ZVZD (Zvijezda d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ZVZD (Zvijezda d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Ostalo mu je još jako jako malo….[emo_smijesak], a sve mi se nekako čini da kupac poznaje prodavatelja.
E sad..

A BALVANA!!! :) :) :)

Vi sto pisete bajke o vecim vrednostima i potencijalima,raspitajte se kakvo je stanje na trzistu ulja.Gazda je zeleo prodati ali je odustao jer nema interesenata.U nekoj daljnjoj buducnosti,kada se promene uvjeti na trzistu,sigurno ce vrediti puno vise.

[color=blue][u][b]" pessimus dux Croatorum "[/b][/u][/color]

Imamo novog igrača u top 10. Agram invest.
Prodaje KBZ.

27.06.2014 > T: 23.06.14 Pros. cijena: 2.851,59
RB Dioničar Broj %
1. AGROKOR D.D. 51.977 51,84%
2. CERP/REPUBLIKA HRVATSKA 16.995 16,95%
3. KBZ D.D. 10.692 10,66%
4. ERSTE & STEIERMARKISCHE BANK D.D. 2.773 2,77%
5. EUROHERC OSIGURANJE D.D. 2.621 2,61%
6. RAIFFEISENBANK AUSTRIA D.D. 1.698 1,69%
7. AGRAM INVEST D.D. 1.415 1,41%
8. JADRANSKO OSIGURANJE D.D. 575 0,57%
9. PLEHAČEK ZDRAVKO 481 0,48%
10. AUCTOR INVEST D.O.O. 450 0,45%

Samo to nije prošlo preko burze

Nemoj misliti na m2!

Pa nema veze.Bitno da je tu ista ekipa, Jadransko, agram invest , a auctor je svakako poželjan jer gdje su oni tu cvjeta cvijeće.[emo_palacg]

Što bi?


Samo to nije prošlo preko burze

KBZ je upravo tu količinu otpustio (znači nije kupovao)..a današnji pad je povezan s prodajom dionica koje su bile vezane za margin kredite.


Gledam sad i vani se dionice ovakvog tipa i sektora trže na cca 1,5 – 2 booka.

Crudeoil,
na koje si kompanije mislio??
Tražio sam kompanije koje proizvode edible oil, a da se trguju na burzi ali nisam se baš nešto proslavio, takve su uglavnom integrirane u neke veće prehrambene kompanije kao što je ConAgra.

Više se puta ovdje spominjao nizak P/B…prema mojim shvaćanjima on je opravdan jer je prinos na taj kapital nikakav, o tome je više pisao Damodaran.
Malo sam pogledao odnos p/b i roe na stranim tržištima, pa sam i sam odlučio provjeriti isti za naše tržište. Svjesno sam izbacio turističke kompanije kojima je P/B visok, a ROE nizak…

Ako kompanija ima kapital 100, a dobit 1, takva kompanija ima nikakav povrat i svakako je manje interesantna nego neka kompanija koja ima kapital 100, a dobit 30. Ovoj drugoj će tržište više vrednovati kapital nego li prvoj.
U slučaju Zvijezde ROE je posljednjih godina izuzetno nizak, a uz to se suočavaju sa izrazitim padom prihoda.
Segment jestiva ulja su u prihodima (12. -> 13.) pali sa 400 na 320, segment čvrste biljne masti sa 300 na 263 mil kn, a tu su im glavni brendovi. Spominjalo se da bi za pokretanje cijene dionice tu bio potreban turnaround, a ja nažalost ne vidim što bi se to moglo u kratkom roku promijeniti, bar da se prihodi pokrenu na gore.

