ZVZD (Zvijezda d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ZVZD (Zvijezda d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Nisam to rekao, nit sam rekao da je vrijednost ZVZD jeftina ili skupa. Pitam te zašto je baš P/B bitan(izjavio si:”kupuje se dok joj valuacija ne dođe na P/B 1″) i zašto misliš da bi se ZVZD trebala vrednovati po P/B 1, a ne 0.8 ili 1.2?

Jer P/B nam govori o eventualnoj podcijenjenosti imovine, ne i biznisa. No, što ako je povrat na tu imovinu izuzetno slab? Hoćemo svaku imovinu vrednovati onda po knjigovodstvenoj vrijednosti?

Izneseni tekstovi nisu nagovor na prodaju ili kupnju dionica

P/B sam okvirno naveo, po meni nebitna stavka, al se može uzeti dobar kompas….

Prijatelju moj samo zarada vrijedi. Cash. Na ovoj firmi se 6 godina nije ništa poboljšalo. Samo pogoršalo po pokazateljima. ROE ove firme je 2. Konstantno. A koliki je trošak kapitala? Pokušat ću što jednostavnije ali ne znam sve hrvatski. Jedan od načina valuacije dionice ti e zove residual income valuation. Recimo imaš Ebit 90 mil. Minus kamate 30 mil i minus porez 20 mil. Ostane 40 mil kuna neto dobiti i ti sretan da si zaradio. Ali postoji nešto što se zove trošak kapitala. Svaki dioničar ulaže u firmu koja ima svoj rizik i on želi biti kompenziran za taj rizik nekim povratom, jel tako? To je taj trošak kapitala. On je nevidljiv ali postoji. I ti želiš da ti rizična firma vrati oko 9% na tvoj uloženi kapital. I sad firma kao zvijezda ima 500 mil kapitala * 9% dobiješ 45 mil troška kapitala. Firma zapravo nije zaradila ništa nego je u gubitku od 5mil kuna. S tako niskim povratom na kapital (ROE) od 2% tko može biti sretan. Pa u banci dobiješ veću kamatu. a tek ovaj trošak? firma zapravo stalno gubi

sve si odlicno naveo, a sto ako je cijena po dionici puno manja nego sta bi trebala biti na tim valuacijama?

Sto onda?,

Opet ne shvaćaš. Cijena je tu zbog toga. Ne obrnuto. Jel firma zapravo gubi cijena pada

da, sorry ne shvacam

Nije to sad toliko bitno. Želim ti samo reci da P/B nista ne znaci. Pa kod nas je sve nerevalorizirano. Možda ta imovina ne vrijedi ni pola. Možda vrijedi i više. Vidiš koliko se prodaje kamensko. Sve to na kraju vrijedi 50% niže. To što se nešto tako vodi u knjigama nema nikakve veze kako bi tu imovinu vrednovalo tržište. Dosta ljudi kod nas ne zna puno o financijama i to nije toliko bitno. Bar prati trendove. To bi ti bilo važnije. Uzmeš 10 godina i pogledaš dal nešto ide na bolje ili na gore. Vrlo jednostavno i prilično učinkovito

A dijamant, a ledo i frikom, a ???

Barona za moderatora a šefa za direktora ... moji postovi nisu nagovor na kupnju ili prodaju vrijednosnica

Sto s njima?
Upravo postojanje Dijamanta je jedan od razloga(uz pad poslovanja) koji me odbija od investiranja u ZVZD…

Izneseni tekstovi nisu nagovor na prodaju ili kupnju dionica

Koga briga za poslovanje Dijamanta, odnosno Frikoma prije 2-3 godine…dogodio se mrc gdje je Ledo sa Agrokorom i mirovnicima napravio dokap za to, i cijena isto ko sta ce biti sa ZVZD se uduplala….

Dijamant je direktna konkurencija Zvijezdi na policama Konzuma i to 15 % jeftiniji a da ne spominjemo K Plus (Iskon) ulje koji je jeftinije i više – svima njima gazda je zajednički.

moje poruke nisu poziv na kupnju, prodaju dionica niti savjet za ulaganje - za takve stvari imate vlastitu glavu SVE VAS BUM TUŽIL !

ma nemoj, nisam to znao…hmmmm

New Report

Close