ZVCV (Zvečevo d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ZVCV (Zvečevo d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.



nadam se da pritom ne misliš na mene, obzirom sam dioničar zvečeva skoro 10 godina. no, ako si meni uputio ovaj post, obavještavam te da ne kupujem dionice od 2008, da čekam kraj krize i onda možemo razgovarati o prodaji. sada mi ne pada na pamet prodavati išta, pa tako ne niti dionice. sada komentiram postojeće stanje, možebitne poslove, možebitna preuzimanja po okončanju krize itd…tako bi se trebalo pričati na svim temama jer tko bi ovdje mogao ikoga na išta navući budući da su cijene na povijesnom minimumu.

zvečevo je brend i u iole normalnim okolnostima to bi bila bonbon dionica. ali, hrvatska tone već petu godinu i ljudi štede i na mlijeku kako reče direktor lure, a kamoli ne na čokoladi. jedini izlaz je izvoz, zvečevo ima izvoz, ali koliko god ulože u izvoz, toliko izgube doma jer prodaja klizi i klizi. nemaju ljudi novaca, a pristupom u eu pale su sve carinske barijere, uvoze se čokolade po 2,5 kn po 100 grama i to ruši i one preostale marže.

mislim dakle da nije toliko stvar u zvečevu, koliko u okruženju kojeg zvečevo ne može promijeniti.
[/quote]

konačno normalan post na forumu. slažem se u potpunosti, no ipak smatram da ova dionica nije zaslužila da se njome trguje na samo 20% vrijednosti book-value. to je ipak previše brutalno u usporedbi sa konkurencijom u EU i šire koja se trguje po barem 1 BV, s time da su čak neki čak i više zaduženi od zvečeva. upravo sam zato i pitao što je sa gorenjkom obzirom da bi možda kupovina te firme ipak učvrstilo poziciju u regiji jer gorenjka je najjači brend u sloveniji. inače sam primjetio da su izmijenili i modernizirali ambalažu i dizajn čokolada, uz znatno sniženje cijena. ono što je nekad koštalo 9,90 kn sada košta 5,90. nadam se da će to barem malo potaknuti prodaju obzirom na krizu. no, kriza ne može zauvijek trajati. bitna je psihologija. kad se ljudi sažive sa krizom i vide da se stvari ne mijenjaju, tada kreću u potrošnju i tako kreće novi ciklus. vidjet ćemo kad će se to dogoditi. onim hrabrijima to se već događa pa kupuju, ostali i dalje čekaju, ali ne znam što.

...povijest se ponavlja...

u mercatoru mikado 75g po 3 kune (doduše, mojoj ženi je 3 i 3,99 isto pa se moram tu malo ograditi)

uzela s keksom, lješnjacima, mliječnu i lješnjak-badem-grožđice… ne znam zašto nije još par komada.




nadam se da pritom ne misliš na mene, obzirom sam dioničar zvečeva skoro 10 godina. no, ako si meni uputio ovaj post, obavještavam te da ne kupujem dionice od 2008, da čekam kraj krize i onda možemo razgovarati o prodaji. sada mi ne pada na pamet prodavati išta, pa tako ne niti dionice. sada komentiram postojeće stanje, možebitne poslove, možebitna preuzimanja po okončanju krize itd…tako bi se trebalo pričati na svim temama jer tko bi ovdje mogao ikoga na išta navući budući da su cijene na povijesnom minimumu.

zvečevo je brend i u iole normalnim okolnostima to bi bila bonbon dionica. ali, hrvatska tone već petu godinu i ljudi štede i na mlijeku kako reče direktor lure, a kamoli ne na čokoladi. jedini izlaz je izvoz, zvečevo ima izvoz, ali koliko god ulože u izvoz, toliko izgube doma jer prodaja klizi i klizi. nemaju ljudi novaca, a pristupom u eu pale su sve carinske barijere, uvoze se čokolade po 2,5 kn po 100 grama i to ruši i one preostale marže.

