ZVZD (Zvijezda d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ZVZD (Zvijezda d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Po odokativnoj…

Nego alias, reci ti nama kako ti vidis ovu dionicu

Po ovome što si napisao si stvorio priču, no nisi dao matematičku procjenu…naime, mogao si umjesto tih brojeva staviti i milijardu kuna prihoda, jednako bi mi značilo jer ne znam na koji način si došao do ovih brojki od 450 i 600mil kn.
Možeš li napisati koju više… kakve prihode očekuješ u kojem razdoblju, kolike marže – EBITA i profitnu da bi opravdavale brojke od 450 i 600mil kn?

Zbog čega ti činjenica stabilizacije prihoda (pretpostavljam da obuhvaća bar blagi rast prihoda) i isplate dividende vrijede 150mil kn?

Izneseni tekstovi nisu nagovor na prodaju ili kupnju dionica

Zasto bi ja vama otkrivao kako sam do toga dosao, ako sam potrosio cca 10 h rada u excelu. Otkrio sam vam konacne cifre te usporedbe sa nekim kompanijama, ono sta trazim od vas je da vi iznesete svoje misljenje i stajalista, a ne da propitkujete moja.

@vikend
Matematički ili [emo_smijeh]
Ajmo ozbiljno. Imam puno svojih analiza pa ću samo na brzinu šta vidim ovako od oka. Stanje se je, kao što je ivan rekao “stabiliziralo”. Ali šta to znači? Ja od svoje dionice želim da ide naprijed i da raste, a ne da se stabilizira. Ako stabilizacija znači otpuštanje 110 radnika kako se ne bi prikazao gubitak i kako bi bio tamo gdje si bio 2009. godine onda je to “stabilizacija”. Ja bi to prije nazvao prilagođavanje, napokon, konkurentnom tržištu. Firma ima jednake prihode kao i 2009.g, koji jedno vrijeme rastu, ali su nakon ulaska u EU i ukidanja carina na ulja i ostale proizvode iz njenog asortimana, naglo ponovo počeli padati. Pokazatelji kompanije sami po sebi nisu loši, ali oni meni ništa ne znače, ako je firma zaglavila u limbu i nema gdje. Sam povrat kod ovakve kompanije bi za dioničara trebao biti oko 8%, ali kompanija vrača svojim dionicarima (ROE) 2,3%. Prosjek se kreće od 1 do 4 što je strašno nisko. Uzme li se dobit prošle godine od 17,5 mil kuna, BV od 912 mil kuna i potrebnim povratom od 8%, kompanija je zapravo ekonomski izgubila 55,5 mil kuna prošle godine svojim dioničarima. Postoji nekoliko vrsta dobiti. Svi gledaju računovodstvenu, a ona je najmanje važna kod dionica. Da bi dionica bila poželjna za ulagati njezina dobiti bi trebala biti najmanje 75 mil kuna i tek bi tad kao dioničar bio na nuli. 75 mil kuna daje NPM od 8% (što sam ranije naveo kao zahtjevani prinos), no u posljednjih 10 godina firma nije nimala NPM veću od 3%.

Vjerovatno to sve “potpuno” točno jel čitam podatke s mojdionice.com, pa treba bilancu i ostale stavke dosta prilagoditi, ali ovako iz prve mi se čini loše. Treba pogledati ovu stavku dani zajmovi gdje je agrokoru dano 280 mil kuna itd. To je opet vjerovatno mužnja love od agrokora gdje uzima zajam od neke svoje firme za 1% i onda daje taj zajam belju za 10% gdje belje plaća 150 mil kuna na obveznicu od 1,5 milijardi kuna (bilo, više nije). Mislim to su takve mreže da to ni najbolji ribar ne može više otpetljati. Zato, iako firma izgleda zdravo, zapravo nije

@ivanoreskovic.

10h? Ja sad radim analizu jedne firme koja izrađuje strojeve za izradu čipova. 3 dana samo gledam filmove kako se čip radi, učim o tranzistorima, overleyima, valnoj dužini, maskama, lečama, litografiji, poluvodičima, snazi potrebnoj za izradu itd. Skinuo i knjigu o tome. Trebati će mi bar još 4 dana da sve o tome naučim. onda ću krenut čitati o firmi. Onda o konkurenciji. Onda ću pogledati brojke. Ukupno oko 15 dana. Bez da išta napišem za analizu.

Nazalost, svatko ima svoju brzinu, kao u zivotu, nekima treba 50 godina da dodu do neke pozicije, nekima 5. Tako je i sa analizom tvrtke. Da znate nesto o ZVZD, onda bi ste prema revidiranom izvjescu vidjeli da kratkorocni zajmovi idu po 7,5%. @alias hvala lijepo na komentarima, al trazim nekoga ko nesto zna o ovoj dionici

Kratkoročni zajam od 7,5%? Tko je tu lud? Toliko ljudi imaju kamate za auto. I manje. Ajde dobro. Kažem, nisam čitao revidirano izvješće. Ali na brzinu znam da dionica nije dobra. Radio sam njenu analizu prije 3 godine i do istog sam zakljucka tada došao. Bila je na 5000 ili 6000kn. Nije mi se sviđala onda bez konkurencije, sad s konkurencijom još manje. P.S i Lopina napravi analizu dionice u 20 sec. Misliš da je to zbog njegove brzine i “pozicije” tj znanja?

