ZVCV (Zvečevo d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ZVCV (Zvečevo d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Evo malo prošlosti. Moj post od 28.12.2007. godine. Malo sam gledao promet po kvartalima i išao istraživati tko je zadnji veliki kupac.
dana 19.10. je Grafocolor kupio svoj udio po cca 480 kuna (preko 2 miliona kuna)

Iz prvih 88 stranica rezimirao bih slijedeće:
Kretanje cijene dionice:
Cijena od 400 kuna datira negdje od kraja prvog kvartala 2006 godine s time da je u jesen 2005 mnaglo skočila sa 50 kuna na 250 i nastavila rasti do 400. Tijekom ove godine, većina trgovanja odvijala se iznad ili oko 500 kuna da bi od jeseni klizila prema ovim razinama.
Fundamentalni pokazatelji
P/E oko 15 , BV 337 kuna, P/BV 1,43 P/S 0,73 EV/EBIDTA=5,65 – sve na cijeni 478
Vlasnika struktura
Iako je Alvir većinski vlasnik, u vlasničkoj strukturi su još i Grafocolor (5296 dionica – ulaz oko 480 kuna, kupovina od FIME koaj je ulazila na razini 420-450), Aureus (od 06/2006) koji je svojih 6200 komada kupovao na razini oko 411 kuna, zatim ICF balanced (1800 komada po cca 480kuna), Saponia (1250 komada po 480 kuna), HI Growth (cca 3000 po 500 kuna), Tvornica stočne hrane (2000 komada po 480-500 kuna). CROS ima 2500 komada, HFP ima 22690 dionica. Radnici imaju pakete po 168 komada koje su kupovali po 100DM uz popust. Tu je još i Plamen koji ima 3750 komada. Od većih paketa jedino je FIMA u potpunosti izašla i neki Paloč, dok je Plamen u nekoliko navrata prodavao. U međuvremenu su neki od fondova djelomično prodali svoj paket, ali ne u većoj mjeri.
Osim ovih poznatih vlasnika, ovu dionicu posjeduje ili je posjedovao i veći broj poznatih forumaša (ili ju je barem debelo mjerkao): slazic, quark, mauricije, sasko, arap, stock, dejavu, slk, pierre, conan o’b, avax 10, alien, nathan47 i cayman006. Pretpostavljam da su većina kupovali po cijeni većoj od 450 kuna, osim caymana koji je kupovao po 100.
Moguća preuzimanja
Dosta se govorilo o mogućim preuzimanjima od strane Grbešića (u vlasničkoj strukturi su ICF poznat po dobrim odnosima sa Grbešićem i Saponia). Također spominje se i Todorić (gdje se on ne spominje), a i Alvir pokušava okrupniti svoj udio (putem Grafocolora koji tiska ambalažu za Zvečevo).
Dosta je bilo napisa o okrupnjivanju konditora prošle godine.
Poslovanje i dividenda
Radi se o poduzeću koje za naše prilike isplaćuje velike dividende (25 kuna za 2005 i 13 kuna za 2006 godinu). Za usporedbu, Ina čija je dionica cca 6 puta veća isplatila je mislim 11 kuna dividende za 2006 godinu). No isplata velike dividende je vezana za izvanredne prihode (prodaja zemljišta), a ne za redovno poslovanje. Tako će i ove godine firma zaraditi 15 miliona kuna na ime povrata poreza iz neke davne godine. Što se tiče redovnog poslovanja, ono je voš uvijek negativno, ali ove godine je dosta uloženo u nove pogone i nove proizvode. Isto tako, organizirana je povećana poljoprivredna proizvodnja putem kooperanata da se poveća sirovinska baza. Konditorski dio poslovanja radi izvrsno ali alkoholni dio je totalno podbacio. Mljekara je isto tako u banani. Firma je između ostalog i vlasnik i Laste Čapljina.
Brandovi
Po meni jedini istinski konditorski brand je Mikado, sve ostalo je nostalgija (VolimTe, Braco i Seka) jer te proizvode su kupovali oni koji danas koji kupuju jeftine sećerne table. Alkoholni Brandy i Jubilarni su također zaboravljeni i poraženi od skupljih i možda lošijih stranih proizvoda. Osobno mi se jedino Mikado s rižom čini ok, ostalo mi se nije sviđalo. Koliko vidim proizvodi su im se popravili.
Perspektiva
U Hrvatskoj se jede premalo čokolade i još uvijek previše strane čokolade. Dobrim odnosima sa Konzumom mogu značajno povećati svoju prodaju u Hrvatskoj, a i šire. Prostor za rast je u Hrvatskoj ogroman i kroz povećanje potražnje, a i kroz etabliranje hrvatskih proizvoda, samo je pitanje tko će ga najbolje popuniti u kojoj mjeri (Kraš, Koeslin, Kandit, Zvečevo).