mislim dakle da nije toliko stvar u zvečevu, koliko u okruženju kojeg zvečevo ne može promijeniti.
[/quote]

konačno normalan post na forumu. slažem se u potpunosti, no ipak smatram da ova dionica nije zaslužila da se njome trguje na samo 20% vrijednosti book-value. to je ipak previše brutalno u usporedbi sa konkurencijom u EU i šire koja se trguje po barem 1 BV, s time da su čak neki čak i više zaduženi od zvečeva. upravo sam zato i pitao što je sa gorenjkom obzirom da bi možda kupovina te firme ipak učvrstilo poziciju u regiji jer gorenjka je najjači brend u sloveniji. inače sam primjetio da su izmijenili i modernizirali ambalažu i dizajn čokolada, uz znatno sniženje cijena. ono što je nekad koštalo 9,90 kn sada košta 5,90. nadam se da će to barem malo potaknuti prodaju obzirom na krizu. no, kriza ne može zauvijek trajati. bitna je psihologija. kad se ljudi sažive sa krizom i vide da se stvari ne mijenjaju, tada kreću u potrošnju i tako kreće novi ciklus. vidjet ćemo kad će se to dogoditi. onim hrabrijima to se već događa pa kupuju, ostali i dalje čekaju, ali ne znam što.
[/quote]

ne može vječno, ali može dovolno dugo da iscrpi i satre i najveće. pogledajte banke, sada tek recesuiija se počela prelijevati na njih i odmah uzbuna. dosada su uredno sisali krv državi i građanstvu kompenzirajući svaki negativni pokazatelj.

zvečevo, uopće realni srektor, to ne može. konkurencija je nesmiljena. ja osobno nastojim uvijek kupovati hrvatsko, ako ništa drugo imamo konditorsku i prehrambenu industriju. ali uvoz je strašan – tone i tone slatkiša po smiješnim cijenama. naravno i kvaliteta je smiješna, ali kad su džepovi prazni, gleda se cijena, ne kvaliteta.

što opet kemijaju s tim izvješćem. zar bi ih grom ošinuo da jednom na vrijeme dostave izvješće.

Samo Jako, samo Aljoša, samo Vlahi ...

Nakon svake kiše dolazi sunce, nakon svakog zla dolazi neko dobro.

sve je dobro detektirano i točno je da u krizi ljudi biraju cijenu a ne kvalitetu. pa pogledajte samo kako su ljudi pohrlili po one čokolade u lidl, bez da se pitaju tko to uopće proizvodi. ne kažem da nisu ili jesu dobre, ali malo kritičnosti prema onome što unosimo u sebe ne bi škodilo niti siromašnijima obzirom da je zvečevo jako snizilo cijene i proširilo asortiman. jednog dana na cijenu će doći kvaliteta, a tada će zvečevo imati aduta u rukavu. do tada treba izdržati ovu krizu, odnosno ljudi se trebaju na krizu naviknuti i najčešće je to znak da je krizi kraj jer se sve više ohrabruju i počinju trošiti.

...povijest se ponavlja...

u doba recesije jedino i samo cijena i uvijek cijena caruje. ljudi jednostavno nemaju. tko ne bi svom djetetu kupio lijepu čokoladu da može. ne treba tu nikakva reklama. a zbvečevo je i brend koji svi znaju. kao eurokrem kas se ponovno bio pojavio iz srbije. ja sam ondmah posegnuo.

država caruinama ne može više štiti, asli može itekako snizite trošjove, ali neće jer nekoga treba i guliti. a guliti se može samo još živuće, mrtvi ne plaćaju porez i milijardu i nešto sitno parafiskalnih dažbina.

Samo Jako, samo Aljoša, samo Vlahi ...

Danas sam kupio puno čokolada, više vrsta od Zvečeva po 3,99 u Konzumu, stvarno su dobre. Tko je rekao da hrvati jedu uvozne čokolade kad to nije istina, najveća dobit se ostvaruje na domaćem tržištu, a manji dio na izvoznom tržištu.


Danas sam kupio puno čokolada, više vrsta od Zvečeva po 3,99 u Konzumu, stvarno su dobre. Tko je rekao da hrvati jedu uvozne čokolade kad to nije istina, najveća dobit se ostvaruje na domaćem tržištu, a manji dio na izvoznom tržištu.

