ZVZD (Zvijezda d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ZVZD (Zvijezda d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

@alias i clicker
Jos nesto?:), neznate ni koje grupe proizvoda ima, a pricate nesto

Maslac od 17kn? Nekad i 20. Sad 2 za 18kn na svakotjednoj “akciji”. Ulje litra od 14kn nekad. Sad na svakodnevnoj akciji 2 litre za istu cijenu. Malinovo ulje po 60kn? Baš ću kupiti 3 litre jer je toliko kvalitetnije od taljanskih i grčkih koji su upola jeftinija. To mi ulijeva nadu da će se marže zaista popraviti. Milism da im jedino majoneza nešto jos zarađuje, ketchup nikako

Ja mislim da je dalibor pisao da placaju management fee, pa to dosta smanjuje dobit…ali alias se ne slaze da je to dobra kupnja, a dalibor se slaze…dobro je cuti obje strane…

I ne kuzim zasto uvijek nesto zavrsava svadjom? To sto netko misli drugacije, ne znaci da je ..udala
Ali opet ako hocete dobru raspravu, pa valjda moras napisati kako si dosao do svog misljenja ili brojki

http://zse.hr/userdocsimages/financ/ZVZD-fin2014-1Y-REV-K-HR.pdf

Nema svade, ovo je rasprava. Pogledajte samo 28 stranicu, sitnica, al bitna sitnica

Ma nema svađe. Bar se nadam. Evo ivan pa tu ti sve lijepo piše. Još gore nego sam mislio. Od ulja ništa, od ostaloga ništa (šta spada pod ostalo?) i od trgovačke robe sića. Ali zar misliš da možeš tek tako izdvojiti te segmente kako bi povećao povrate i profitabilnost? Pa tko bi plaćao tekuće troškove? Ti prihodi su potrebni kompaniji. Kasnije bi u ova dva segmenta koja jedina donose dobit morali doći novi radnici koji bi ponovo smanjili dobit tih sektora. Npr ulje, maslac, margarin itd imaju iste tj izmjenjuju radnike, fiksne i dosta variabilnih troškova. Pa ne možeš sve s ulja potjerati i nove ne zaposliti i ostaviti maslac i margarin da rade kao i prije, a da se nikakav trošak ne prebaci na te segmente. Maslac i margarin najviše donose kod čvrstih masti, ali stagniraju, a majoneza najviše donosi kod delikatesa. Šta sam krivo napisao u ranijem postu? Geografska podjeljenost ti opet govori ovo šta sam ti rekao da u hrvatskoj prihodi padaju jer 1. niže su cijene, 2. imaju konkurenciju koja ima svoje jeftinije proizvode. Gdje ti vidiš da se tu išta može promjeniti??? Stvarno je još gore nego sam mislio. Treba pogledati tu stranicu zadnjih 10 godina i vidjeti koliko se stanje promjenilo. Ja ti kažem da nemam vremena.

Ok. Ajde sada izracunajte fixne troskove i usporedite, da ostavite samo delikatese, posluje se s plusom. Ono sta je dobro je da su tu varijabilni troskovi(visoki udio u ukupnim troskovima), da se moze ici prema premium segmentu bez puno razmisljanja. Tako da ovo sta gore pisete je totalno krivo. Jos jedna stvar, dajte mi posteni supstitut osim Tommya u delikatesama, i dajte mi posteni supstitut za tvrde proizvode(margarin, maslac itd).
I da jos napomenem, tvrtka vrijedi trenutno 250 mil kuna, ja ipak mislim da je to smjesna valuacija.

Ja se ivan ispricavam, ali stvarno imam previše posla. Govorim ti sve na brzinu i vjerujem da znaš bolje. Meni ovako na prvu ne izgleda dobro. Kažem ti, da bi ekonomski poslovao u plusu, moraš imati dobit od 75 mil kuna. Ček da ti iz knjige nađem razliku ekonomske i računovodstvene (ovo je moj zadnji post)

Example: Calculating residual income
Madeira Fruit Suppliers, Inc. (MFS) distributes fruit to grocery stores in large U.S. cities. The book value of its assets is $1.4 billion, which is financed with $800 million in equity and $600 million in debt. Its before-tax cost of debt is 3.33%, and its marginal tax rate is 34%. MFS has a cost of equity of 12.3%. MFS’s abbreviated income statement is shown in the following figure.

Partial Income Statement for MFS
EBIT $142,000,000
Less: Interest expense (20,000,000) —>ovo dobiš dug (600 mil * 3,33%)
————-
Pretax income 122,000,000
Less: Income tax (41.480,000) —-> ovo ti je EBT * porez 34%
————–
Net income $80,520,000

Determine whether MFS is profitable by calculating residual income and explaining its relationship to reported accounting income.
Answer:
While the accounting net income of $80,520,000 indicates that MFS is profitable, it remains to be seen whether the firm is profitable after deducting a charge for equity. The dollar-based equity charge is:
equity charge = equity capital x cost of equity= $800 million x 0.123
= $98,400,000

RI is calculated as:
Net income – Equity charge = Residual income

$80,520,000
– 98.400,000
————
-$17,880,000

Even though MFS is profitable in the traditional accounting sense, it is economically unprofitable after taking into account the necessary charge to meet stockholders’ opportunity cost of supplying capital to the company.

Na primjeru ti najbolje i najednostavnije mogu objasniti. Pazi ovo ti je iz CFA-a i taj certifikat ti je pojam za financije. Znači ako netko dobro zna financije i ako se time bavi on će računati dobit zvijezde onako kako sam ti je ja na početku izračunao. ZVZD je zapravo svake godine 55 mil kuna u gubitku. I sad se ti misliš ma šta oni imaju pojma. Ja znam bolje. Neki put savjet dobro dođe. Ja ga uvijek volim poslušati. Tu ti o jednom i drugom: https://www.boundless.com/economics/textbooks/boundless-economics-textbook/production-9/economic-profit-65/difference-between-economic-and-accounting-profit-245-12343/
Sad ja idem dalje svoje. Pozzz

@alias
Kolega hvala na dobroj raspravi

Agrokor za investicije Zvijezde i Agrolagune dobio 17,7 milijuna kuna iz europskog fonda

Nije mnogo ali čovjeka veseli.

New Report

Close