Evo malo prometa po kvartalima (iznosi su u milionima kuna):

3q/2007 – 5,388
4q/2007 – 7,708
1q/2008 – 2,719
2q/2008 – 3,196

Za ostati u normalnom režimu trgovine u 3q nam treba 2,275 miliona kuna prometa.

Ima li neko provjerene informacije kad bi trebalo izaći konsolidirano izvješće za 2007 godinu. Ja sam u više navrata zvao gospođu Ankica Vujnović u Zvečevu i tražio istu informaciju. Prvi put negdje krajem svibnja da bi dobio informaciju kako će krajem slijedećeg tjedna; drugi put zovem sredinom lipnja i kaže gospođa za dva tjedna, znači do kraja mjeseca lipnja; i danas treći put da bih dobio informaciju da će se uskoro sastat nadzorni odbor pa će onda izać. Kad sam joj napomenu da sam već dva puta zvao i da me je dva puta lagala (a mogla je jednostavno odgovorit da ne zna), onda je bilo U BUDUĆE ZOVITE UPRAVU KONKRETNO GOSPODINA ALVIRA.
Valjalo bi napisat dopis HANFA-i o odnosu prema dioničarima, al sumnjam da bi to išta pomoglo…HANFA i ostale državne institucije otprilike ne rade ništa a sad ide još i godišnji tako da nula bodova od dopisa [lol]

[img]http://www.kraft.com/assets/images/audience/kraft.gif[/img]

+

[img]http://www.zvecevo.hr/hr/images/logo.gif[/img]

= ?

=240


=240

šuti, dobro je, moglo je biti i 190.

Što mislite o ovoj vijesti?
http://seebiz.eu/hr/tvrtke/draskovic-kupnja-euro-fooda-tek-je-pocetak-sirenja-swisslion-takova,20016.html
Drašković: Kupnja Euro fooda tek je početak širenja Swisslion-Takova
BEOGRAD – Koncern Swisslion-Takovo planira regionalnu ekspanziju kroz preuzimanje perspektivnih kompanija, kaže Rodoljub Drašković.

Ulazak koncerna Swisslion-Takova kroz kupovinu konditorske firme Euro food market samo je jedan od koraka regionalne ekspanzije koju planira naša kompanija, kaže vlasnik i predsednik Swisslion-Takova planira regionalnu ekspanziju kroz preuzimanje perspektivnih kompanija, kaže Rodoljub Drašković.

On je, komentarišući nedavno ostvarenu investiciju u Sisku kojom je pod "krov" koncerna došla fabrika biskvita EFM, izrazio zadovoljstvo time kako je prihvaćen srpski kapital u Hrvatskoj, kako od zaposlenih, tako i od hrvatske javnosti. Drašković je kazao da je prodor na hrvatsko tržište išao tokom poslovnih dogovora i bez posrednika i da probleme i opstrukciju nije doživeo.

„Zašto se na nemogućnost prodora srpskog kapitala u Hrvatsku žale ostali privrednici iz Srbije, treba pitati njih“, dodao je on.

