Financijski inspektori Ministarstva financija izvršili su tijekom rujna nadzor ispunjavanja obveza prema vjerovnicima u 26 najvećih trgovačkih lanaca u Hrvatskoj, koji je pokazao da se zakonski rokovi plaćanja dobrim dijelom nisu poštivali te da je iznos obveza za koje se kasni u plaćanju oko 884 milijuna kuna, izjavio je danas pomoćnik ministra financija za financijsko upravljanje, unutarnju reviziju i nadzor Branko Šegon.
Financijski inspektori izvršili su nadzor u 26 najvećih trgovačkih lanaca na području Hrvatske, a cilj nadzora su bili rokovi plaćanja odnosno ispunjavanje obveza prema vjerovnicima. Utvrdili smo da se u tim kontroliranim lancima rokovi plaćanja dobrim dijelom nisu poštivali, s tim da su obveze koje su dospjele nakon utvrđivanja rokova od 30 i 60 dana bile negdje oko 884 milijuna kuna, kazao je Šegon u izjavi za novinare.
Šegon pojašnjava da su u nadzoru utvrđena i kašnjenja u izvršavanju obveza prema vjerovnicima i do 360 dana. Međutim, iznos obveza nakon 30 dana kašnjenja iznosi oko 120 milijuna kuna, nakon 60 dana oko 150 milijuna kuna, a kako se kašnjenje povećava tako se iznos smanjuje.
Pomoćnik ministra nije iznosio imena lanaca kod kojih su utvrđena najviši iznosi dospjelih obveza. Po pisanju nekih medija pak, među njima su Mercator, Konzum, Tisak, Tommy, Plodine.
Na novinarski upit kakav je trend u poštivanju rokova plaćanja utvrđen u nadzorima Šegon je pak kazao da je uočeno smanjenje neplaćenih obveza u odnosu na lipanj ove godine.
U odnosu na rezultate po informacijama trgovačkih centara koje smo zatražili početkom lipnja, kada smo najavili da ćemo krajem kolovoza i početkom rujna krenuti u nadzor, utvrđeno je da je situacija tada bila kudikamo lošija, odnosno da je jedan dio obveza smanjen u odnosu na obveze iz lipnja, i to na način da su se poštovali rokovi plaćanja starih obveza ili da su obveze pretvorene u robne kredite, kazao je Šegon.
Pritom ističe da će se protiv onih koji ne poštuju rokove plaćanja pokretati optužni prijedlozi. Prema zakonu, pravnoj osobi za to prijeti kazna do milijun kuna, odgovornoj osobi tj. direktorima do 50 tisuća kuna, a također svi oni kojima su trgovački lanci dužni obračunat će im kamatu za kašnjenje od 12,40 posto na godišnjoj razini te na svaku fakturu, bez obzira na vrijeme kašnjenje, 'kaznu' od 40 eura po fakturi.
Šegon je kazao i da utvrđivanje viškova u blagajnama trgovačkih lanaca nije bio predmet kontrole, kao i da trgovački lanci nisu zatvarani, kao što je to ljetos bio slučaj s ugostiteljskim objektima.
Ministarstvo financija, istaknuo je, želi postići da se s jedne strane stabiliziraju obveze prema svim vjerovnicima, a radi se o velikom broju vjerovnika i malih i velikih, ali i da se smanji nelikvidnost, jer to je i mjera za smanjivanje nelikvidnosti.
Isto tako, želimo da se poštuju sve zakonske odredbe, jer smatramo da nepoštivanje zakonskih odredbi dovodi do neravnopravnog tretmana gospodarstvenika, a to za refleksiju možda ima i nelojalnu utakmicu, istaknuo je pomoćnik ministra financija.
Potvrdio je i da većina stranih trgovačkih centara ima prikazan negativni poslovni rezultat.
Smatramo da nema nikakvih razloga ili je vrlo upitno zbog čega su oni iskazali negativan poslovni rezultat, jer su istovremeno svi hrvatski trgovački lanci iskazali dobit. Može se raditi o raznim špekulacijama, ali od Porezne uprave ćemo zatražiti da izvrši nadzor u svim tim društvima i da se utvrde razlozi njihovih gubitaka te ukoliko se utvrdi da je bilo manipulacija ili prevara prema državi, "tražit ćemo da se primjeni propis restriktivno i da se traži oduzimanje svega što je bio predmet prevare u zadnjih pet godina", izjavio je Šegon.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu