ZVCV (Zvečevo d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ZVCV (Zvečevo d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.



Gdje je financijski izvještaj za 2013, nema ga, a zašto ga nema? To nije nikome jasno valjda posluje sa velikom dobiti pa ih je sram to prikazati da mi ostali ne bi bili zavidni.

moš mislit kakvo je izvješće. sigurno nije dobro , ali ono je nebitno u svjetlu novih potvrđenih informacija o izvoznim poslovima. ako se ostvari ono što se predviđa, cijena bi u srednjemo roku mogla porasti 2-3 puta jer ugovoreni poslovi vrijede više od same trž. kapitalizacije. dug kojeg imaju od iduće će se godine rapidno smanjivati, a i sad se uredno servisira tako da u roku 2-3 godine očekujem zvečevo opet na razinama od najmanje 400 kuna. naravno, ukoliko tesco bude odrađen kako treba i tržište to prepozna.
[/quote]

Zanima me na temelju čega računaš/te da će vrijednost dionice biti 400kn?
MCap bi tada bio 123mil kn.
Ovo za vrijednost poslova, otkud vam to da je potpisana vrijednost veća od tržišne kapitalizacije? U članku u Forbesu spominju cifru da je posao sa Tescom veći od milijun eura, a sumnjam da je taj posao nešto profitabilan.

Izneseni tekstovi nisu nagovor na prodaju ili kupnju dionica




Gdje je financijski izvještaj za 2013, nema ga, a zašto ga nema? To nije nikome jasno valjda posluje sa velikom dobiti pa ih je sram to prikazati da mi ostali ne bi bili zavidni.

moš mislit kakvo je izvješće. sigurno nije dobro , ali ono je nebitno u svjetlu novih potvrđenih informacija o izvoznim poslovima. ako se ostvari ono što se predviđa, cijena bi u srednjemo roku mogla porasti 2-3 puta jer ugovoreni poslovi vrijede više od same trž. kapitalizacije. dug kojeg imaju od iduće će se godine rapidno smanjivati, a i sad se uredno servisira tako da u roku 2-3 godine očekujem zvečevo opet na razinama od najmanje 400 kuna. naravno, ukoliko tesco bude odrađen kako treba i tržište to prepozna.
[/quote]

Zanima me na temelju čega računaš/te da će vrijednost dionice biti 400kn?
MCap bi tada bio 123mil kn.
Ovo za vrijednost poslova, otkud vam to da je potpisana vrijednost veća od tržišne kapitalizacije? U članku u Forbesu spominju cifru da je posao sa Tescom veći od milijun eura, a sumnjam da je taj posao nešto profitabilan.
[/quote]

ne pratiš sve objave. prije je objavljeno da je ukupan iznos ugovora oko 5.000.000 eura, a ovogodišnji je 1.000.000 eura.
trž. kapitalizacija danas po ovoj cijeni iznosi cca. 24.000.000 kuna iliti oko 3.150.000 eura. zar doista misliš da tvornica poput zvečeva , a koje u vlasništvu ima i lastu čapljina vrijedi 3.150.000 eura ako je samo u ovoj godini sklopljen posao od milje eura. pa eto, neka je ukupna vrijednost posla 1.000.000 eura i da su novinari krivo prenjeli, opet misliš da zvečevo vrijedi kao malo bolja kuća u elitnom dijelu zagreba? ja mislim da tvornica ipak vrijedi više. ne da mi se polemizirati, ako ti se ne sviđa, nemoj kupiti ili ako već imaš prodaj ovima na kupnji i riješena stvar. ja mislim da ovo vrijedi najmanje 5 puta više od ove cijene iliti oko 17.000.000 eura uz ovakve dugove, a ako oni budu manji onda puno više. razlog : usporedba sa sličnim srednjim tvornicama čokolade u europi. prouči koliko je traženo novaca za Gorenjku koja je bila pred stečajem pa ćeš vidjeti koliko ovo vrijedi. a sad odoh na plažu momci…

...povijest se ponavlja...

Kolege pametno racunaju mcap i zavaravaju javnost. Vidimo da svi u preuzimanju racunaju i dug, a u racunici mcapa duga nema. Po toj racunici su najbolje tvrtke u stecaju, a najlosije one sa dobrim poslovanjembi bez duga.


