Ukinuti sve poticaje, osim onih za proizvodnju i edukaciju. Cemu poticati ulaganje u nekretnine kad je to ono sto nas je dovelu u ovu situaciju. Nekretnina imamo dovoljno, sad treba ulagati u ono sto nemamo dovoljno a to je znanje i rad.
Ulog u nekretninu nije samo kupnja stana već održavanje i adaptacija postoječih.I za to bi bila idealna stambena štednja.
Uzalud sve analize koje su pokazale da je suludo uništiti sustav stambene štednje, jer donosi puno više koristi od poticaja koje država plaća. No, ne treba se čuditi, da se pokazalo da stambena štednja donosi štetu, oni ju ne bi ukinuli. Ova vlada radi samo ono što uništava Hrvatsku, u ove dvije godine nisu napravili nijedan jedini dobar potez koristan za Hrvatsku.
Bas bih volio vidjeti koje su to konkretne koristi i tko ima koristi od toga.
Posljedice drustvenog sufinanciranja kupovanja nekretnina su vece cijene m2 (zbog priljeva “besplatnog” novca), veci profiti gradjevinskih kompanija i raznih spekulanata nekretninama, te umjetno pumpanje BDPa (nesto sto politika koristi za peglanje imidza). Stara narodna kaze “lako je tudjim ku…. gloginje trest”, tj lako je tudjim novcem placati preskupe m2….
Za ljude koji imaju viska para, naravno da je njima super. Za one koji bi jedva mogli kupiti nekretninu, nije lose ali bi kudikamo bilo bolje da cijena m2 bude realna nego da im drustvo poklanja pare…
Iz toga se daje zakljuciti da je jedini smisao poticaja omoguciti sto vise prodanih preskupih m2 kako bi se napumpao BDP.
@chita
Vjerojatno su Institut za javne financije i ostali koji su analizirali koristi stambene štednje trebali pitati tebe i ostale kukurikavce koje su to koristi od stambene štednje.
Koliko znaš o ekonomiji i sustavu stambene štednje pokazuje to što misliš da jadnih 750 kn godišnje podiže cijenu kvadrata!? Taj poticaj služio je tome da se ljude potakne na štednju i onima koji si stanove ne mogu priuštiti barem malo olakša muke oko kupnje nekretnine. Pet godišnjih poticaja od 750 kuna sigurno nikome neće omogućiti kupnju stana (to nije dovoljno ni za kupnju pola kvadrata!), ali će mnoge potaknuti na štednju. Sada kada se to ukine, gubi se dobro uhodan sustav od kojega je koristi imalo cijelo gospodarstvo, što je više provedenih analiza pokazalo.
Evo za podsjetnik svima koje ova tema i argumenti iskreno zanimaju:
Ukratko: svaka uplaćena kuna poticaja u proteklih 15 godina stvorila je prosječno 1,99 kuna dodane vrijednosti te u državnu blagajnu vratila prosječno 1,56 kuna.
Kako je moguće da netko kome su namjere navodno iskrene želi uništiti takav sustav u vrijeme kada je svaka kuna bitna?! Samo oni kojima su namjere očito sasvim suprotne, a to je uništiti hrvatsko gospodarstvo do kraja!