Cilj dolaska Swisslion-Takova na hrvatsko tržište jeste razvoj proizvodnih kapaciteta i širenje tržišnih mogućnosti u regionu, i ne radi se samo o klasičnom ulasku kapitala, već i procesu implementiranja tehnologije i sveukupnog „know-how“ koje poseduje koncern u oblasti prehrambene industrije. Drašković je saopštio nameru širenja poslovnog sistema Swisslion Takova u regionu, odnosno u svim državama bivše Jugoslavije. On objašnjava da je srpsko tržište pretesno sa svih aspekata – kako sa aspekta plasmana sopstvenog programa, tako i sa aspekta obezbedjenja potrebnih inputa za proces proizvodnje.

Prema njegovim rečima, Swisslion-Takovo je lider u proizvodnji hrane, a posebno konditorskih proizvoda, u regionu, čiji se godišnji prihodi kreću oko 750 miliona evra. Taj poslovni sistem zapošljava oko 12 hiljada radnika, nivo profitabilnosti se kreće oko 15 odsto, a izvozi na sve kontinente.

Zanimljiv je text. Doći će Zvečevo na red…
Jesen će biti vrlo uspješna, cijena dionice je podcijenjena, pa samo od zadržane dobiti ide preko 100 kn po dionici. Tko sada uđe napravit će posao samo tako…
Na jesen niz novih čokolada i cuge…budu se i naši raširili po policama ko´ ona hebena Milka…

ne vole ti naši ljudi podcijenjene i perspektivne nego popularne i precijenjene dionice. vidi inu što uzimaju ko mutavi po 3200 i onda im ga u pola dana spuste opet na 2900. a ne pitaju se: tko prodaje ako je sve tako lijepo kao što u novinama piše…tko daje te silne količine kad će uskoro poteći med i mlijeko.

...povijest se ponavlja...

Zanima me da li je moguć slijedeći scenarij na Zvečevu:

– Zvečevo se povlači iz kotacije JDD (to će biti moguće prema novom zakonu?)
– Alvir dogovara prodaju svog udjela (recimo ekvivalent 700-800 kuna po dionici)
– novi vlasnik upravlja Zvečevom, a nije dužan dati javnu ponudu jer Zvečevo nije na burzi

Zašto bi to napravio Alvir? Štosu dionice malih ulagača manje vrijedne, to on može postići bolju cijenu za sebe, naravno ako nema javne ponude.

Da li je tako što moguće po novom zakonu o TK?


Zanima me da li je moguć slijedeći scenarij na Zvečevu:

– Zvečevo se povlači iz kotacije JDD (to će biti moguće prema novom zakonu?)
– Alvir dogovara prodaju svog udjela (recimo ekvivalent 700-800 kuna po dionici)
– novi vlasnik upravlja Zvečevom, a nije dužan dati javnu ponudu jer Zvečevo nije na burzi

Zašto bi to napravio Alvir? Štosu dionice malih ulagača manje vrijedne, to on može postići bolju cijenu za sebe, naravno ako nema javne ponude.

Da li je tako što moguće po novom zakonu o TK?

Naravno da nije moguće jer zakon o preuzimanju DD ni ne spominje burzu ni JDD kotaciju. Prema tome preuzimatelj mora objaviti javnu ponudu.



Zanima me da li je moguć slijedeći scenarij na Zvečevu:

– Zvečevo se povlači iz kotacije JDD (to će biti moguće prema novom zakonu?)
– Alvir dogovara prodaju svog udjela (recimo ekvivalent 700-800 kuna po dionici)
– novi vlasnik upravlja Zvečevom, a nije dužan dati javnu ponudu jer Zvečevo nije na burzi

Zašto bi to napravio Alvir? Štosu dionice malih ulagača manje vrijedne, to on može postići bolju cijenu za sebe, naravno ako nema javne ponude.

Da li je tako što moguće po novom zakonu o TK?

Naravno da nije moguće jer zakon o preuzimanju DD ni ne spominje burzu ni JDD kotaciju. Prema tome preuzimatelj mora objaviti javnu ponudu.

[/quote]

sad mi je lakše. Ajde alviru prodaj to po 1000 kuna po dionici pa idemo u neke druge dionice.

New Report

Close