Kolege pametno racunaju mcap i zavaravaju javnost. Vidimo da svi u preuzimanju racunaju i dug, a u racunici mcapa duga nema. Po toj racunici su najbolje tvrtke u stecaju, a najlosije one sa dobrim poslovanjembi bez duga.

nadam se da ne misliš na mene jer ja uvijek spominjem taj dug, koji je btw. isključivo išao u širenje i modernizaciju pogona.
uostalom, ne pitaš se tko im je dao kredite u tim iznosima ako im firma ne vrijedi najmanje duplo od iznosa duga, ako ne i trostruko. zar se banke nisu osigurale i zar bi dale kredite da zvečevo ne vrijedi barem 10 puta više od ovih cijena? znaš dobro da ne bi dobili niti lipe. a ovako, ogroman dug, niska cijena dionice – pa nisu bankari kreteni kao neki forumaši.

...povijest se ponavlja...

Ne vidim da racunas dug kad za vrijednost zvcv kazes da vrijedi kao kuca. Mozda kao kuca od zlata.


ne pratiš sve objave. prije je objavljeno da je ukupan iznos ugovora oko 5.000.000 eura, a ovogodišnji je 1.000.000 eura.
trž. kapitalizacija danas po ovoj cijeni iznosi cca. 24.000.000 kuna iliti oko 3.150.000 eura. zar doista misliš da tvornica poput zvečeva , a koje u vlasništvu ima i lastu čapljina vrijedi 3.150.000 eura ako je samo u ovoj godini sklopljen posao od milje eura. pa eto, neka je ukupna vrijednost posla 1.000.000 eura i da su novinari krivo prenjeli, opet misliš da zvečevo vrijedi kao malo bolja kuća u elitnom dijelu zagreba? ja mislim da tvornica ipak vrijedi više. ne da mi se polemizirati, ako ti se ne sviđa, nemoj kupiti ili ako već imaš prodaj ovima na kupnji i riješena stvar. ja mislim da ovo vrijedi najmanje 5 puta više od ove cijene iliti oko 17.000.000 eura uz ovakve dugove, a ako oni budu manji onda puno više. razlog : usporedba sa sličnim srednjim tvornicama čokolade u europi. prouči koliko je traženo novaca za Gorenjku koja je bila pred stečajem pa ćeš vidjeti koliko ovo vrijedi. a sad odoh na plažu momci…

Malo sam bolje pogledao Zvečevo i vijesti. Zbunilo me to spominjanje vrijednosti posla naspram tržišne kapitalizacije pa sam našao članke (ovdje već spominjane) u kojima pišu konkretnije informacije, izdvojit ću zanimljive dijelove.

Zvečevu ugovor s Tescom vrijedan najmanje 2 mil. eura


Razgovor o suradnji i razvoj proizvoda trajali su gotovo godinu i pol dana, a požeški konditor će kroz ovaj posao u 2014. ostvariti najmanje dva milijuna eura prihoda.
…Prošle godine završena je investicija u proizvodnju čokoladnih tabli u protuvrijednosti 5,5 milijuna eura kapaciteta većeg čak četiri puta u odnosu na stara postrojenja i koja je donijela razinu produktivnosti kakvu imaju svi veliki igrači u branši. Tijekom 2014. bit će realizirano ulaganje u novu energanu, iznosit će 700-800 tisuća eura i potrošnju energije smanjiti za čak 50 posto.
Keksarski asortiman koji je opterećen carinskim barijerama Cefte prebačen je u Čapljinu. Za čokoladni program visoka carinska davanja ostala su samo za Makedoniju i Kosovo dok su za ostale članice na nuli.
Poslovanje u 2013. bit će u znaku malog minusa. Ništa alarmantno, tvrdi Pucar, no minus je uvjetovan završetkom investicija.
Prehrambena industrija tek će se suočiti s konsolidacijom, to je neminovno. Konditori su dugo između sebe konkurirali da bi tek shvatili kako sami sebi nismo najveća konkurencija nego su svima nama puno veći konkurenti trgovci i uvozni lobiji. Vjerujem da je suradnja moguća, čak i neki oblik konsolidacije.

