ZABA (Zagrebačka banka d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ZABA (Zagrebačka banka d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.
Zadnja izmjena 20.09.2024. u 10:36
OznakaVrijednostPrometKoličinaKupovnaProdajnaPromjena
ZABA
19,26
25.230
1,310
19,25
19,30
0,52%
Podaci su preuzeti sa ZSE uz odgodu od 15 minuta.

Vidjet ćete kad vam ECB i vlast okrenu pilu naopako gdje ćete stići sa svojim tuzbama i populističkim sudijama. Presudit će vam faktor “pile naopako”. Rekao bih, zasluženo.

oprosti One ali moram reagirati
osim što ste krajnje nekorektni prema forumašima (grub riječnik, omalovažavanje i sl.) svakom loncu ste poklopac a ovaj zadnji post to dokazuje
čime se ECB i vlast, kako kažete, mogu uključiti? ECB je monetarna vlast, Vlada politička a ovdje se radi o trećem, o sudskim procesima, dakle pravosuđu odn. sudbenoj vlasti
dakle u domeni ECB-a su kamate i QE u zadnje vrijeme, a vlada RH bolje da nije reagirala jer je tzv. Zakon o konverziji doslovce ‘popljuvan’ na sudovima, trebalo je neko vrijeme ali ispada da to nije prepreka za potraživanja oštećenih klijenata
ne kužim?!

Nece zaba biti ostecena, samo cemo svi mi platiti populisticka shanja sudaca i politicara. Ispada da je normalno da se meni uzme od place i uplati Severini za njen treci stan koji je financirala svicarcem. Svi osteceni nitko nije znao da svicarac moze porasti

[b][/b]You never count your money when you're sittin' at the table

https://www.index.hr/vijesti/clanak/sud-prvi-put-srusio-cijeli-ugovor-u-svicarcima-banka-mora-vratiti-cijeli-kredit/2125931.aspx

La vita e bella!

@accountant
Necu se vise obazirati na @one-a jer je spominjanjem ECB-a pokazao svu raskos svog znanja u predmetima vezanima uz CHF.
Dalje, vezano uz konverziju njome potrosaci nisu rijesili izvanugovorne obveze. VSRH ima dvije revizije vezano uz to i suska se kakva ce im biti odluka, ali stvarno ne bih ovdje detalje.
Vezano uz nistetnost cijelog ugovora – upozoravao sam da odredbe o stopi i valuti nisu jedina opasnost. Jos je veca nistetnost cijelih ugovora. Osim toga imamo jos otvorena pitanja o nistetnosti troskova obrade i izlaznih naknada.
Onima koji se ne razumiju u tematiku to je smijesno, ali eto Europski sud dosta staje na stranu potrosaca. Cak daje potrosacima pravo da biraju zele li nistetnost cijelog ugovora ili odredbe.

Ajde Sokolić ne pričaj bedastoće zato jer imaš ekonomski interes u ZABI.

Zaba se, kao i mnoge druge banke, ponašala nemoralno, a što je najgore – i prtuzakonito.
Za taj stav imamo i sudske odluke.

Kriminal i lopovluk se NE ISPLATE!
Čak niti u Hrvatskoj.

To jednako vrijedi za banke, Agrokor, Fortenovu i sve druge.

A imovinsko stanje prevarenih klijenata je potpuno irelevantno.
Jesu li oni kupovali prvu nekretninu ili 100-ti apartman za najam ne mjenja na stvar da se radi o prevari.

Dakle, svakome se treba vratiti ukradeno.

AMEN

La vita e bella!

Jedini kriminal je podizanje kamatnih stopa naknadno, sve ostalo je rizik valutne klauzule. Sudce koji ekonomiju shvacaju na temelju udzbenika tipssa i marksizma ne bih komentirao. Ljudske sudbine razumijem i imam empatiju ali to nema veze s meritumom stvari

[b][/b]You never count your money when you're sittin' at the table

Kupio sam ja dionica 2008 g jer sam mislio da neće padati, pa je palo 70%. I ne pada mi na pamet da ikoga krivim za to. Krivo sam procijenio i to je to. I ja sam imao kredit i nakon malo razmišljanja uzeo eur a ne chf. Sad ispada da nitko nije ništa znao. Čak su sebe uvjerili u to. Prije par dana sam uzeo nešto sitno ZABE, nebitno za moj sud o ovoj stvari

[b][/b]You never count your money when you're sittin' at the table


Ajde Sokolić ne pričaj bedastoće zato jer imaš ekonomski interes u ZABI.

