VLEN (Brodogradilište Viktor Lenac d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska VLEN (Brodogradilište Viktor Lenac d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Mi mozemo ovdje lamentirati tko prodaje,tko kupuje i zasto, no nazalost samo neki od tih odgovora su poznati…
Ako je istina da to kupuje neki americki fond to bi po meni mogla biti dobra vijest.
Mozda ameri zele doci do tolikog udjela da mogu imati svog covijeka u nadzornom koji je onda na izvoru informacija u firmi koja ima uvid u dio americkog naoruzanja…drugo, to bi sigurno onda garantiralo jos poslova za americku ratnu mornaricu, a svi smo vidjeli o kakvoj dobiti onda pricamo.

Do iduceg izvjesca i skupstine vjerujem da se nece nista dramaticno dogoditi sa cijenom dionice, stoga ja cekam…

Zvuci logicno.
Koliko je kod nas po zakonu da imas covjeka u NO? Ili je to rijeseno statutom drustva?
Medjutim vjerovatno (ne znam, samo nagadjam) idu na vecinski udio. Ova cijena je vise manje bijedna i zasto to ne iskoristiti ako se vec nudi?

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.

Predmjevam da ce i Uljanik i Tnpl rijesiti dio sve do 25 posto vlasnistva jer im je svjedno 36 posto ili 25 posto ali onda ce biti interesantno

A sto bi onda trebalo biti interesantno?

Uljanik ce vjerovatno skroz izaci. Zbog love.
Tnpl mozda nece. Ili barem ne po 9 kn.
U svakom slucaju, kupcu su se potrefile dobre okolnosti: bankrotirani Uljanik, sasvim realna vjerovatna procjena Tnpl da mogu vise zaraditi u narednom periodu na prijevozu nafte i Todex.
Inace ne bi imao ulaz po 9 kn.
Prosto ko pasulj.

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.

A tko je kupac?

Pitanje za milijun dolara… Ne znam.

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.


Zvuci logicno.
Koliko je kod nas po zakonu da imas covjeka u NO? Ili je to rijeseno statutom drustva?
Medjutim vjerovatno (ne znam, samo nagadjam) idu na vecinski udio. Ova cijena je vise manje bijedna i zasto to ne iskoristiti ako se vec nudi?

Koliko ja znam (a nisam pravnik) skupstina bira NO na odredjeni broj godina (4?). Naravno, sto vise glasackih prava na skupstini (iliti dionicarskog udjela) to vece sanse da se na izbor moze utjecati…

Mislim da ce dugorocno cijena dionice porasti, po svim zakonima zdravog razuma bi trebala (ugradnja prociscivaca, ugradnje filtera, ameri, porast prometa luke Trst, fokus uprave na rastu produktivnosti i kvalitete a ne na dampiranju cijena…).

Ali isto tako zdrav razum kaze da bi nakon najuspjesnije poslovne godine u povijesti (koja je samo jos jedna u nizu pozitivnih) trebala i cijena dionice porasti a ona stagnira ili pada, onda neznam tko je tu lud.

Ovdje ce biti izuzetno zanimljivo pojavom treceg igraca. Sto se tice dividende, njezin ovogodisnji izostanak je cini se vezan upravo za novog igraca. Ako su dosad isplacivali dividendu kad su bili profitabilni, ako nisu nuzna pretjerana ulaganja (kapaciteti nisu problem) i ako imas solidan iznos na racunu a ne isplatis dividendu onda nesto planiras s tim novcem. U ovom slucaju mislim da je zadrzavanje zarada bio uvjet kupca. I mislim da je kupac dolazi sa iste strane kao i poslovi, odnosno da je kajmak za novog kupca uvjet dobivanja jakih poslova.

Tako nekako to izgleda. Mada moramo pricekati rasplet.
Skver je ovaj kvartal ugodno popunjen, bar tako sugerira berthing list s rijeckog bazena. Znaci ide sigurno radikalno bolje izvjesce, a dotle bi se i ovo trebalo razbistriti.
Ova cijena je neki bottom line, moze samo prema gore.

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.

Juka
Mislim da ne. Bar ne u javnoj ponudi koja mora ici uskoro. Kad predju 25%.

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.

Interesantno to sto taj koji trenutno preko Interkapitala ima 14 posto firme sasvim sigurno nece stati na tom postotku predmjevam da je njemu interesantan vecinski udio gdje ce isti moci odlucivati i voditi glavnu riječ kako dalje razvijati posao.Tskodjer sasvim sam siguran da Tnpl nece prodati 25 posto firme po ovoj cijeni ali kratkorocno moze dole jer Uljanik ima za otpustiti jos 2 posto firme kao i Tnpl jos 5 posto dionica ali kontrolni paketi su ipak druga pjesma.Nije nagovor na kupnju ili prodaju samo moje razmisljanje

New Report

Close