Hrvatska radio televizija (HRT) pozdravlja odluku suda u Grčkoj kojom se poništava odluka tamošnje vlade o gašenju njihove javne televizije ERT.
U priopćenju koje je poslano s Prisavlja pokušava se objasniti zašto je HRT važan kao javni medij. HRT-ovo se priopćenje zapravo može protumačiti kao reakcija na napise Nedjeljnog Jutarnjeg u kojem se među ostalim indirektno poziva i na ukidanje HRT-a po uzoru na odluku grčke vlade. Jutarnji list u nedjelju je naime objavio tekst pod naslovom 'Grčka vlada ugasila je javnu televiziju, može li i hrvatska?'.
HRT-ovo priopćenje (koje prenosimo u cijelosti i bez izmjena) sastoji se od nekoliko točaka u kojima s HRT-a objašnjavaju zašto su relevantni kao javni servis:
Hrvatska radiotelevizija pozdravlja odluku grčkog suda o poništenju odluke tamošnje Vlade o zatvaranju javne televizije ERT.
HRT ovu odluku smatra izuzetno važnom, jer je u današnje vrijeme uloga javnog servisa kao medija koji zastupa interese svih segmenata društva apsolutno nezamjenjiva, a posljedice gubitka javnog servisa dalekosežne.
1. HRT, kao hrvatski javni rtv servis, broji 16 radijskih i televizijskih kanala, web portal, tri orkestra i zbor, te iz pristojbe sufinancira i domaću filmsku i glazbenu industriju, nezavisnu produkciju te lokalne radijske i televizijske postaje.
2. HRT je jedina hrvatska televizija koja ima obrazovni, školski, znanstveni, domaći dokumentarni, religijski i program za manjine.
3. Samo četiri HRT-ova tv kanala mjesečno emitiraju u prosjeku oko 180 tisuća minuta programa te skoro 15 tisuća minuta satelitskog programa.
4. HTV3 i HRA3 gotovo da su postali jedinim medijskim utočištem „zahtjevnijeg“ dijela hrvatske publike.
5. Simfonijski orkestar HRT-a postao je promicateljem hrvatske kulture u svijetu. Zbor HRT-a osobitu pozornost posvećuje njegovanju hrvatske glazbene baštine. Jazz orkestar Hrvatske radiotelevizije, postoji i radi kontinuirano već više od 60 godina, što je u povijesti big bandova rijetkost u svjetskim razmjerima. U promicanju tambure i tamburaštva, Tamburaški orkestar odigrao je jednu od najvažnijih uloga, koja ima i kulturološku vrijednost prepoznatu u Hrvatskoj ali i u svijetu.
6. Arhiv televizijskog programa, arhiv radijskog programa i zbirka notnih zapisa glazbene proizvodnje 2012. godine dobili su status kulturnog dobra.
7. Relativiziranje važnosti i uloge HRT-a vrlo je opasno, jer bi bez HRT-a hrvatski medijski, a posebice televizijski i radijski prostor, ostao bez javnih sadržaja.
8. Komercijalni mediji, legitimno i razumljivo, svoje sadržaje kreiraju prvenstveno na način da privuku oglašivače te nisu dužni voditi brigu o potrebama specifičnih društvenih skupina poput mladih, branitelja, invalida, manjina i ostalih, što je, naglašavamo, jedna od zadaća javnog servisa.
9. HRT kao javni servis je radio i televizija za sve, neovisno o njihovoj dobi, spolu ili primjerice kupovnoj moći, što je pak jedan od elemenata kojim se rukovode komercijalni mediji kada kreiraju svoje sadržaje, vodeći računa o tome da budu najgledaniji u terminu kada su pred malim ekranima gledatelji koji su najzanimljiviji oglašivačkoj industriji zbog svoje kupovne moći.
10. HRT podsjeća kako javna televizija ne vodi brigu o interesima dioničara već o kulturi, znanosti, obrazovanju, informiranju i promicanju trajnih društvenih vrijednosti.
11. HRT je javna ustanova koja desetljećima proizvodi dodanu vrijednost za hrvatsko društvo u vidu sadržaja trajne vrijednosti, kultnih filmova, serija, ekranizacija djela domaćih autora, domaćih dokumentarnih serijala i na taj način ima i važnu obrazovnu ulogu.
12. Iznos pristojbe od 80 kuna, kojim se HRT najvećim dijelom financira, nije se mijenjao posljednje tri godine. HRT je za isti iznos pristojbe značajno povećao svoju proizvodnju, i to u vidu pokretanja dvaju novih televizijskih kanala, HRT 3 i HRT 4.
13. Hrvatska radiotelevizija ističe kako je njezino financijsko poslovanje stabilno. Prema posljednjim podacima o poslovanju, za prva četiri mjeseca ove godine ostvarena je dobit, a za cijelu 2013. očekuje se također pozitivan poslovni rezultat.
14. Još od davne 1926. Hrvatska radiotelevizija bila je jedan od europskih a osobito regionalnih medijskih pionira. I danas se HRT smatra jednim od najjačih i najutjecajnijih javnih servisa jugoistočne Europe.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.HRT ima jako važnu ulogu, ali ne trebamo ga pod svaku cijenu. Neka samo ostane lijepo u plusu i sve će biti u redu.
Uključite se u raspravu