Zašto je benzin danas na rekordnoj razini kada je barel nekada bio i skuplji?

Naslovnica Forum Komentari članaka Zašto je benzin danas na rekordnoj razini kada je barel nekada bio i skuplji?

Forum namijenjen komentiranju objavljenih članaka.

Ova argumentacija Dekanića nema nikakvog smisla.

Naime, u navedenome periodu cijena nafte s rekordnih razina strmoglavila se na trećinu cijene te je ponovno porasla za 200%.

S druge strane, u maloprodaji cijena je uz manju cikličnost permanentno rasla, što govori da se ili radi o manipulaciji cijenama ili je utjecaj cijene barela na tržištu neznatan u konačnoj maloprodajnoj cijeni goriva.

Ja vjerujem da se radi o manipulacijama cijenom.

Naravno da je riječ o manipulaciji cijenom. Po mojoj procjeni 40% dobiti INE proizlazi upravo iz manipulacija cijenom. Nek pokažu koliko su novih izvora stavili u funkciju zadnjih 10-20 godina i koliko su napredovali u tom segmentu. Zamislite kako bi bilo da se cijena svih artikala, roba ili usluga formira prema cijeni u svijetu?! Kod nas se sve svodi na šverc i export/import. Proizvodnja nula=perspektiva nula.

Najviše iritira što Dekanić i ovakvi nama svima govore da smo budale, kao šta upoće postavljate takva pitanja, vi to ne možete i ne morate razumijeti. Pa cijena od 150$ nije odjednom došla sa 20 nego je rasla do te razine a da je gorivo rijetko prelazilo 8 kuna. Sjećate se psihološke granice od 8 kuna, kada je i sanader uvjeravao da neće ići iznad. Čini mi se da je od tada uvedena dodatna trošarina od 40 lp na benzin, ne na diesel, ali svejedno nedovoljno da bude ovakav skok ciijene. Ova cijena je vjerojatno deal sa Inom da se kompenzira tzv. netržišna cijena plina za kućanstva. Industrija ionako plaća plin među najskupljima u Europi

Naravno da se tu radi o monipulaciji koju provodi gazda INE , Mađarski MOL :
__________________________________________________________________

Objavljeno u Nacionalu br. 371, 2002-12-24

POZADINA POTPISIVANJA SPORAZUMA S MMF-OM

Vlada je potpisala štetan sporazum s MMF-om samo zato da proda Inu

Nepovoljni stand by aranžman s MMF-om koji je Hrvatski sabor ratificirao u prošlu srijedu razbio je sve iluzije o uspješnosti gospodarske politike Vlade Ivice Račana

Novi stand-by aranžman s Međunarodnim monetarnim fondom razbio je sve iluzije o uspješnosti gospodarske politike Račanove vlade.
Uvjeti na koje je pristala Vlada na dramatičan su način potvrdili da Račanov kabinet nema vlastiti gospodarski program i da nema snage sam provesti neophodne reformske zahvate.
Činjenica da je Vlada u izbornoj godini bila prisiljena sama staviti oko vrata MMF-ovu financijsku omču najbolje pokazuje u kakvoj se bezizlaznoj situaciji našla: morala se obvezati na donošenje krajnje nepopularnih mjera, kao što su praktički zamrzavanje plaća, nova otpuštanja, donošenje novog, antiradničkog zakona o radu u kojemu se smanjuje otkazni rok i otpremnine, na financijske restrikcije poput zabrane davanja novih jamstava za kredite.

HSS se protivio prodaji Ine ali nakon što je to postalo dio sporazuma s MMF-om za koji su glasali i HSS-ovi zastupnici, morat će pristati na prodaju najveće hrvatske kompanijeVlada je, tvrde ekonomski stručnjaci koje je konzultirao Nacional, pristala na sve te grozne uvjete isključivo zbog toga da osigura ostanak na vlasti.
Novi stand-by sporazum Vlada, naime, nije potpisala jer je on od nacionalnog interesa i značaja, nego zato da dobije carte blanche za daljnje zaduživanje u inozemstvu pod koliko-toliko prihvatljivim uvjetima.
I, što je možda još važnije, da u sljedeća tri mjeseca proda 25 posto dionica “Ine”, najvrednije hrvatske tvrtke u državnom vlasništvu.

____________________________________________________________________

Nakon prodaje INE Mađarima za siće tko im još može vjerovati .
Ista je to družina ,Linić ,Čačić, Jurčić, SDP,HNS…

Večernji list (naslovi):

Tajna prodaje INE

Zaposlenici INE prijavili DORHu malverzacije

USKOK istražuje

Istražitelji USKOKa nastoje doći do orginalnog elaborata o vrijednosti nalazišta u Siriji

Jesu li Mađari 2003.imali povlaštene informacije o domaćoj naftnoj kompaniji

Mjerenja provodila mađarska tvrtka

Mol se grčevito borio za INU i dao ponudu od 505 miliona eura za 25% kompanije jer je znao da samo naftna polja u Siriji vrijede 10 miliardi dolara

MOL je znao tajnu o sirijskim poljima kad je ulazio u INU

Ljubo Jurčić: Nisam bio upoznat s otkričem u Siriji, sve sam podatke dobio iz INE

20 miliardi dolara vrijednost naftnih i plinskih polja u Siriji2003.

U vrijeme privatizacije INE predsjednik uprave INE bio je Tomislav Dragičević

Predsjednik Nadzornog odbora INE bio je Slavko Linić

MOL: Znali smo da Sirija skriva potencijal jer smo ondje radili

.

Kada su cijene barela bile više nego ove danas prije dvije godine cijena goriva na pumpi je bila manja ali tada je INA bila u gubitku 800 miljona kuna a danas je u dobitku 800 miljona i tu je sva nauka.

Cijene su dizali konstantno a kada je cijena padala na svj. tržištu spuštali su par lipa.

New Report

Close