projektne tvrtke ocjenjuje dopuštenom. Prijavu koncentracije podnijeli su sami Adris i Ćurić, inače vlasnik grupacije Encro Energija, koji su potkraj 2023. ušli u zajednički investicijski projekt. Riječ je o tvrtkama Babindub, Zelenovo, Vrtača i Encro, pri čemu će u svakoj od tvrtki, koje će izgraditi i staviti u funkciju pet solarnih elektrana i jednu vjetroelektra, dva partnera imati jednake vlasničke udjele. Tvrtke, prema informacijama iz AZTN-ove odluke, još nisu započele sa samostalnim djelovanjem, odnosno tek će u 2025. ‘steći odgovarajuće resurse i sukladno njihovim poslovnim planovima započeti s djelovanjem’. Elektrane se već stavlja u probni rad, a Adris još ne otkriva razmišlja li ići s novim investicijama u OIE.
Za sam Adris to je još jedna niša na kojoj širi svoje aktivnosti nakon što se prije točno deset godina povukla iz duhanske industrije, te do ovih projekata nije imala aktivnosti u proizvodnji i trgovini električnom energijom, dok je Ćurić već aktivan na tržištu OIE energije. Tvrtke koje su pod njegovom kontrolom u okviru Encro Grupe sudjeluju na CROPEX tržištu suradnjom s trgovcima električne energije
Ćurić je, naime, povezan s velikim brojem projektnih tvrtki u segmentu obnovljivaca, ali se u samoj odluci ne navode se detalji o njihovim kapacitetima i učešću na tržištu. Iz prikupljenih podataka AZTN-a, međutim, utvrđuje da će na tržištu proizvodnje i prodaje električne energije na veliko, na kojemu dominira HEP Grupa, priključna snaga elektrana sve četiri zajedničke tvrtke Adrisa i Ćurića, imati neznatan udjel u postojećoj strukturi priključnih snaga, odnosno u proizvodnji i trgovini na veliko, okvirno između 0 do pet posto.
Procjena je, kažu u AZTN-u, rađena na temelju HERA-inih podataka za 2023., što podrazumijeva i da će u vrijeme startanja proizvodnje u Adrisovim i Ćurićevim elektranama udjel biti i manji zbog projekata ostalih ulagača na tom sve aktivnijem tržištu. U svakom slučaju, AZTN smatra da zajednički nastup dvije poduzetničke grupacije ne predstavlja značajniju koncentraciju koja bi poremetila tržišne odnose u Hrvatskoj. Uostalom, niti tijekom roka za dostavu primjedbi AZTN-u na javni poziv nitko nije dostavio primjedbu na ovu koncentraciju.
Inače, vjetroelektrana na lokaciji Visoka u blizini Sinja i pet sunčanih elektrana, koje se nalaze u blizini naselja Tijarica kod Trilja i Bibinja na zadarskom području, imaju ukupnu priključnu snagu 122,3 megavata, odnosno 141,8 megavata instalirane snage.
Sve po planu
O tome kako se odvijaju aktivnosti u ovom poslovnom segmentu, iz Adrisa se kratko referiraju i u upravo objavljenom nerevidiranom financijskom izvješću za 2024. Ukratko: izgradnja postrojenja ide prema planu, te su prve elektrane započele su s probnim radom u prosincu 2024., a ovih dana sve bi trebale biti u probnom radu, dok bi s punim kapacitetom proizvodnja trebala započeti do ljeta. Sve se, kažu u rovinjskoj grupaciji, odvija prema terminskim planovima. Promjena u odnosu na ranije najave nije bilo ni oko vrijednosti ulaganja u ove elektrane, koja je prema podacima koje smo dobili iz Adrisa, ostala na razini od oko 130 milijuna eura. U Adrisu ponosno podvlače i kako je to u ovom trenutku najveća pojedinačna investicija u zelenu energiju u Hrvatskoj.
Adris ovom investicijom nastavlja promišljeno balansirati i osiguravati stabilnost grupe u nesigurnim vremenima, kakva su bila u vrijeme korone, ali i sada zbog inflacije i geopolitičkih odnosa. Energija iz obnovljivih izvora osim toga će biti usmjerena i za pokrivanje vlastitih potreba, kako je to više puta objasnio jedini član Uprave Adria Marko Remenar. No, na upit hoće li, nakon što se proizvodnja u ovih šest elektrana ustali u punom pogonu, slijediti i nove investicije u ovoj poslovnoj niši, u Adrisu zasad odlučuju još ne izlaziti s konačnim i konkretnijim odgovorom u javnost.
“Kada bude novih činjenica, svakako ćemo o tome obavijestiti regulatorne institucije, burzu i najširu javnost”, kratko poručuju iz Adrisa.
Dobra 2024.
No, kapaciteta za to, barem ako se sudi po zadnjim rezultatima, neće nedostajati. Prošla poslovna godina rovinjske grupacije, prema upravo objavljenom nerevidiranom financijskom izvješću, bila je sjajna. Ostvaren je ukupni konsolidirani prihod od 1,1 milijardu eura, što je za 11 posto više nego godinu ranije, EBITDA je iznosila 185 milijuna eura (+8%), a neto dobit 87 milijuna eura (+6%). Konsolidirana zaduženost grupacije od 1,3 puta EBITDA potvrđuje financijsku stabilnost i nisku zaduženost, te kapacitet za nove investicije.
Iz izvješća se iščitava i da je u prošloj godini od 201 milijuna eura ulaganja u sve segmente, u projekte zelene energije u partnerstvu s ENCRO grupom usmjereno bilo 87 milijuna eura, gotovo kao u turistički segment. Ti iznosi ujedno su dio višegodišnjeg investicijskog ciklusa koji je ukupno procijenjen na 600 milijuna eura, od čega se značajniji dio odnosi i na ulaganja u turistički dio portfelja, koji inače još čine osiguranje (CO) i zdrava hrana (Cromaris).
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu