Nakon što je potkraj prošle godine preuzela 50postotni udjel u marinama Dalmacija i Borik, turska Dogus grupa potpisala je ugovor o preuzimanju 100-postotnog udjela u tim dalmatinskim marinama od zadarskoga podzetnika Zdenka Zrilića. Marine Dalmacija i Borik, u koje turska kompanija planira uložiti 17 milijuna eura, ući će tako u sastav grupacije D-Marin, pod čijim brendom već posluje šibenska marina Mandalina za megajahte, dovršena u travnju, u kojoj turski investitor ima 76-postotni udjel. Iako je time hrvatski nautički portfelj Dogus grupe već premašio kapacitete te kompanije u Turskoj, turski investitor pokazao je ambiciju dodatno se širiti na Jadranu, i to ulaskom u ACI Club, doznajemo neslužbeno. Izvori Poslovnog dnevnika bliski ACI-ju tvrde da su na tu temu održani sastanci s predstavnicima Vlade i Agencije za upravljanje državnom imovinom (AUDIO), s obzirom na to da je država većinski vlasnik ACI-ja.
Razgovarali inicijalno
Razgovori su, doduše, bili inicijalne naravi, s obzirom na to da država još nije sigurna hoće li privatizirati ACI, prodavati samo manji udjel, ili pak zadržati sadašnji udjel od oko 90 posto. Na tom su tragu i tvrdnje Buraka Baykana, regionalnoga menadžera Dogus grupe, koji nam je na naš upit kazao da zasad ipak ne namjeravaju ulagati u ACI nego fokusirati se na dosadašnje investicije u Hrvatskoj. “U ovom trenutku nemamo namjeru ulaziti u ACI, usmjereni smo na planirani početak gradnje hotela u Šibeniku, nakon što smo dovršili gradnju marine za megajahte u Mandalini. Uskoro planiramo završiti transakciju preuzimanja drugih dviju marina, Dalmacije i Borika”, objašnjava Baykan. Ulaganje u Hrvatskoj za Dogus grupu vrlo je važno jer želi postati regionalni lider nautičkoga turizma u regiji stvaranjem međunarodnoga lanca marina koje će poslovati pod brendom D-marin.
Država na potezu
S tim ciljem kompanija je krajem prošle godine preuzela većinski udjel od 76 posto u šibenskoj Mandalini, a marina Dalmacija zajedno s Borikom druga je najveća investicija Dogus grupe u Hrvatskoj. Budući da raspolaže najvećim kapacitetima na najboljim lokacijama na Jadranu, ACI je logična meta Dogus grupe i objava interesa pitanje je vremena ako vlasnik ACI odluči prodati, smatraju naši izvori. Ta dilema pak neće biti lako rješiva jer ACI i sada odlično posluje. Dobit mu je u prošloj godini dosegnula 25 milijuna kuna, što je neznatno više nego u godini ranije, s oko pet posto većim prihodom.
Nautički br. 1
Preko Hrvatske do liderske pozicije
U objavi o novoj akviziciji, ulasku u 100postotno vlasništvo marina Dalmacija i Borik, predsjednik Uprave Dogus grupe Hüsnü Akhan ustvrdio je da je Hrvatska trenutačno najdinamičnije tržište u nautičkoj industriji. “Utjecaj Hrvatske na Mediteranu sve je jači, zahvaljujući dugogodišnjem iskustvu u nautičkom biznisu i velikom potencijalu, ona postaje vrlo važan igrač na tržištu. Hrvatska je najprikladnija za ostvarenje liderske pozicije koju priželjkujemo, zbog toga ćemo i dalje istraživati nove ulagačke mogućnosti u toj zemlji”, kaže Akhan.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Nema govora o prodaji ACIa! Kakva je ovo izmišljotina, prijatelj mi radi u VLadi, kaže da nije čuo ni riječ o ovome ?! .. Kakvo navlačenje da se proda dionica .. Idem baš poslati upit na vladu i AUdIJa da vidimo ..
Uključite se u raspravu