Izneseni tekstovi nisu nagovor na prodaju ili kupnju dionica

Pozdrav kolega.
U dvotjednom sam charteru sa jedrilcom I pisem sa moba.
Vi ste linkali samo one kompanije , Koje vam odgovaraju.
Kad se vratim iz chartera postat cu vam linkove I sve pa neka drugi prosude.
Sada uzivam I hebe mi se za dionice.
Upravo dosao sa gumenjakom do jedrilice..zabava..odmor..kupanje provod.
A znajuci da mi je zvzd u portfelju od 24% vjerujte mi da spavam kao mala beba.
Potencijal rasta je veci od potencijala pada..
Pozdrav

@clicker
Bilo bi zgodno i da ste dali neku legendu kad ste se već potrudili napraviti graf. Ovo bi trebalo biti svima jasno i promatranje bilo kojeg pokazatelja (u ovom slučaju P/B) zasebno nikad ne daje dobru sliku.

Što se tiče niskog P/B, a posljedično niskih ROE i ROA treba voditi računa o velikom udjelu vrijednosti zemljišta u dugotrajnoj imovini (preko 65%).

Pisalo se ovih dana senzacionalistički po portalima o preselenju proizvodnje Leda i Zvijezde u Srbiju. Nebi se zamarao tim napisima ali ako zemljište na kojem su pogoni vrijedi 2x više nego sve što se na njemu nalazi za pretpostaviti je da će se jednog dana to iskoristiti za smanjivanje angažiranog kapitala. U ovom trenutku ako su cijene zemljišta koliko toliko realne po jednoj dionici imamo preko 5.000,00 kn vrijednosti zemljišta!!

Ovo nije tako uobičajena situacija i što god vi sad rekli da dioničari od vrijednosti tog zemljišta trenutno nemaju ništa, to ne treba zanemariti. Ako tvrtku i ulaganje gledate na neki dugi rok imate jedan vrlo vrijedan resurs u vlasništvu koji trenutno kupujete sa velikim diskontom. Poslovanje je dovoljno da ne radi gubitak i jednog dana će se ta vrijednost već valorizirati.

Nemoj misliti na m2!

Vi ste linkali samo one kompanije , Koje vam odgovaraju.


Nope…na chartu kojeg sam poslao se nalazi 43 kompanije, a za ovu usporedbu sa stranim kompanijama sam tražio kompanije koje ulja prodaju preko Walmarta, kao što rekoh, većina njih je integrirana u veća poduzeća pa usporedba s njima gubi smisao. Rado bih vidio brojke konkurenata pa se radujem vašem odgovoru.

Dalibore, prilažem opet chart, isključeni su turisti (osim TUHO – ne mijenja prosjek) iz razloga što imaju nizak ROE i visok P/B te sam zbog jednokratnih dobiti isključio VART, JMNC i ULJN, 43 kompanije su uključene, a označio sam ugledne među njima.
Chart prilažem jer je zanimljivo vidjeti da postoje pravilnosti i na našem tržištu, ništa više.

S ovim oko zemljišta mogu se samo složiti, no osobno kao investitor skloniji sam ulaganju u dionice kompanija kojima biznis iz godine u godinu raste, a ne zbog imovine.
Znam da nisu usporedive kompanije niti sada provociram, no ako je do nekretnina onda bismo mogli ulagati u jedan Varteks.
Zvijezda je, nažalost, u silaznoj putanji, ne znam koji su razlozi za to, možda jer prodaju više commodity nego brend, a konkurencija je sve jača – uostalom i Dijamant su pustili na police u Konzumu.

Izneseni tekstovi nisu nagovor na prodaju ili kupnju dionica

Sve ok, Zvijezda je na “liniji” što će reći ne odstupa ni u jednu stranu tj ono što je bitno na temelju svoje imovine definitivno nije “overvalued”

No ja bi ovaj graf ipak uzeo sa malom rezervom jer je ipak jako “neprecizan”
Iako na grafu to izgleda sve vrlo blizu jasno je da pola booka razlike u + ili -nije malo u cijeni dionice.
Zvijezda bi bila u okvirima neke uobičajene devijacije i da joj je cijena 2000kn i isto tako i 4000, zar ne?

Isto tako bi i LEDO mogao bii trenutno tržen po 6800 da bude točno na “liniji”, a i po 5400 sa istim “otklonom” na drugu stranu.

Nemoj misliti na m2!

New Report

Close