VPIK (VUPIK d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska VPIK (VUPIK d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.






vrijednost zaliha jest malo povisoka, ali dobit ne bih nazvao fiktivnom. ipak je to poljoprivreda – kad pozanjete ljetinu sa i do 10 000 hektara, napune se silosi. pod tom stavkom u fi je sve – i sirovine, i poluproizvodi i gotovi proizvodi. naravno brze obrtanje tih zaliha bi urodilo boljim novcanim tokom itd, ali te zalihe sasvim sigurno nece propasti ili biti otpisane, nego ce jednom u prodaju

Vidim da vi ne shvaćate računovodstvo pa mi se neda objašnjavati. Da su imali normalne zalihe tj. tu stavku 0, gubitak kompanije bi bio -69 mil kuna. Kako je ta stavka smanjila rashode za 79 mil kuna prikazana je dobit od 10 mil kuna. Ali te zalihe će se sljedeći put prodati i prikazati će povećanje rastoda za toliko i onda će prikazati pravu dobit. Ipak sam vam objasnio.
I za kirllinga: Belje je poslovalo s ogromnim minusom jer ima plaćanje obveza 10% kamate na dug. dug od 1.5 milijardi kuna što je ukupno s kratkoročnim obvezama 180 mil financijskih rashoda. Kako je marza poslovanja oko 1% kako se misle platiti ti dugovi. nikako. Isto će se desiti s vpik-om. zaduživanje za proširivanje kompanije. kad se prestane investirati dugovi će biti toliki da sitne marže u poljoprivredi neće moći platiti kamatu a kamoli glavnicu. Pazite ljudi na svoj novac.
[/quote]

Samo malo, kako to misliš!? Pa valjda prodaja nečeg znači prihod, naravno biti će tu i troška, ali ako prodaješ nešto valjda na cijenu koštanja dodaješ i neku maržu! Znači prodaja zaliha pretstavlja veći dio prihoda, a manji dio troška (ukupnog troška proizvodnje)!
[/quote]
Pisao sam već ali nema pomoći. Na hr tržištu kapitala 99,9999% njih ne zna čitati FI niti zna računovodstvo. Kad nešto izlazi iz bilance i ulazi u račun dobiti i gubitka to se računa kao rashod razdoblja. Pročitajte šta znači rashod uopće. Evo iz knjige: Rashod je smanjenje ekonomske koristi tijekom obraĉunskog razdoblja u obliku odljeva ili iscrpljenja imovine ili stvaranja obveza što ima za posljedicu smanjenje kapitala. Znači kad smanjuješ zalihe to je odljev imovine i ulazi u rashod razdoblja. Sada vam rastu zalihe i to se prikazuje kao prihod. To dvoje se kad tad izjednaći. Kod vas raste 2 godine i prikazuje to kao prihod. Zato je ispod zaliha u računu dobiti i gubitka minus (-). Kad se zalihe počnu prodavati to će povečati rashod i prerasti u minus prihod i prikazati će ogroman gubitak. Ova dionica ne raste zbog dobiti od prodaje. Nego zbog rasta zaliha se prikazuje dobit. Ne znam da li shvacate ili ne ali pogledajete u zadnje dvije godine kako ta dobit nastaje. Jos ni jednom nebi bio plus da nema tog odbitka. taj rast zaliha se može i u novčanom toku vidjeti kao loša stvar koja smanjuje novčani tok iz poslovnih aktivnosti jer te zalihe su plaćene, a jos nisu prodane.
[/quote]

Svaka čast na školskoj definiciji rashoda. Ali druga definicija kaže:
Rashodi su žrtvovani resursi u stvaranju prihoda kojem propadaju i koji se odnose na odreñeno vremensko razdoblje. Iz ovoga proizlazi da se sve troškove ne može istodobno smatrati i rashodima. Utvrñivanje prihoda nosi sa sobom i odgovarajuće utvrñivanje rashoda.
Tako troškovi proizvodnje postaju rashodi tek onda kada se proizvodi prodaju i kada se na temelju te prodaje prizna prihod.

Dakle, kada prodaješ neku imovinu, no osnovu čega ju prodaješ? Izlaznog računa. Kako se on računovodstveno knjiži! Ti kao veliki znalac bi to trebao znati! Po tebi je i prodaja zgrade rashod!!!?
[/quote]
Nego šta je nego rashod? ali to onda ide kao dobit u novčanom toku kao prodaja dugotrajne imovine. ti vise od te zgrade ne dobivaš buduću korist. Sve sto nije buduća korist ne može biti u bilanci i postaje rashod. kao što je igh napravio ogroman rashod smanjenjem imovine. nije on imao gubitak toliki zbog toga sto nije puno prodao prizvoda. nego zbog smanjenja dugotrajne imovine.

Školovana budala je veća budala od one neškolovane

ne bih rekao da je nebitna. svako raspravljanje o fi je bitno. konkretno taj veliki rast zaliha jest upadljiv, ali kako je gore receno, to je jednostavno ciklus proizvodnje u poljoprivredi, a drugo te zalihe nisu mrtvo slovo na papiru, to je zito u silosima i vino u podrumima. to ce valjda jedno biti prodano i to valjda po cijeni vecoj od nabavne, dakle prodajna cijena PRIHOD ce biti veci od nabavne cijene RASHODA. Imati velike zalihe nije nuzno losa stvar, zato je li i postoje silosi i podrumi i ledenjace etc. ovo sve je laicko tumacenje, naravno, ali ako prodaja raste vise od zaliha, to ipak znaci da tvtka ide naprijed, zar ne

Samo Jako, samo Aljoša, samo Vlahi ...

Ne dobro ste zakljucili. Kad budete prodavali proizvode, ako oni budu veći od pada zaliha vi ste zaradili. Ali ja govorim vama o zadnje dvije godine. VPIK niti jedan kvartal nema dobit. Nego rast zaliha koje stvaraju privid dobiti. Firma je zapravo svaki kvartal po 20, 30 mil kuna u gubitku. A čini se da je dobit. To vam pričam. Vi kupujte dionicu. Ja nemam nista protiv. Ali kažem. Firma je u gubitku, a ne dobitku kako svi mislite

Školovana budala je veća budala od one neškolovane

Nego šta je nego rashod? ali to onda ide kao dobit u novčanom toku kao prodaja dugotrajne imovine. ti vise od te zgrade ne dobivaš buduću korist. Sve sto nije buduća korist ne može biti u bilanci i postaje rashod. kao što je igh napravio ogroman rashod smanjenjem imovine. nije on imao gubitak toliki zbog toga sto nije puno prodao prizvoda. nego zbog smanjenja dugotrajne imovine.

Poštovani, brkate izvještaje. U novčanom tijek ne ide dobit, već priljev ili odljev novčanih sredstava (ovisno o tome da li je prodana ili kupljena imovina) kao stavka. Ukoliko je IGH-R-A napravio veliki rashod zbog smanjenja imovine, kako Vi tvrdite, to je vjerovatno zbog revalorizacije (u ovom slučaju smanjenja imovine) ili su prodali imovinu koja im omogučuje stvaranje budućih prihoda (strojevi, postrojenja-mislim da se oni ipak ne bave proizvodnom djelatnošću). Inače što se tiće dugotrajne materijalne imovine ona se prenaša u rashod kroz amortizaciju na kraju svake poslovne godine. Lijepi pozdrav

tu ste u pravu gledano pojedinacno po stavkama, ali gledano ukupno slika je bolja. naime bilo bi zabrinjavajuce da iz kvartala u kvartal prodaja stagnira, a zalihe rastu i na taj nacin, umanjenjem rashoda za iznos poraslih zaliha, se dolazi do dobiti. ali ovdje ipak prodaja raste i to velikim stopama, a raste svakako i brze od rasta zaliha. to je ono sto mene veseli kod vupika – rastuca proizvodnja, rastuca prodaja i pozitivan ebit. vupik kao poljoprivredni kombinat nikad nece biti kes masina, dakle visok postotak prihoda na kraju kad se svi namire zavrsi u dzepu vlasnika, ali moze biti velik, dakle otporan, i moze biti profitabilan, niskoprofitabilan ali profitabilan. za hrv prilike to je po meni atraktivno za ulaganje. uz turizam poljoprivreda i prehrana su nam jedine industrije koje nekako plivaju. nema tu nekog novca ni visokih ebit stopa, ali ima proizvodnje i radnih mjesta koja ne jedu tudim zubima, nego sami sebe financiraju.

