Vujčić: Aranžman s MMF-om je trebalo dogovoriti još 2009.

Naslovnica Forum Komentari članaka Vujčić: Aranžman s MMF-om je trebalo dogovoriti još 2009.

Forum namijenjen komentiranju objavljenih članaka.

Baš bih volio znati kako Fich Ratings ocjenjuje stabilnost našeg bankovng sustava u najnovije vrijeme.

U analizi “Funding Risks in Easten Europe” još iz 23. novembra 2011 se tvrdi da samo dvije banke u Hrvatskoj – Banka Intesa i Unicredit – imaju 47,7% cjelokupne bankovne aktive. Također kažu da cross border holdings u Hrvatskoj prelaze 50% BDP-a. To su najgori pokazatelji kod grupe od četiri najproblematičnije države na Balkanu: Hrvatska, Srbija, Bugarska i Rumunjska (Fitch Ratings dakle “mirne duše” ubraja Hrvatsku u balkanske zemlje). Ostale tri imaju doduše određenu iloženost rizicima zbog veza sa grčkim bankama, ali niti jedna nema ovako nepovoljnu strukturu bankovne aktive.

Što se tiče dosadašnjih rezultata “rata” između vlasti, banaka u građanstva oko devizne klauzule. o tome bi se dalo dosta razgovarati – ali zašto samo na forumima?

Isto vrijedi i za strukturu pasive bilanci banaka (čitaj: depoziti stanovništva)jer to je i u Hrvatskoj glavna stavka. A to je glavni materijal za “bail-in”, kao i (vjerojatno) u slučaju Slovenije i – naravno – Cipra.

Mi mali ljudi inače mnogo više mislimo na trojku nego na sam MMF. Hrvatska je uskoro u EU, a onda počinje gaženje po prstima i savijanje ruke glede ekonomske politike.

Odluke o Hrvatskoj će se donositi u Berlinu (kao i kod Cipra i uskoro Slovenije). Jer niti Slovenija ne želi trojku i radije se pokušava izvlačiti vlastitim planom reformi koji je poprilično neuvjerljiv. Kako kaže Wolfgang Schaueble: “Die schlowenische Regierung sagt, sie schafft es ohne Rettungsschirm, sie will kein Programm. Ich glaube, dass sie Recht hat”.

Kako kaže Hemingway: “Kome zvono zvoni? Tebi zvoni”. Naravno ono na Cipru. A moglo bi prestati zvoniti samo ako Hrvatska uspije povratiti održivost vanjskog duga (zadatak koji već poodavno preporuča MMF). Ali štono kaže Linić, Milanovićeva vlada MMF ne treba.

Ako je MMF trebao doći još 2009 godine onda je ovih dana njegov dolazak još potrebniji. Ili ja možda ne vidim ovaj sjajni napredak ekonomije koji se upravo događa. Uskoro niti MMF neće biti nikakva pomoć ovoj devastiranoj državi, a narod će posljedice lopovsko, kretenskih, špijunsko-nesposobnih vlada osjećati još dugi niz godina. Bankama se dobit počela smanjivati po dvoznamenkastim brojevima, a neke su počele iskazivati i gubitke s tim da pravi otpisi još nisu niti počeli. Neka nam je dragi bog na pomoći.

dobit od 450 milja kuna uz povrat od 15 godina znači da ptkm vrijedi 2020 kuna.


Ako je MMF trebao doći još 2009 godine onda je ovih dana njegov dolazak još potrebniji. Ili ja možda ne vidim ovaj sjajni napredak ekonomije koji se upravo događa. Uskoro niti MMF neće biti nikakva pomoć ovoj devastiranoj državi, a narod će posljedice lopovsko, kretenskih, špijunsko-nesposobnih vlada osjećati još dugi niz godina. Bankama se dobit počela smanjivati po dvoznamenkastim brojevima, a neke su počele iskazivati i gubitke s tim da pravi otpisi još nisu niti počeli. Neka nam je dragi bog na pomoći.

Pa naravno, sve propada, firme se zatvaraju, a kako tonemo sve dublje, i banke ce isto.

Ova drzava je propala-potpuno propala. Potpuna deindustrijalizacija je uspjesno izvrsena. Mozemo samo brisati guzice bogatim penzicima preko ljeta-za 3 soma. To je to.

Hrvatska je na sigurnom putu da postane najsiromasnija clanica EU-sasvim sigurnom. Za 20g, mozda i prije. Gdje je sad ruganje cesima, slovacima itd? Rugat ce se oni nama kao zadnjem prosjaku EU uskoro.

MMF treba hitno-jer mozemo dobiti 2-3 puta povoljnije kredite, za reforme koje ionako treba uciniti. Ali ne, mi smo “ponosni” pa povecavamo poreze da namirimo svemirske kamate. Dok se ne ucini dramatican rez u javnom sektoru, mi cemo nastaviti tonuti kao kamen.

Dolazimo do apsolutnog limita zaduzenja, rasprodano je skoro sve, kako cemo dalje? S 1% rasta?

gospodine generale, 2009 je bila davno, to ratno razdoblje je završio nagradama za vašeg prethodnika, recite vi zokiju što mu je danas činiti, nemojte gubiti vrijeme na vašim pepermintskim druženjima, jer tic-tac vam je veliki neprijatelj, vjerujem da ste dobronamjerno već dali neke savjete premijeru,ali ih on izgleda zaboravi do sjednice Vlade, ako treba napišite mu na papir koje poteze treba učiniti,te inzistirajte da vam obeća da će čitati sa papira, kako ne bi došlo do krive interpretacije,
i držite se podalje od €mila, šteta bi bilo tako colorističnu kravatu zgužvati poslije nekoliko gemišta

New Report

Close