VPIK (VUPIK d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska VPIK (VUPIK d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Na temelju čega bi se krvna slika u bilanci mogla u trenutku koji spominješ preokrenuti? To bi baš bilo zanimljivo znati.

možda misli po osnovi zadnje arhive novosti: http://www.vupik.hr/index.php/arhiva-novosti
ili možda po osnovi zadnje arhive obavijesti:
http://www.vupik.hr/index.php/o-nama1/obavijesti

Kolege, proučite malo bilance zadnjih godina. A slobodno malo zavirite i u Q1 2015 od Belja – mislim na zalihe gotovih proizvoda, pa će vam biti jasnije.

lp,

atgr-tuho-adpl-jdgt-thnk-koei-rivp

Upravo su i zalihe gotovih proizvoda najveći problem. Imaju veće zalihe od godišnjeg prometa. Pa ne arhiviraju oni vina da je takvo stanje normalno. Tu sigurno trebaju nastati veliki otpisi jer takva situacija nije normalna. Koja firma u svijetu ima zaliha za jednu godinu u svojoj bilanci? Kad dode taj otpis bit će tu oko 100 mil kuna gubitka. Čitajuci blogove osobe koja je velikim novcem u pojedinoj dionici nećete puno toga iskrenoga čuti. Kao ni ovdje o “vrijednosti zaliha”


Tu sigurno trebaju nastati veliki otpisi jer takva situacija nije normalna. Koja firma u svijetu ima zaliha za jednu godinu u svojoj bilanci? Kad dode taj otpis bit će tu oko 100 mil kuna gubitka.

Zašto bi trebali nastati veliki otpisi? Misliš da je nešto što je vrijedno ušlo u zalihe, a sada je to bezvrijedno ili jako malo vrijedno? A što ako se ipak utrži po cijeni po kojoj se vodi u bilanci ili još i većoj? (ne kažem da će se, samo pitam, što ako)

O dionicama i filozofija ulaganja... [url=https://www.youtube.com/channel/UCQaIEzxdRpzdbDkCjWxFthg]Mali Dioničar[/url]

To su zalihe koje se vode “u knjigama”. To ne moraju biti stvarne zalihe. Ljudi to stalno brkaju. Tih zaliha možda niti nema. One postoje samo u knjigama. zato se nikad nit ne smanjuju, ako si primjetio. Stalno rastu. Recimo imaš pšenicu i ona se pokvari. Ako je ti ne otpišeš (a ovdje nema nikad nikavih otpisa) tu pšenicu je tebi i dalje moguće “prodati” iako ona ne postoji. Ako postoje tolike zalihe onda ili 1. zalihe nisu otpisane te će biti ili 2. prodaja ne ide, što je oboje loše za dionicu i ne može biti ni u kojem slučaju pozitivno.

Znači, postoje samo ta dva negativna slučaja? Ne postoji treći, koji bi bio povoljan za dioničare. Nije moguće da su se zbog ulaganja povećali i kapaciteti pa onda zalihe narasle brže od prodaj. (treba nešto prvo proizvesti pa onda prodati).

Uz to, dajes pretpostavku koja ima dvije mogućnosti, “Tih zaliha možda niti nema.” (znači možda nema, a možda ipak ima), a dajes jednoznacajan zaključak, “One postoje samo u knjigama.”. Zašto?

O dionicama i filozofija ulaganja... [url=https://www.youtube.com/channel/UCQaIEzxdRpzdbDkCjWxFthg]Mali Dioničar[/url]