Ja mogu reci da je to Buffetovska dionica.
@alias – reci nesto konkretno, to sto si radio analizu prije 3 godine, i na temelju nje sada pricas dovoljno govori o tvom sudu

Ne. Nego jednostavno kažem da u njoj tada nisam vidio ništa šta bi me njoj privuklo. Šta se do danas promjenilo? Pa pogledaj FI unazad 10 godina. Šta se promjenilo? Vi svi ovdje mislite da je buffettova dionica dionica s malim P/B-om i tu se svi varate. I to nije izmislio buffett nego graham i dodd, ali nema veze. Graham i Dodd, a kasnije Grahamov student Buffett govore o P/B-u u smislu vrijednosti dionice. Jednostavno mi se u stvari više ne da o P/B-u. Previše sam puta to prožvakao. Ako misliš da je dobra kupi, ako misliš da nije ok, i to je tvoje pravo. Ja se trudim biti objektivan na svim temama, radilo se o mojoj dionici ili ne. Na kraju uvijek ispadne da drukam. Ali ajmo prestati o tome. Reci mi ovako logički, zdravoseljački, gdje ti vidiš daljnji razvoj ove kompanije? Rast, širenje proizvodnje, tržište ulja, cijene materijala, konkurencije, tržišta općenito? Evo i merkator je ušao u sustav konzuma, a prihod ponovo isti. Da li to znači da prihod na matičnom tržištu zapravo pada, ili da uopće ništa ne mogu prodati vani?

Jos jednom, pogledajte revidirano izvjesce i pogledajte gdje stoji problem i gdje se krije potencijal. I kako ga menadment ove kompanije poceo koristiti. A to su visokoprofitabilni proizvodi, i svi nose marzu od 30%. A ono sta se zele rjesiti je jestivo(obicno) ulje jer nosi nezamislive gubitke. Ajde pogledajte pa ce vam biti jasno sta se radi, usporedite 2012,2013,2014 i vidite share od prihoda, i kako postepeno ide onome sta je visokoprifitabilno, a kako se ulje smanjuje jer ne donosi marzu. Al opet kazem, ne bacajte se u boga i ne mislite da znate neke stvari unaprijed, neznam ih ni ja, al barem citam izvjesca, pa iz njih znam ponesto zakljuciti, a prst palac i odrediti smjer vjetra, to je kao i velika vecina u RH

Nisi mi baš jasan…
Ti bi s nekim prokomentirao cijenu dionice, objektivno i matematički, a zatim izjaviš


Otkrio sam vam konacne cifre te usporedbe sa nekim kompanijama, ono sta trazim od vas je da vi iznesete svoje misljenje i stajalista, a ne da propitkujete moja.

Nedavno je alias prokomentirao da mu je NovoNordisk Buffetovska dionica, na što ti odgovaraš sa


Buffet moze sta hoce, tako da se nemojte s njim usporedivat

i evo tvog današnjeg komentara za Zvijezdu

Ja mogu reci da je to Buffetovska dionica.

Dakle, ne tražim ja tebe da mi objaviš svoju analizu i excelicu, što se mene tiče ne moraš ti ništa ovdje…ali ako već započinješ i tražiš raspravu (u što sad sumnjam) onda bi barem mogao kad objaviš brojke poput 450 ili 600mil kn napisati i zašto baš tolike brojke, koliki porast prihoda očekuješ, koliku dobit, jesi radio DCF analizu ili si uzimao usporedbu sa sličnim stranim kompanijama(i kojim naravno), zašto ti činjenica postojanja dividende povisuje vrijednost kompanije za 150mil kn itd.

Ja ne govorim uopće da si ti u krivu niti mislim da je ZVZD precijenjena, osobno mi je nezanimljiva jer imam previše pitanja oko njene budućnosti, ostvaruje niske prinose, nema rasta prihoda već godinama i ne očekujem od nje rast kakav bih volio vidjeti kod kompanija kojima sam dioničar…s druge strane, tko zna, možda ako još malo padne ju baš ubacim u portfelj.
[emo_cool]

Izneseni tekstovi nisu nagovor na prodaju ili kupnju dionica

Samo moja Buffettovska dionica ima P/B 25, a njegova 0,25. [emo_smijeh][emo_smijeh] Ja stvarno ivan nemam vremena za rad na ovoj dionici. Siguran sam da znaš bolje od mene kako stoje marže. Kako god ostaje činjenica da se ovdje ništa ne mjenja, a ja takve dionice izbjegavam. Koliki im postotak prihoda čini ulje? Ustvari necu ulaziti u raspravu jel kako kažeš nisam dovoljno upucen. Želim ti sve najbolje i da te napokon ovdje krene.

New Report

Close