Samo Jako, samo Aljoša, samo Vlahi ...

Opet ste u krivu. Izračunajte rast prihoda i rast rashoda. Izračunajte rast poslovnih prihoda i poslovnih rashoda (čak i bez ovog umanjenja za zalihe). Znači pod rashode stavite 409.956.296. Ne trebate ni stavljati +70.528.360. Znači i takvim zbrajanjem prihodi rastu 13,44%, dok rashodi rastu 27,75%. Da bi dodali +70.528.360 rashoda iz zaliha što je točnije, rast rashoda bi bio 49,72%. Vi kupujte dionicu. Ja samo želim da stvari zovete pravim imenom. A ne da skačete da je ostvarila dobit jer pise 10 mil kuna, a nemate pojma kako ni šta. To me mući na našem tržištu. Inače radim i nemam vremena. Na našem tržištu ljudi kupuju dionice jer im je netko rekao ili jer su procitali dobit. A nemaju pojma šta stoji iza toga. Nemam ništa protiv nikoga, ali mnogi se prave pametni, a nemaju dvije čiste o ulaganju.
@ neodoljivi. kad prodaš zgradu dobiješ priljev novaca. ništa ne brkam. stvarno nemam vremena. pozzz

Školovana budala je veća budala od one neškolovane

Niti u jednoj Agrokor tvrtki se ne zna točna dobit/gubitak jer djeluju kao Holding. Firme se konsolidiraju na Agrokor razini gdje se određuje što će se gdje kome pisati. Najsmješnije je što se Agrokor zadužuje vani uz kamatu 10% na obveznice a struktura zaduženja je najasna itd. No najsmješnije je glumatanje jer svakom “ulagaču” treba neko opravdanje koje je lako naći u namještenom izvješću koje se podupire reklamom. Pravoj tvrtki ne treba reklama ali prave tvtke imaju jasne bilance a ne napuhane izmišljenom imovinom da se umjeto digne Book pa da poluinformiran i neuk ulagač ima neku osnovu bolje rečeno reklamator štofa da reklamu.

a je vi volite secirati financijsko izvješće a niste spomenuli i amortizaciju od 40 milja kuna , a di je ta lova završila,ha?

[b]#Samo mi nemoj pokazivati krivulje!” jer je obolila od celebralne divergencije[/b]

Mislim, da je u ovom trenutku važnije okrenuti se budućnosti i što će ulazak u EU donijeti Agrokoru i Vupiku.
Prema dosadašnjim ulaganjima i raznoraznim komentarima članova Agrokora, sasvim je sigurno, da se cijeli niz godina pripremaju za ulazak na veliko tržište.
S obzirom na visok supanj tehnološke opremljenosti i osposobljenosti, smatram da će sve Agrokorove kompanije profitirati na velikom tržištu.
Oni, koji sumnjaju u vjerodostojnost izviješća, to je njihova stvar, ali, Todorić je naspram Vupika do sada pokazao, da se prema toj tvrtci(ustupanje 25% dionica radnicima i 8% braniteljima) ipak odnosi s velikim poštovanjem, s obzirom na zbivanja koja su se dogodila tamo, pa smatram, da eventualnih makinacija neće biti(ako ih je ikada i bilo).
S druge strane, Vupik se nalazi u blizini Dunava, što znači, da je prinos zagarantiran.
Onima koji misle, da poljoprivreda nije djelatnost s visokom dodanom vrijednošću, nek se podsjete nekih naslova na tu temu iz 2010 god.
Vaš link …


a je vi volite secirati financijsko izvješće a niste spomenuli i amortizaciju od 40 milja kuna , a di je ta lova završila,ha?

Ne bi znao. Racite mi vi. Vidim da ste stručnjak za omjere P/E itd. pa sam siguran da znate bolje od mene

Školovana budala je veća budala od one neškolovane

dok se vi prepirete drugi se iskrcavaju[emo_smijesak]

New Report

Close