ZABA (Zagrebačka banka d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ZABA (Zagrebačka banka d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.
Zadnja izmjena 30.06.2024. u 18:36
OznakaVrijednostPrometKoličinaKupovnaProdajnaPromjena
ZABA
18,00
10.425
579
18,00
18,15
0,28%
Podaci su preuzeti sa ZSE uz odgodu od 15 minuta.

isječci iz intervjua:

Kako će hrvatske banke preživjeti krizu i kako ćemo mi financijski preživjeti sljedeću godinu, govori Franjo Luković, predsjednik Uprave Zagrebačke banke, najveće poslovne banke s udjelom od 24 posto ukupne aktive na domaćem bankarskom tržištu.

Koliko je poslovnoj banci teško biti uspješna u novim okolnostima? Što je održalo Zagrebačku banku sigurnom i uspješnom dok je istodobno UniCredit, njezina banka vlasnica, imala problema?

– UniCredit nije bio u problemima, niti likvidnosti niti solventnosti. Jedini problem bio je napad na cijenu dionice UniCredita, temeljen na spekulaciji da banka ima premali kapital i da će se morati dokapitalizirati. Taj je napad uspješno okončan prije nekoliko tjedana odlukom o dokapitalizaciji, nakon koje će se adekvatnost kapitala UniCredita podići iznad 6,7 posto i bit će među najvećima u Italiji i Europi. Drugih problema UniCredit nema, osim što, kao i sve druge banke, posluje u uvjetima kad je tržište bitno suženo.

Kako se Zagrebačka banka nosi s krizom?

Zagrebačka banka nije izgubila nikakvu imovinu jer je nismo imali niti kod propalih banaka niti u hipotekarnim papirima kojima je vrijednost pala. Imali smo manje gubitke na tržištu vrijednosnih papira u koje smo uložili. No, i obveznice Republike Hrvatske danas na tržištu vrijede manje nego početkom godine i za taj smo dio morali umanjiti vrijednost svoje imovine. Ali, ti su gubici nadomješteni izvrsnim tekućim rezultatima poslovanja pa imamo rekordno uspješnu poslovnu godinu.
Dobit u prvih devet mjeseci je 1,23 milijarde kuna, što je 44,8 posto više nego u istom razdoblju lani. Neto krediti iznosili su 54,1 milijardu kuna, 5,4 milijarde kuna više nego krajem 2007. Istodobno, depoziti su 55 milijardi kuna, 9,9 posto više nego krajem prošle godine, a kapital i rezerve su 12,8 milijardi kuna i 10,9 posto su veći u odnosu na kraj lanjske godine.

Dakle, ništa nam se nije dogodilo.
…..
…..
Predviđate li smanjenje kreditnih plasmana u tom lošijem scenariju?

Ne predviđamo smanjenje plasmana, nego znatno umjereniji rast, koji može biti veći kad se normalizira svjetsko tržište.

To je dobra vijest za većinu ljudi koji strahuju da će nagodinu biti znatno manje kredita nego sada.

Nema razloga za smanjenje plasmana jer očekujemo da ćemo održati postojeću razinu izvora novca. Ti su izvori najvećim dijelom depoziti građana i poduzeća, ali djelomice i krediti s međunarodnog tržišta ili iz grupe UniCredita.
……..
………
Niz godina UniCredit zadržava cijelu dobit u Hrvatskoj i jača kapital Zagrebačke banke, a isto planira i s ovogodišnjom značajnom dobiti. Naša trenutna kapitalna adekvatnost je oko 17 posto.
……..
………
U prvih devet mjeseci Zagrebačkoj su banci najviše rasli prihodi od kamata. Koje kamate su donijele najviše? Jesu li građani išli sve više u minus na tekućim računima ili su prihode podigle povećane kamate na stambene kredite?

Najviše su nam porasli prihodi i tržišni udio iz poslovanja s poduzećima – velikim, srednjim i malim.

Rezultati za prvih devet mjeseci su rekordno dobri. Kakve očekujete na kraju godine?
Očekujemo nastavak već ostvarenih trendova.

Jučer nisam uspio kupiti (lipario se,hehe), ali u ponedjeljak kupujem ZABU, makar skidao s aska. [cool]

ma mi smo banana drzava…ako lukovic proda svoje dionice po 12700kn…i ne plati doprinose na i iz place…onda to znaci da su mali ljudi najeb…


isječci iz intervjua:

Jučer nisam uspio kupiti (lipario se,hehe), ali u ponedjeljak kupujem ZABU, makar skidao s aska. [cool]

I ja ću isto,….i to neću stavljat nalog na onog prvog na asku, nego tamo do trećeg-četvrtog, kako bi bio siguran da ću kupit. To je samo za ponedjeljek, a tako ću radit po 22 komada do petka,…. [cool]

Sve je stvar psihe.....



isječci iz intervjua:

Jučer nisam uspio kupiti (lipario se,hehe), ali u ponedjeljak kupujem ZABU, makar skidao s aska. [cool]

I ja ću isto,….i to neću stavljat nalog na onog prvog na asku, nego tamo do trećeg-četvrtog, kako bi bio siguran da ću kupit. To je samo za ponedjeljek, a tako ću radit po 22 komada do petka,…. [cool]
[/quote]
Jer sam spreman još jednom pomoći uvaženom gospodinu iz intervjua neka samo kaže koliko komada ima za iskrcat, jer ja i moja rodbina bi rado podmetnuli leđa u ovim teškim i kriznim vremenima,….. [cool]

P.S.
U muci se pozaju junaci,….. [shocked]

Sve je stvar psihe.....

Ostavite šta za nas,ja kupujem i moj brat Robert također [undecid]

VUK DLAKU MJENJA A ĆUD NIKADA


Jer sam spreman još jednom pomoći uvaženom gospodinu iz intervjua neka samo kaže koliko komada ima za iskrcat, jer ja i moja rodbina bi rado podmetnuli leđa u ovim teškim i kriznim vremenima,….. [cool]

P.S.
U muci se pozaju junaci,….. [shocked]

hehe, sprema se nas podosta podmetnut leđa za kupit ZABU-najbolju hrvatsku banku, idući tjedan po ovim cijenama
ne bi me čudilo i da sam gosn. luković ode podmetat leđa na kupnju [wink]

pod ovom vladom nema nam spasa!!!!!

Znači u ponedjeljak najavljen rast /lupanje po asku/!? [wink]
Šteta a ja mislio nešto kupiti ali na nižim razinama. u petak nisam uspio. [angry]

ZABE sam nešto uzeo u petak ali sad kad sam pročitao ovaj intervju s Lukovićem i kad vidim da vas je dosta zainteresiranih za kupnju, šteta da nisam odmah kupio više…a što se može, nadam se da će onaj prodavač od petka imati još koji poklon za nas po ovim niskim cijenama [smiley]

moje pisanje je moje osobno mišljenje, nije savjet ili poziv za kupnju ili prodaju dionica!



http://www.jutarnji.hr/magazin/clanak/art-2008,10,25,,138419.jl

odličan intervju…


g.Luković je govorio sa svojih pozicija. Činjenice su slijedeće: talijanska banka je u zadnjih godinu dana pala s cca. 5 EUR/dionica na 2 EUR/dionica. U petak daljnji pad za -8%. Takodjer je činjenica da je trenutno velik promet dionicom.
[/quote]

Da li je gospon LUKOVIĆ pro – našao knjigu dioničara za sud?
Vrlo uspješna banka koja nema ni knjige dioničara?
Usput "mama" talijanska banke ne može sročiti normalan financijski izvještaj za Londonsku burzu!?
ZABA ne može dobiti bonitet zbog transparentnog poslovanja!!?
[pray] [bye]

Zagrebačka banka (ZSE:ZABA-R-A) na kraju prošle godine raspolagala je s više od 11,5 milijardi kuna osnovnog kapitala i u odnosu na 2006. Povećala ga je snažnih 68,33 posto. Zaba je vodeća i prema aktivi, te dobiti prije i poslije oporezivanja dok je prema visini temeljnog kapitala na sedmom mjestu.

Privredna banka Zagreb (ZSE:PBZ-R-A) izgubila je slabašnim rastom od tek 0,35 posto vodeću poziciju prema visini temeljnog kapitala. Njezin je temeljni kapital nešto iznad 6,8 milijardi kuna. Drugu poziciju PBZ drži i prema visini aktive te dobiti prije i nakon oporezivanja dok je prema visini temeljnog kapitala na trećem mjestu.

Najveći je skok među prvih deset ostvarila Hypo Alpe-Adria-Bank koja je lani zabilježila rast osnovnog kapitala od 103,16 posto i skočila sa šestog na treću poziciju. Prema veličini temeljnog kapitala HAAB je vodeća banka u Hrvatskoj dok prema aktivi drži petu poziciju. Ipak, za napredak među prve dvije banke po osnovnom kapitalu HAAB bi i ove godine trebao zabilježiti streloviti rast obzirom na to da PBZ još uvijek ima 2,5 milijarde kuna „teži“ kapital.

Raiffeisenbank je pao za jednu poziciju, s četvrte na treću što može „zahvaliti“ rastu od tek 7,03 posto, uz PBZ najslabijem među prvih deset. Prema visini temeljnog kapitala RBA drži drugu poziciju, a prema aktivi četvrtu. RBA može brinuti i relativno skromna adekvatnost kapitala od 12,06%, slabija od nje među prvih deset prema tom pokazatelju jedino je još Societe Generale Splitska banka.

Četvrtu je poziciju Raiiffesienu opasno ugrozila Erste und Steiermarkische Bank (ZSE:RIBA-R-A) koja zaostaje tek tri milijuna kuna po visini osnovnog kapitala. Prema visini kapitala ESB čvrsto drži treću poziciju s aktivom iznad 40 milijardi kuna. Treća je najveća domaća banka ESB i prema visini odobrenih kredita (26,7 milijardi kuna).

Kao i Erste, pad za jednu poziciju u odnosu na 2006. bilježi i Societe Generale Splitska banka (ZSE:STBA-R-A) čiji je odnosvni kapital 2,55 milijardi kuna. Prema visini temeljnog kapitala ova je banka na rubu ispadanja iz društva prvih deset dok među vodećom desetorkom bilježi najveće smanjenje aktive (1%) u odnosu na 2006. I adekvatnost kapitala od 11,67% najslabija je u društvu deset najvećih.

Zorno pokazuje sposobnost poslovanja i snalaženja u kriznim vremenima. Zahvaljujući svom "ljudskom kapitalu" PBZ je izgubila sve pozicije kao i cijenu na burzi. IMHO.

Be vewy vewy quiet. I'm hunting wabbits!

Spread:ZABA-R-AvsPBZ-R-A-trogodišnji prosjek

 I m a g i n a t i o n * a t * w o r k 

čuvajte se zabe i kad darove dijeli.
nisam odavno u zabi, ali nije mi niti žao. gospoda iz uprave su vrlo karizmatične pojave po tuđi džep te ne bih trošio riječi na njih

New Report

Close