http://globus.jutarnji.hr/hrvatska/cokoladna-bajka-iz-zlatne-doline
-članak iz Forbesa nastao na temelju ovog
…“Suradnja s Tescom, koja bi nam trebala donositi godišnje dva milijuna eura prihoda, strateški nam je važna jer ne može svatko biti dobavljač najvećeg europskog trgovačkog lanca. Opskrbljivat ćemo njihove markete u Češkoj, Poljskoj, Slovačkoj i Mađarskoj, a u sljedećoj fazi, nadamo se, i u Velikoj Britaniji”, govori 43-godišnji Pucar,
…Zvečevo će im godišnje isporučivat 600 tona čokoladnih pločica punjenih kokosom, karamelom i kikirikijem. Trenutačno se tiska ambalaža čiji se dizajn drži u najstrožoj tajnosti.

http://www.jatrgovac.com/2013/12/cokoladni-asortiman-s-prstima-u-cokoladi/
Glavna priča koja se očekuje u budućnosti je trend spajanja i akvizicija u konditorskoj industriji u Hrvatskoj. S obzirom na to da nijedna multinacionalna kompanija nije uspjela preuzeti primat u kategoriji, koju predvodi domaći Kraš, sumnja se da će ovi globalni igrači čekati priliku da preuzmu vodećeg ili nekog drugog od preostalih domaćih proizvođača kako bi stekli bolje pozicije na tržištu putem uključivanja lokalnih brendova u svoje portfelje. U ovom trenutku Kraš se ne čini baš kao laka meta, no budućnost bi mogla donijeti određena iznenađenja i na tom polju.

Izneseni tekstovi nisu nagovor na prodaju ili kupnju dionica

Što se tiče polemiziranja…ti si napisao cifre, ne od 200 ili 800 već od 400kn i mene je zanimalo na koji način si došao do te cifre.
Imaš li još neke primjere srednje velikih proizvođača čokolade osim Gorenjke?

Prodaje se slovenska Gorenjka, mogući kupci Zvečevo i Kraš?


http://www.finance.si/359306/(Hiti-tedna)-Gorenjka-se-prodaja-Kdo-bo-planil-po-Gorenjki
…Po naših podatkih ima na slovenskem trgu okoli 17-odstotni delež. Daleč največjega ima znamka Milka , dobrih 40 odstotkov.
…Znamka slovenske čokolade naj bi bila vredna med pet in sedem milijonov evrov. V prehrambni industriji so običajni multiplikatorji za prodajo v zadnjih dveh letih močno upadli, zdaj se gibajo med pet- in sedemkratnikom EBITDA.
…Žitov profitni center Gorenjka je po neuradnih informacijah, uradni podatki od pripojitve Žitu niso dostopni, imel okoli 10 milijonov evrov prihodkov iz prodaje in okoli milijon dobička pred davki, obrestmi, odpisi in amortizacijo (EBITDA), po naših informacijah je na koncu leta posloval z izgubo.

Dakle, koliko sam shvatio, radi se o procjeni, a ne o konkretnoj cifri.
Zvečevo je suočeno s popriličnim padom prihoda, EBITDA mu je 2012. bio negativan (-5,2mil kn) pritisnut visokim cijenama sirovina. U razdoblju 2008.-2011. se EBITDA kretao između 10,5 i 13,5mil kn. U prošlosti je znao biti i veći, ali su tada cijene sirovina bile dosta niže i treba bolje vidjeti strukturu prihoda.
Veći problem vidim u netransparentnosti uprave i u tome što izvješća nisu konsolidirana pa ne znamo pravo stanje stvari.
Ovdje je rezultat Laste:
http://195.222.43.81/sase-final/language/hr-HR/Za_investitore/Emitenti/Objave_Emitenata/ctl/ArticleView/mid/533/articleId/3956/Lasta_dd_Capljina_-_Godisnji_izvjestaj_za_2013_godinu.aspx
2012. minus 1mil KM, 2013. minus 2mil KM (1 KM=3,89 HRK) ali uz rast prihoda sa 7,7 na 8,6 mil KM. Rezultat u 2013. je, pretpostavljam, opterećen zbog CEFTE.
Tako se udjel Zvečeva u Lasti vodi u iznosu od 24,7mil kn, a s obzirom na vrijednost kapitala i udjel od 51% bi se udjel trebao ispraviti na 9,9 mil kuna ili po vrijednosti kapitala iz 2012. na 13,9mil kn

Što se tiče mišljenja revizora, na str 21. zadnjeg revizorskog izvješća su spomenuta mišljenja s rezervom: predugi vijek amortizacije imovine, ispravak nenaplativih potraživanja u iznosu 1mil kn te smatraju da se neće naplatiti 8,4mil kn od Zvečevo Ljubljana.