Zalihe same po sebi su trošak prostora, održavanja, upravljanja itd itd. Iznad optimalne razine one postaju dodatni nepotreban trošak. Znači, u njihovom gomilanju nema ništa, ama baš ništa pozitivno. Ok, mislite, prodati će se kasnije. Ali zašto onda nisu prodane sada? Imate dvije vrste vođenja zaliha. Kod industrije kao i ovdje kod proizvodnje imate (za razliku od trgovine) npr. zalihe materijala i sirovina, proizvodnja u tijeku i zalihe gotovih proizvoda. Ako rastu zalihe materijala i zalihe proizvodnje u tijeku to je dobro, jer znači da raste potražnja i da se moraju održati zalihe da povećana potražnja ne bi pojela sve zalihe i dovela do gubitka kupaca zbog kašnjenja. Ako zalihe materijala i proizvodnja u tijeku stagnira ili opada, a rastu zalihe gotovih proizvoda to je loše jer znači da se proizvod ne može prodati (ili ne postoji). Kod računanja contanga (futures ugovora) u cijenu se dodaje i trošak zaliha te je većinom futures ugovor (kao npr. za naftu) upravo zbog skladištenja uvijek uzlazno tj proizvodi su skuplji u budućnosti. Gotovo svaka knjiga iz računovodstva vam ima u sebi o upravljanju zalihama pa si možete malo bolje proučiti. Ima mnogo toga i čini mi se da ionako pišem nešto što nitko ne kuži (ne govorim za tebe) pa mi se ne da niti previše objašnjavati.


Zalihe same po sebi su trošak prostora, održavanja, upravljanja itd itd. Iznad optimalne razine one postaju dodatni nepotreban trošak. Znači, u njihovom gomilanju nema ništa, ama baš ništa pozitivno. Ok, mislite, prodati će se kasnije. Ali zašto onda nisu prodane sada? Imate dvije vrste vođenja zaliha. Kod industrije kao i ovdje kod proizvodnje imate (za razliku od trgovine) npr. zalihe materijala i sirovina, proizvodnja u tijeku i zalihe gotovih proizvoda. Ako rastu zalihe materijala i zalihe proizvodnje u tijeku to je dobro, jer znači da raste potražnja i da se moraju održati zalihe da povećana potražnja ne bi pojela sve zalihe i dovela do gubitka kupaca zbog kašnjenja. Ako zalihe materijala i proizvodnja u tijeku stagnira ili opada, a rastu zalihe gotovih proizvoda to je loše jer znači da se proizvod ne može prodati (ili ne postoji). Kod računanja contanga (futures ugovora) u cijenu se dodaje i trošak zaliha te je većinom futures ugovor (kao npr. za naftu) upravo zbog skladištenja uvijek uzlazno tj proizvodi su skuplji u budućnosti. Gotovo svaka knjiga iz računovodstva vam ima u sebi o upravljanju zalihama pa si možete malo bolje proučiti. Ima mnogo toga i čini mi se da ionako pišem nešto što nitko ne kuži (ne govorim za tebe) pa mi se ne da niti previše objašnjavati.

Pa vjerujem da ima ljudi koji i kuže. Dobro da pišeš, triba i to znati i na to obraćati pozornost! Šteta što na forumu nema opcija “lajkanja” ili spremanja u favorite neke od objava pa da se naknadno lakše ponovno nađe i ponovno pročita.

O dionicama i filozofija ulaganja... [url=https://www.youtube.com/channel/UCQaIEzxdRpzdbDkCjWxFthg]Mali Dioničar[/url]

Ma lako je tebi objasniti jer shvaćaš logiku iza onoga što pišem, pa vidiš dal to ima nekog smisla ili ne. Bilo pozitivno ili negativno za tvoju dionicu. Nego često mi se dogodi ovdje na forumu da iako jednostavno pokušavam objasniti, čovjek mi kaže da nešto nije istina i da nemam pojma, iako u životu nije knjigu o dionicama pročitao. Onda me to izbaci iz takta. Pa pokušavam što manje “pametovati”.

Obrisali mi post. Ajda onda da napišem samo dio, možda ga ostave. Dakle, smatram da Vupik ima pravog gazdu koji sigurno zna od čega se zalihe točno sastoje, u kakvom su stanju, jesu li za otpis i koliko ih uma. Procijenio je da to sve skupa vrijedi 90,00 Kn po dionici i to je dokazao dokapitalizacijom.

lp,

atgr-tuho-adpl-jdgt-thnk-koei-rivp

@bubanj
Kakvih 90kn? Koliko ja vidim prvo je smanjio kapital sa 360 na 40kn kako bi pokrio gubitke iz prošlih godina i onda je radio dokapitalizaciju po 40kn. http://zse.hr/userdocsimages/novosti/HVF4eHX8avt3KX1hwfSYbA==.pdf

Ili sam ja nešto propustio?

New Report

Close