ZTNJ (Žitnjak d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ZTNJ (Žitnjak d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

nekoliko kolega je davalo informacije u rasponu od 880-905 kn, što je cca izgledalo ok, a sad ovo o 832 kn .
ja bih molio točan izračun ponderirane cijene , jer se ovako samo zbunjuje ostale forumaše , davaju se neozbiljne informacije.

drastično smanjti doprinose na plaće i drastično smanjiti poreze. samo tako možemo dalje !



kaj je ponderirana od ztln 904 kn. od kojeg do kojeg datuma si ti gledao?


832 je cijena zadnja 3 mj
[/quote]

moras racunati prosjecnu ponderiranu cijenu 90 dana prije dana obveze za javnu ponudu. racunaj od 01.07. – 90 dana. cijena je oko 870 kn

Those who do not remember the past are condemned to repeat it.

Zašto nitko ne želi skupiti ovo 111 komada do 812 kuna? Pa to je lijepih >7% zarade. I što je najvažnije sigurnih. Razumijem da se traže možda bolje prilike, ali fondovi koji imaju hrpu keša u obveznicama…


nekoliko kolega je davalo informacije u rasponu od 880-905 kn, što je cca izgledalo ok, a sad ovo o 832 kn .
ja bih molio točan izračun ponderirane cijene , jer se ovako samo zbunjuje ostale forumaše , davaju se neozbiljne informacije.

evo ja sam dodao u zadnje dva stupca i svoj izracun

Those who do not remember the past are condemned to repeat it.


[

moras racunati prosjecnu ponderiranu cijenu 90 dana prije dana obveze za javnu ponudu. racunaj od 01.07. – 90 dana. cijena je oko 870 kn

Tako sam i radio i dobio slicnu brojku

nije bitno dal dobis pare na racun, glavno da prikazes dobit, kuš ne!

Pa dobro ljudi zar ne ide ukupni promet / ukupna količina

5.772.905,65 / 6.731 = 857,66 kn

(ulazne podatke preuzeo iz tablice kolege STH)

..ovo što ste vi radili izgleda mi posve nepotrebno. Prosječna cijena svih transakcija je ovo što sam ja izračunao, a upravo to se navodi u zakonu.


Pa dobro ljudi zar ne ide ukupni promet / ukupna količina

5.772.905,65 / 6.731 = 857,66 kn

(ulazne podatke preuzeo iz tablice kolege STH)

..ovo što ste vi radili izgleda mi posve nepotrebno. Prosječna cijena svih transakcija je ovo što sam ja izračunao, a upravo to se navodi u zakonu.

prosječna i prsječna ponderirana cijena nisu ista stvar… koliko je meni poznato uvijek se računa pnderirana a ne običan prosijek….

dakle bitna je i količina koja je prolazila po određenoj cijeni…

PROKLETA JE AMERIKA I ZLATO ŠTO SJA !!!!



nekoliko kolega je davalo informacije u rasponu od 880-905 kn, što je cca izgledalo ok, a sad ovo o 832 kn .
ja bih molio točan izračun ponderirane cijene , jer se ovako samo zbunjuje ostale forumaše , davaju se neozbiljne informacije.

[/quote]

hvala

drastično smanjti doprinose na plaće i drastično smanjiti poreze. samo tako možemo dalje !

molio bi nekoaga od kolega koji su više pratili …. do kada se mora dati ponuda za preuzimanje i koliko onda traje rok u kojem se dioničari moraju odlučiti hoće li ju prihvatiti?

PROKLETA JE AMERIKA I ZLATO ŠTO SJA !!!!



Pa dobro ljudi zar ne ide ukupni promet / ukupna količina

5.772.905,65 / 6.731 = 857,66 kn

(ulazne podatke preuzeo iz tablice kolege STH)

..ovo što ste vi radili izgleda mi posve nepotrebno. Prosječna cijena svih transakcija je ovo što sam ja izračunao, a upravo to se navodi u zakonu.

prosječna i prsječna ponderirana cijena nisu ista stvar… koliko je meni poznato uvijek se računa pnderirana a ne običan prosijek….

dakle bitna je i količina koja je prolazila po određenoj cijeni…
[/quote]

No hajdemo ovako.. po zdravoj logici koja je najpravednija cijena dionica u preuzimanju gledano po transakcijama na burzi 3 mjeseca unatrag?

Upravo ona koju je većina platila.. a većina znači prosjek svih trgovanih dionica. Prosjek svih trgovanih dionica je ukupan promet / ukupna količina. Dakle, ne uzima se ni zadnja cijena, ni prva cijena.. ako baš hoćete raditi pondere pomoću dnevnih cijena i stavljati ih u tablicu onda uzmite prosječnu cijenu svakog dana i kad je uvrstite u svoje tablice (STH i sasko) dobit ćete opet isti rezultat, tj. onaj o kojem govorim.

Ako ćete po zakonu evo:

http://www.nn.hr/clanci/sluzbeno/2007/3173.htm

Članak 16.
..prosječna cijena izračunava za svaku burzu ili uređeno javno tržište kao ponderirani prosjek svih cijena ostvarenih na burzi ili uređenom javnom tržištu u zadnja tri mjeseca prije nastanka obveze na objavljivanje ponude za preuzimanje.
_______________________________________________

Ovo "ponderirani" ne znači nuklearnu fiziku, već samo znači da se uzimaju i količine u obzir, kako bi se transakciji s većom količinom pridala veća važnost u određivanju prosjeka, a sve je to ukalkulirano u izraz uk.promet / uk. količina.

Jedini problem je, izgleda, što je nekima to prejednostavno da bi bila istina.. ali zapitajte se zar nije to najpravedniji način izračuna prosječne cijene, te zar ne bi zakon trebao da bude pravedan?

"..ponderirani prosjek svih cijena ostvarenih na burzi .."

Evo da razvijemo ovaj izraz..

sve cijene ostvarene na burzi:
svaka transakcija ide po nekoj cijeni, dakle SVE transakcije moramo uzeti u izračun
-> za to nam je potrebno imati SVE transakcije od SVAKOG dana i staviti ih u kalkulaciju, te tražiti njihov prosjek

ponderirani prosjek:
kako nam obični prosjek SVIH cijena SVIH transakcija SVAKOG dana ne daje vjernu sliku ponude i potražnje za dionicom isti se u izračunu treba ponderirati, tj. korigirati protrgovanim količinama u SVIM transakcijama.

Dakle, trebaju nam SVE cijene i SVE količine. Kao što znate, nije nam jednostavno doći do SVIH transakcija svakoga dana kako bi mogli doslovno izračunati rečeno. Međutim, kako se svaka pojedina transakcija sastoji od:
cijena x količina = promet

..ispada da ako znamo ukupni promet i ukupnu protrgovanu količinu, jednostavnom invezijom te jednadžbe dolazimo do prosječne cijene, kako za pojedini trgovinski dan, tako i za bilo koji drugi period koji nas zanima, a pod "bilo koji" spadaju i 3 mjeseca trgovanja.
A kako rečena jednadžba u sebi sadrži i količine protrgovanih dionica, ujedno je i PONDERIRANA.

I rest my case!

New Report

Close