Zaboravlja se jedno. Korupcija u zdravstvu.
Ako nemaš vezu, ili ako nemaš love, zaboravi na dijagnostiku.
Dakle, mitologija ide i danas.
Recimo, pacijent ti ništa ne da, pa mu ni ti ne daš uputnicu. (a treba mu) Malo štediš na njemu. (to su uglavnom penzići bez novaca)
A imaš i ptice koje ti nose mitologiju. Njima daš više uputnica i lijekova, a u prosjeku gledaš da daš onoliko koliko po broju pacijenata uputnica i lijekova po HZZO-u smiješ dati. Zez je ako imaš previše penzića. To je velikom broju doktora u općoj praksi tako.
Dakle, mitologija + stara populacija = idiotarija u zdravstvu.
A penzioneri kukaju kako su cijeli život plaćali zdravstveno ( i jesu, samo što je tu lovu progutao rat i privatizacija na balkanski način) dok ljudi koji rade kod privatnika strahuju i ne ide na bolovanje čak i kad za to imaju dobro opravdane razloge.
S druge strane, postoji i dio koji ima love, na položaju je, radi u držvanim firmama i masno koristi zdravstveno za svaki prišt. I nikome ništa.
A doktoru je onda kako se snađe. Ako je human, nastrada jer ga ministar kazni novčano, ako nije i zna muljati, dobro mu je.
I to je to.
Dubravko Mihaljek “smatra da Hrvatska previše troši na dječje doplatke i da ima predugačke porodiljne dopuste. ”
…
Mihaljek zaključuje da bi za žene i društvo u cjelini “bilo korisnije skratiti porodiljni dopust, a novac koji se tako uštedi investirati u proširenje i subvencioniranje mreže ustanova za dječju skrb i pojednostavljenje administrativnih procedura za rad majki sa skraćenim radnim vremenom.”
Očito je da Dubravko Mihaljek, unatoč svojem Ph. D. (ili zboh njega?), nema veze s realnošću i rado bi htio znati da li je i koliko on uopće ima djece i koliko je svog vremena uložio u njih? U svakom slučaju, gornje rečenice ga prokazuju kao djecomrsca i ženomrsca, kao muško samodopadno i samozadovoljno biće, bez razvijenih očinskih osjećaja i osjećaja odgovornosti za obitelj i narod kome pripada u cjelini.
Ajde molim vas…
LUDOM RADOVANJE DO REFUNDIRANJA TROŠKOVA PREGLEDA
NIJE LAKO DOĆI KOD HZZO-a
Zdravstveno plaća
samo hitne privatne preglede
Refundiraju se samo prvi specijalistički, odnosno dijagnostički pregledi ako ih bolnica nije u stanju osigurati za 30 ili 60 dana, ali jedino ako se radi o hitnim slučajevima, kažu u HZZO-u
PIŠE LINDA PERIĆ
Zbog gužvi u bolničkim ambulantama i dugih lista čekanja, posebno kad je riječ o dijagnostičkim pretragama, pacijenti su prisiljeni odlaziti na pregled kod privatnog liječnika. Unatoč potvrdi iz bolnice u kojoj će stajati kako u određenim ambulantama slobodnog termina za pregled nema idućih godinu dana, HZZO će tek manjem broju pacijenata refundirati troškove odlaska kod privatnika.
Sastala se komisija
Čekaonice u bolničkim ambulantama jednako su pune kao i prije…/Nikola VILIĆ/CROPIX— Istina je da postoji Pravilnik o pravima, uvjetima i načinu osiguranja prava iz obveznog osiguranja, ali on propisuje da se pacijentu plaća samo prvi specijalistički pregled ako mu ga u bolnici ne osiguraju u roku od 30 dana. Dijagnostički bi pregled trebalo napraviti u roku od 60 dana, ali jedino kad se radi o hitnom slučaju. Ako čovjek, primjerice, ne može čekati na pregled CT-om, pa ode kod privatnog liječnika i zatraži od HZZO-a da mu se to plati, tada se sastaje naša komisija koja procjenjuje koliko je to bilo hitno — pojašnjava Vinko Maroević, voditelj splitskog područnog ureda HZZO-a.
Premda bi se zbog neobavljenih pregleda HZZO trebao naplaćivati s bolničkog računa, to se u posljednjih 11 mjeseci, otkad vrijedi spomenuti Pravilnik, nijednom nije dogodilo. U HZZO-u ističu kako se moraju uzeti u obzir “medicinski instrumenti i raspoloživi kapaciteti”, što bi, drugim riječima, značilo da je višemjesečno čekanje neizbježno zbog nedostatka dijagnostičke opreme u bolnici.
Iz splitskog HZZO-a potvrđuju izjave bolničkog ravnatelja dr. Dujomira Marasovića da s računa KB-a dosad nije skinuta ni kuna za neobavljene specijalističke preglede.
— Kad su u pitanju prvi pregledi, oni se, prema našim saznanjima, obavljaju na vrijeme. Tu su se doveli u red — kaže Maroević.
Rodbinski lijekovi
Na bolnički račun HZZO-a najviše “sjeda” zbog nedostatka lijekova koji su na osnovnoj bolničkoj listi, a u KB-u Split ih nemaju. Zna se događati čak i da pacijenti u stacionarnoj bolnici ne mogu dobiti lijek, već im ga donosi rodbina, no bitno je da sačuvaju recept kako bi im HZZO mogao nadoknaditi troškove.
Dugi redovi
Liste čekanja u bolnici:
– UZV štitnjače – 12 mjeseci
– UZV dojke – 9 mjeseci
– MR neurološka – 7 mjeseci
– UZV srca – 6 mjeseci
izvor: http://www.slobodnadalmacija.com/20070918/split01.asp