Ako ste ih kupili za 3,99kn, nema tu puno dobiti….

Ovaj komentar nije preporuka za kupnju ili prodaju. Moje računice i razmatranja mogu biti netočni i nesuvisli, stoga se nikako pri mogućim investicijskim razmatranjima nemojte oslanjati na njih.

Govoriti samo o jeftinom i percepciji necega kao jeftinog je bespredmetnog. Glavna borba i pozicioniranje ZVCV, a naravno i ostalih proizvodjaca je ponuditi vrijednost za novac.
Uci u borbu samo sa cijenama, pogotova sa disonterima i robnim markama je put u propast.
Zvuci banalno no vecina nasih firmi to jos nije probavila i promislila, a kamoli izvela.

Šsto ste naveli, vrijedi u normalnim okruženjima i normalnim gospodarstvima. Mi ne živimo u takvima, mi živimo u hrvatskoj.

Ako ste gledali Prosjake i sinove, epizoda kada Kikaš ugošćava Joe Amerikanca pa ga pogosti pršutom. Joe proba i vrlo zadovoljan kaže: Kume Kikaše, a gdje li si ovi pršut isprosija. Kikaš će nato: Đava bi ti pršut isprosija. Dobio sam ga na uopkladi.

Đava bi ti turistički aranžman, auto, stan, majicu, mlijeko,čokoladu prodao čovjeku bez prebijene pare. Ne treba ljude poticati na potrošnju, svi vole trošiti, samo nemaju što.

Samo Jako, samo Aljoša, samo Vlahi ...

ajmo drukčiji pristup. ja smatram da naši ljudi imaju novaca ali kenjaju (da se precizno izrazim). čim kukaju, znači da se ne usude trošiti kao nekad, ali zato uredno stavljaju sa strane. nemojte sad o kontejnerima jer nitko od vas ne poznaje nikoga tko živi od kopanja po smeću. živi se gore nego prije, ne zbog neimaštine jer plaće su pale 5-30% (ovisno gdje), nego su ljudi u strahu. Još malo pa će im kriza biti redovno stanje , a zna se što to znači – početak novog ciklusa potrošnje jer vidjet će da se u stvari ništa konkretno za njih nije promijenilo, osim što su novinari rekli da je kriza.

što se tiče prodajnih cijena, i u 3,99 kuna ima dobiti itekako, samo što je prije dok je ista čokolada koštala 6,99 to bio ekstra-profit na kakvog nisu navikli zapadni proizvođači, ali iz tog profita kupljeno je kompletno novo postrojenje u požegi i to usred krize. jednom kad kriza završi, to će se isplatiti.

znači, ja smatram, a očito nisam jedini, da su ove godine bile dno za zvečevo i da im nije bitno imati značajnu dobit nego preživjeti odnosno iskazati se na tržištu kao kvalitetni brend. mislim da su djelomično uspjeli, posebno uz novu ambalažu sve nekako izgleda puno solidnije i odiše kvalitetom.

a ako slučajno ništa od ovog ne uspije, uvjeren sam da će zvečevo biti progutano od nestlea ili krafta za puno veće iznose od sadašnjih, no daleko manje od prije nuđenih 800 kuna po dionici. alvir tada neće imati izbora jer će pravo izbora imati samo bankari koji ga kreditiraju.
ovo zadnje vrijedi i za agrokor i ostale koji se puno oslanjaju na banke. banke će odrediti novog vlasnika ili nema više refinanciranja.

to je moje viđenje stvari. da nisam previše izložen ovdje, sigurno bih dokupio, ali ovako ću pričekati da i ova bakićeva dionica dođe u fokus, premda sam ovdje na žalost puno dulje od njega.

...povijest se ponavlja...

Istina, trebali bi dignuti kredit i kupiti dionice.
Šala mala, ali vjerovatno je netko i to napravio.
Jedan lijepi dan i dionice će nešto vrijediti.
Nije nagovor na kupnju i prodaju dionica.

New Report

Close