VPIK (VUPIK d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska VPIK (VUPIK d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Moje znanje je također malo, no to nije razlog da ne kažeš svoju procjenu.
Na ovom forumu puno ljudi piše o podcijenjenim ili precijenjenim dionicama bez da napišu svoja očekivanja fer vrijednosti.

Smatram da bi se dobilo na kvaliteti kad bismo vidjeli na koji način drugi procjenjuju vrijednost kompanija, to bi bila prilika za naučit nešto za one koji ne znaju, kao što bi isti dobili kritiku i mogli revidirat svoje mišljenje ovisno o komentarima. Tako je alias nedavno na ATGR dao svoju procjenu vrijednosti, što mi je bila prilika naučit nešto više o investiranju.
Stoga bih rado čuo na koliko ti procjenjuješ vrijednost ove kompanije(makar okvirno) i zašto…


Je,imaš pravo, slažem se s tobom.

Evo, da ti nekako pokušam odgovoriti, objašnjavajući ti svoju filozofiju ulaganja. Ja proucavam izvješća koliko mi to vrijeme dopušta i imam svoj posao koji mi je primaran i u kojem moram napredovati. Dionice mi nisu posao. Zašto ulazem na ZSE? Zato jer smatram da je “divlja”, da je neefikasna i ne odražava pravu vrijednost dionica! Kolega alias ima skroz suprotnu filozofiju ulaganja, ali poštujem njegov način i vrlo često njegove postove ocjenjujem pozitivnima, jer oni takvi i jesu. On ima svoj način, ali pošteno prikazuje što i zašto i kritizira ono što u našem (mojem) načinu.nalazi pogrešnim. Meni se čini da on polazi od pretpostavke da su ove naše dionice realno vrednovanebi ovo što spominje Zvijezdu, kao realno je pala 25%. Nemam Zvijezdu, hoću samo reći da ja smatram da je to kriva pretpostavka i da je na našem tržištu takav nered da postoje dionice od debelo precijenjenih do enormno podcijenjenih. Ja pokušavam naći ove druge. Da nije tako ne bih ulagao u naše dionice već u neki fond (strani ili naš). Uz traženje podcijenjenih dionica, odlučio sam se za strategiju dugoročnog ulaganja (>5 g.??).

Što vidim kod Vupika? Vidim mali P/B, vidim velika ulaganja, vidim rast profitabilnosti, vidim perspektivu (kupnja Mercatora). To sve ja možda i ne znam kvantificirati, prikazati u jednome broju, ali ako za sve to imam priliku platiti 30 lipa na svaku kunu koju je vlasnik platio ili koliko to knjigovodstveno vrijedi, ja mislim da se isplati. Da li sam pogodio, ne znam? Možda i neću pogoditi, ali zato postoji diverzifikacija i nije mi ni potrebno da sve “pogodim”….. Eto. Uz to, ovisi kako se tvrtka razvija, pratim. Npr. akvizicija Mercatora, za koju alias kaže da neće donit ništa pozitivno… Ja niti imam znanja niti vremena da to analiziram detaljno kako bi se možda moglo, ali nekom logikom zaključujem da je Agrokor imao neki TIM EKSPERATA koji su imali svoju računicu i po kojoj Agrokor profitira kupnjom Mercatora. Naravno da će to osjetiti ponajviše tvrtke na dnu, u proizvodnji. Zašto dio svog portfelja ne bih i ja uložio skupa sa Todoricem? I još mi se pruža bolja šansa nego njemu jer za svoju kunu mogu dobiti nešto što TRENUTNO, knjigovodstveno, vrijedi 3 ili 4 puta više…

P.S. Imam dionice VPIK i ovo nije nagovor na ništa, nego samo iznošenje mog mišljenja. Uz to, pišem preko malog smartphona sa 3.5” ekranom pa se ispričavam na greškama i na mogućim nepovezamim mislima i “neredu” u tekstu.

O dionicama i filozofija ulaganja... [url=https://www.youtube.com/channel/UCQaIEzxdRpzdbDkCjWxFthg]Mali Dioničar[/url]

alias, spominjao si opravdavanje nečega što se ne da opravdati…
meni ovo tvoje liči upravo na to…
Todorić je sigurno kupio Merkator da pomogne slovenskom gospodarstvu, sigurno ni na kraj pametu mu nije njegov profit…
tebi stvarno ovo što ti pišeš ima smisla???

Svaka cast KressoM. Posteno i pametno. Ma nije da ja ne mislim da VPIK nece profitirati od Merkatora. Normalno da hoće. Ali niti u blizu velikom obimu o kojem se ovdje govori. Meni je jako žao što ne mogu nikako objasniti koliko je P/B nepotreban pokazatelj u RH jer imovina nije niti revalorizirana. P/B se gleda samo za kratkotrajnu imovinu jer je jedino ona realno valuirana. Čak ni kratkotrajne zalihe ne možeš realno izračunati jer postoji LIFO (koji povećava trošak materijala, samnjuje zalihe, a posljedično smanjuje porez odnosno neto dobit – zato se koristi samo u SAD-u, dok je u europi zabranjen), ili FIFO (koji radi sve obrnuto). Ima i prosječnog troška, ali to nije bitno za ono šta želim reći. Računovodstvo nije čisto kako se to vama čini. Pa moja kuća je nakon 20 godina izamortizirana i ona u knjigama vrijedi 0kn, a još tu imam apartmane itd. Zato je najbolje pratiti novčani tok odnosno LOVU. Kako i odakle taj novac dolazi i dal će u budućnosti dolaziti. Pa pogledajte kako je VUPIK godinama prikazivao pozitivno poslovanje preko povećanja zaliha. Računovodstvom se donekle može manipulirati ali na kraju onome tko ne zna dobro čitati sve to dođe na naplatu. Koliko sam ja shvatio P/B vupika je zapravo državno zamljište. Pa nije to onda njihovo. Mislim ne znam. Ali evo jedan primjer, i to ste krivo napisali. Todorić je dao kunu za vupik, rekao da će vratiti sve dugove i povećati proizvodnju. A kako je on smanjio dugove iz prijašnjih godina?? Sad smanjuje nominalnu vrijednost dionice i s tim novce pokriva te stare dugove. Opet pljačka po starohrvatski. Ja znam da će opet ispasti da se pravim pametan, ali samo vam iznosim činjenice koje možete potražiti bilo gdje u literaturi i vidjeti će te da su točne i da vam želim pomoći. Ja nemam način komuniciranja ja mislim da ovo da ono. Ja iznosim neke stvari koje baš nisu svima jasne pa nek svatko sam zakljuci, ali moja namjera nije zlonamjerna.

Inače vupik nemam niti ga mislim imati u skoroj niti daljoj buducnosti.


alias, spominjao si opravdavanje nečega što se ne da opravdati…
meni ovo tvoje liči upravo na to…
Todorić je sigurno kupio Merkator da pomogne slovenskom gospodarstvu, sigurno ni na kraj pametu mu nije njegov profit…
tebi stvarno ovo što ti pišeš ima smisla???

Piše za analitičare. Da recimo neki analitičari smatraju da će se akvizicijom stanje popraviti, ali se zapravo ta akvizicija ne može opravdati jer neće utjecati na poslovanje. Krivo ste shvatili moj post. Merkator-agrokor je u zagradi samo kao primjer. Nije to napisano u knjizi [emo_smijeh]

@alias

Pa da, alias. Kažem, imamo različite taktike, različite poglede i različito upotrebljavamo svoje znanje. Nikad nisam rekao da sam ja u pravu, niti vi možete tvrditi da ste vi u potpunosti u pravu jer bi u tom slučaju bili Buffetti i vjerojatno o ovome pričali uz koktel na, što ja znam, Havajima.
Meni osobno vaši postovi dobro dođu i volim ih pročitati, čak i kad se ne slažem s vama!

O dionicama i filozofija ulaganja... [url=https://www.youtube.com/channel/UCQaIEzxdRpzdbDkCjWxFthg]Mali Dioničar[/url]

@Kresso
Pa naravno. Uopće se ne moramo slagati u ničemu ali drugu stranu je uvijek dobro, ako ne i bolje čuti od svoje. Pa to je bit znanja ulaganja. Slušati, čitati, provjeriti tuđe navode i mišljenja. Pa zamisli da čitaš samo postove koji tebi odgovaraju. Pa kakav bi onda bio dioničar? To ja ne mogu shvatiti ljude ovdje na forumu. Pa meni je važnije pročitati nešto negativno o mojoj dionici ako ima smisla nego nešto pozitivno. Pozitvno sam već manje više sam našao. Zato sam i kupio neku dionicu. Ali možda to loše nisam uočio. Ovdje si naravno druker ako pišeš loše. Žalosno

S obzirom na predloženo smanjenje temeljnog kapitala … za, čini mi se, čak ca samo 90% … ne bi me čudilo da se sl. i možda ovdje desi … :
http://zse.hr/userdocsimages/novosti/subqkVZLZdQPJ7GeeOqhlg==.pdf
pa da potom ponovo MM bude opet iznenada iznenađen te piše protuprijedloge itd. jer je u dobroj vjeri mislio jedno … a desilo se suprotno …

KressoM
Rado bih čuo na koji način visok kratkotrajni dug povezanim poduzetnicima (cca 700mil) utječe na tvoju valuaciju ili se drzis onog što niži P/B to bolje i gotovo?
Taj dug otvara velik manevarski prostor Agrokoru s obzirom na to da dospijeva unutar godinu dana te se refinancira svake godine, a veže ruke malom dioničaru…

Izneseni tekstovi nisu nagovor na prodaju ili kupnju dionica


KressoM
Rado bih čuo na koji način visok kratkotrajni dug povezanim poduzetnicima (cca 700mil) utječe na tvoju valuaciju ili se drzis onog što niži P/B to bolje i gotovo?
Taj dug otvara velik manevarski prostor Agrokoru s obzirom na to da dospijeva unutar godinu dana te se refinancira svake godine, a veže ruke malom dioničaru…

Da, svakako! To je jako loša stvar i veliki strah jer, koliko je meni poznato, to je jako teško za predvidjeti što će biti, i kako kažete omogućuje veliki manevarski prostor da se naprave razno razne akrobacije, na način da se male dioničare ošteti, a istovremeno da večinski vlasnik profitira! Nadamo se da će ići pretvaranje duga u dionice čime bi se situacija znatno popravila za budućnost iako bi se prilikom tog pretvaranja moglo i oštetiti nas kao male, budući da je nominala 40 kuna. E sad….ko će znati planove većinskoga? Još kad znamo tko je taj većinski i kad znamo u kojoj se državi nalazimo…. Ah… I kako kvantificirati taj rizik? Ja ne znam…

O dionicama i filozofija ulaganja... [url=https://www.youtube.com/channel/UCQaIEzxdRpzdbDkCjWxFthg]Mali Dioničar[/url]

3. BAKIĆ NENAD (13987237540) 53.628 3,56 Osnovni račun
9. ERSTE & STEIERMARKISCHE BANK D.D. (23057039320) 9.034 0,60 Skrb. račun
10. INTERKAPITAL VRIJEDNOSNI PAPIRI D.O.O. (68481874507) 8.646 0,57 Skrb. račun

www.knjigara.com


3. BAKIĆ NENAD (13987237540) 53.628 3,56 Osnovni račun
9. ERSTE & STEIERMARKISCHE BANK D.D. (23057039320) 9.034 0,60 Skrb. račun
10. INTERKAPITAL VRIJEDNOSNI PAPIRI D.O.O. (68481874507) 8.646 0,57 Skrb. račun


http://www.mojedionice.com/trg/IzvDionicariPromjene.aspx?sifSim=VPIK-R-A
Valjda Top 1 najbolje zna situaciju kako sadašnju te buduću… a ne dokupljuje… zašto …?
To što Top 3 dokupljuje mislim nije nimalo mjerodavno za određivanje ili ne određivanje vrijednosti neke dionice… posebice nakon što je tzv. javno priznao da je tzv. iznenađen situacijom u ĐĐ … jer je mislio jedno, a desilo se drugo … javno objavljeno na ZSE tj. ovjde:
http://www.zse.hr/default.aspx?id=51442
Lp

da li postoji način za šortanje dionica kod nas?
konkretno, zanima me upravo Vupik.
da li bi netko od dioničara posudio dionice uz naknadu možda?
hvala

Pijem krv po kućama!

New Report

Close