Zaba se, kao i mnoge druge banke, ponašala nemoralno, a što je najgore – i prtuzakonito.
Za taj stav imamo i sudske odluke.

Kriminal i lopovluk se NE ISPLATE!
Čak niti u Hrvatskoj.

To jednako vrijedi za banke, Agrokor, Fortenovu i sve druge.

A imovinsko stanje prevarenih klijenata je potpuno irelevantno.
Jesu li oni kupovali prvu nekretninu ili 100-ti apartman za najam ne mjenja na stvar da se radi o prevari.

Dakle, svakome se treba vratiti ukradeno.

AMEN

Ma daj, pa po tebi ispada da su banke karitativne udruge?

Ako ne možeš i ne znaš si nešto priuštiti i imaš dvojbe glede rizika onda ne ulaziš u kredit.

Ne treba svatko imati vlasititi krov nad glavom, već mu treba omogućiti da živi pristojno od svojeg rada i kapitala. Inače, to je bila Clintonova i Greenspanova teza da svaki Amerikanac na pragu 21 stoljeća mora imati pravo na vlastiti krov nad glavom… znamo kako je to završilo. Labavljenje kreditnih uvjeta. Jednom od najvećih gospodarskih kriza u u povijesti. Kredit nije za svakoga, već za one koji ga unatoć poremećajima mogu vraćati i konačno vratiti. I za biznis, a ne dokoličarenje.


https://www.index.hr/vijesti/clanak/sud-prvi-put-srusio-cijeli-ugovor-u-svicarcima-banka-mora-vratiti-cijeli-kredit/2125931.aspx

obestecenja ce se mjeriti u milijardama.cudno kako to ulagacima jos nije doslo do usiju nego su digli cijenu sa 55 na 62 KN?

na ignoriranju: ljudska bijeda "nabiduasku" (dno dna)

Tužbe će masovno krenuti početkom 2020 , kada se Franak organizira sa mrežom odvjetnika za štancanje tužbi.



https://www.index.hr/vijesti/clanak/sud-prvi-put-srusio-cijeli-ugovor-u-svicarcima-banka-mora-vratiti-cijeli-kredit/2125931.aspx

obestecenja ce se mjeriti u milijardama.cudno kako to ulagacima jos nije doslo do usiju nego su digli cijenu sa 55 na 62 KN?
[/quote]

Možda su ulagači uračunali potencijalna obeštećenja?
Prema procjenama koje sam vidio, procjenjuje se da je bilo ukupno do 20.000 tužbi (prema Udruzi Franak, znači sigurno nije više od toga). Da baš svaka tužba uspije i da pretpostavimo da je prosječan iznos kredita 100.000 CHF (vrlo gruba procjena, ovisi o masu faktora da li se uopće isplati dizati tužba za pojedini kredit), odnosno potraživanje po pojedinom tužbenom zahtjevu recimo 200.000 kn, sa zateznim kamatama to je max 400.000 kn koje banka može izgubiti po pojedinoj tužbi.

Ugrubo, znači kao red veličine, banke bi u tom vrlo nepovoljnom scenariju za njih izgubile cca 20.000 * 400.000 = 8 Mlrd kuna. I to podjeljeno na 8 banaka, gdje su Zaba i PBZ istina najveće (sa najviše kredita) ali po nekim predtpostavkama tužbeni zahtjevi prema Addiko (Hypo) u prosjeku najveći jer je početna kamata kod njih je bila najniža (3,88%). I to znači ako se banke sa nikim ne dogovore (a ljudi su skloni prihvatiti manje iznose u nekoj mogućoj nagodbi), te ako izgube tužbu i za kamatu i za valutnu klauzulu.
Uglavnom, rekao bih da kako sada stoje stvari, teško da će Zaba ukupno izgubiti više od 2 Mlrd kuna, a to je otprilike prošlogodišnja dobit, cca 6 kn po dionici i to razvučeno kroz više godina.

Rekao bih da je djelomično taj rizik ugrađen u trenutnu cijenu – bez tog rizika cijena od 66 kn bi bila sasvim moguća i zamisliva (u odnosu na današnju od 60 kn)

PS: Imam i dionice zabe i kredit u švicarcima.

New Report

Close