Prema gornjim ciframa, ispada da bi kapital i rezerve Zvečeva dd trebalo svesti na 32-36mil kn?? P/B 0,75
Ako sam negdje slučajem pogriješio, molim da me ispravite jer nije bilo namjere.

http://www.infinancials.com/en/financial%20analysis,Hershey%20Co,30161NU.html?vendor=&referer=null&landing=financial%20analysis
Prema USA peer grupi ispada da je standard EV/EBITDA 12,25. EV/EBITDA mi se više sviđa jer uzima u obzir i dug poduzeća, a po sličnim valuacijama mogli bismo reći da se s time slažu i investitori u US.
S obzirom na dostupne podatke, EV Zvečeva iznosi 165mil kn(pps=78kn),uzmimo da će biti u mogućnosti ostvariti 14mil kn EBITDA.
Po tome, EV/EBITDA Zvečeva je 11,8, više manje u skladu sa svjetskim prosjekom.

Izneseni tekstovi nisu nagovor na prodaju ili kupnju dionica

Uključim ja maloprije Skype, i na njemu Zvečevo reklama [emo_palacg]

Mond vas vodi na SP u Brazil…

Ovaj komentar nije preporuka za kupnju ili prodaju. Moje računice i razmatranja mogu biti netočni i nesuvisli, stoga se nikako pri mogućim investicijskim razmatranjima nemojte oslanjati na njih.

čitam baš kako u fokus ulaze izvozne dionice pa vjerojatno zato zvečevo sve više ulazi u fokus ulagača jer oni koji trguju samo u RH nemaju razloga za optimizam. trend je frend.

...povijest se ponavlja...


Što se tiče polemiziranja…ti si napisao cifre, ne od 200 ili 800 već od 400kn i mene je zanimalo na koji način si došao do te cifre.
Imaš li još neke primjere srednje velikih proizvođača čokolade osim Gorenjke?

Prodaje se slovenska Gorenjka, mogući kupci Zvečevo i Kraš?


http://www.finance.si/359306/(Hiti-tedna)-Gorenjka-se-prodaja-Kdo-bo-planil-po-Gorenjki
…Po naših podatkih ima na slovenskem trgu okoli 17-odstotni delež. Daleč največjega ima znamka Milka , dobrih 40 odstotkov.
…Znamka slovenske čokolade naj bi bila vredna med pet in sedem milijonov evrov. V prehrambni industriji so običajni multiplikatorji za prodajo v zadnjih dveh letih močno upadli, zdaj se gibajo med pet- in sedemkratnikom EBITDA.
…Žitov profitni center Gorenjka je po neuradnih informacijah, uradni podatki od pripojitve Žitu niso dostopni, imel okoli 10 milijonov evrov prihodkov iz prodaje in okoli milijon dobička pred davki, obrestmi, odpisi in amortizacijo (EBITDA), po naših informacijah je na koncu leta posloval z izgubo.

Dakle, koliko sam shvatio, radi se o procjeni, a ne o konkretnoj cifri.
Zvečevo je suočeno s popriličnim padom prihoda, EBITDA mu je 2012. bio negativan (-5,2mil kn) pritisnut visokim cijenama sirovina. U razdoblju 2008.-2011. se EBITDA kretao između 10,5 i 13,5mil kn. U prošlosti je znao biti i veći, ali su tada cijene sirovina bile dosta niže i treba bolje vidjeti strukturu prihoda.
Veći problem vidim u netransparentnosti uprave i u tome što izvješća nisu konsolidirana pa ne znamo pravo stanje stvari.
Ovdje je rezultat Laste:
http://195.222.43.81/sase-final/language/hr-HR/Za_investitore/Emitenti/Objave_Emitenata/ctl/ArticleView/mid/533/articleId/3956/Lasta_dd_Capljina_-_Godisnji_izvjestaj_za_2013_godinu.aspx
2012. minus 1mil KM, 2013. minus 2mil KM (1 KM=3,89 HRK) ali uz rast prihoda sa 7,7 na 8,6 mil KM. Rezultat u 2013. je, pretpostavljam, opterećen zbog CEFTE.
Tako se udjel Zvečeva u Lasti vodi u iznosu od 24,7mil kn, a s obzirom na vrijednost kapitala i udjel od 51% bi se udjel trebao ispraviti na 9,9 mil kuna ili po vrijednosti kapitala iz 2012. na 13,9mil kn

Što se tiče mišljenja revizora, na str 21. zadnjeg revizorskog izvješća su spomenuta mišljenja s rezervom: predugi vijek amortizacije imovine, ispravak nenaplativih potraživanja u iznosu 1mil kn te smatraju da se neće naplatiti 8,4mil kn od Zvečevo Ljubljana.

Prema gornjim ciframa, ispada da bi kapital i rezerve Zvečeva dd trebalo svesti na 32-36mil kn?? P/B 0,75
Ako sam negdje slučajem pogriješio, molim da me ispravite jer nije bilo namjere.

http://www.infinancials.com/en/financial%20analysis,Hershey%20Co,30161NU.html?vendor=&referer=null&landing=financial%20analysis
Prema USA peer grupi ispada da je standard EV/EBITDA 12,25. EV/EBITDA mi se više sviđa jer uzima u obzir i dug poduzeća, a po sličnim valuacijama mogli bismo reći da se s time slažu i investitori u US.
S obzirom na dostupne podatke, EV Zvečeva iznosi 165mil kn(pps=78kn),uzmimo da će biti u mogućnosti ostvariti 14mil kn EBITDA.
Po tome, EV/EBITDA Zvečeva je 11,8, više manje u skladu sa svjetskim prosjekom.

kerempuh broj dva. vrlo dobro za ovaj forum da imamo ovakve dosadnjakoviće knjigovođe 🙂
pomorstvo, turizam, izvoz – samo tu razuman čovjek može očekivati nešto. zato ovaj tesco deal mi daje nadu da moj novac ovdje ipak ima budućnost.

Samo Jako, samo Aljoša, samo Vlahi ...

kerempuh broj dva. vrlo dobro za ovaj forum da imamo ovakve dosadnjakoviće knjigovođe 🙂
pomorstvo, turizam, izvoz – samo tu razuman čovjek može očekivati nešto. zato ovaj tesco deal mi daje nadu da moj novac ovdje ipak ima budućnost.
[/quote]

i mene fasciniraju knjigovođe koji misle da je burza egzaktna znanost i da se sve može predvidjeti, posebno na neuređenim tržištima zemalja u razvoju. kad bi bilo tako, onda bi knjigovođe imali milijarde a ne oni koji ih angažiraju , a nemaju pojma o tim brojkama. pa ne može se uspoređivati zvečevo ili bilo koja naša firma sa firmama na uređenim tržištima razvijenih zemalja. ovdje postoji veći rizik, ali i zato postoji veća premija na ulog ukoliko posao uspije. dakle, ovaj je posao realiziran, prva pošiljka je otišla u tesco, ostale slijede. pa radi se o poslu koji vrijedi više od mCapa zvečeva i koji će uvelike proljepšati fundamente, tim više što se radi o izvozu na tržište od 60.000.000 ljudi, uz potencijal izvoza u UK, a dobro znamo kakvo je to tržište. već sama činjenica da je tesco odobrio deal, da su banke dale kredite za širenje pogona i modernizaciju postrojenja daju naslutiti da će ovdje biti ogromnih prinosa u idućim godinama. a posjećam one mlađe da je zvečevo do krize isplaćivalo više no solidnu dividendu pa kad krenu opet u zeleno, vjerojatno je da će se vratiti toj politici isplate dijela dobiti dioničarima. sve u svemu, mislim da će ovo biti best buy iduće godine kad i ovi što ne vjeruju vijestima pročitaju izvješće za 2014. godinu. no, tada će i cijena biti znatno veća od sadašnje,ako ne i 3 puta tolika jer kupuje se prije posla, a ne godinu dana nakon što posao pokaže rezultate. u tomu i jest bit ulaganja – prepoznati trendove i pozicionirati se prije ostalih jer kad ostali nanjuše, na ovakvoj dionici cijena raste u par dana i to značajno. zato sam jako zadovoljan novom upravom i drago mi je da se alvir konačno maknuo i prepustio mjesto mlađima i sposobnijima.

...povijest se ponavlja...

ja sam za sada zadovoljan da firma opstaje. to nije malo za hrvatske prilike. a 3 puta veće cijene i dividende, to je duboko u šumi. neka naraste jednu kunu za svaku kn dobiti po dionici, ja zadovoljan. prvo dobit, pa onda sve ostalo.

Samo Jako, samo Aljoša, samo Vlahi ...

New Report

Close