VIRO (VIRO tvornica šećera d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska VIRO (VIRO tvornica šećera d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Ja cu svoje papirice sacuvati do izvjesca za Q4!
Doci cu ja svima po svoje novcice nema brige… oni misle da se moze ovako, ja mislim da nece moci!

Moram priznati da nema bas jake prodaje, al nitko ne zeli gurati gore.
Ako secer probije prosli vrh na 14.2 USD onda je moguc manji rast.

@ LadyM

Evo nam šećera preko 14 uskoro:

https://www.barchart.com/story/futures/quotes/SB [barchart.com]*0/futures-prices/4090295/looking-to-buy-more-sugar

Vjerujem da ste u pravu.
Tome se i ja nadam.
Prelaskom preko 13 došli smo u zanimljivo područje.
Dugo se ta granica nije prelazila jer vlada uvjeranje da se na tim cijenama uključuju Indija i Tajland sa rasprodajom svojih ( velikih ) zaliha.
Ta rasprodaja je ovih dana vjerojatno već počela, ali trend rasta cijena je zbog smanjenja proizvodnje jak i za sada ne popušta.
Rasprodaja Indije sada sigurno neće ići uz poticaje za izvoz jer za to nema potrebe.
Sada šećer uglavnom kupuju veliki fondovi, pa te zalihe neće nestati sa tržišta.
Izgleda da je cijela operacija dobro osmišljena i dugo pripremana.
Fondovi po cijenama nešto iznad 13 preuzmu zalihe, zadrže ih neko vrijeme, pa ih vrate po cijenama blizu 15.
Ovih dana se čak i dnevne promjene BRL/USD događaju kao da daju podršku usponu cijene.
Održavanje cijene iznad 13 u svakom slučaju znači skoro približavanje razini 15 uz nekoliko manjih stepenica.
Iznad 15 rast bi jako ovisio o Brazilu i snazi njegove valute.

Upupup,

evo to vam je ovaj tekst, danas objavljen:
Sugar Futures—Sugar futures in the March contract is currently trading higher by 7 points at 13.49 a pound as prices are still hovering right near a 5-month high continuing its bullish momentum to the upside.

President Trump tweeted today that a possible Chinese trade agreement could be at hand tomorrow as that would be a very bullish fundamental indicator towards all commodity prices as historically speaking sugar still remains exceptionally cheap. Fundamentally speaking lower worldwide supplies coupled with the fact of lower production numbers in key sugar growing regions around the world continue to push prices higher on a daily basis…

.. i nastavak na hrvatskom jer su navodno na egng neke riječi zabranjene(?):

“Po mom mišljenju, mislim da će cijene brzo srušiti razinu od 14 jer fundamentalno i tehnički gledano ovo tržište ostaje snažno, zato ostanite” bulish”.

TREND: VIŠI, STRUKTURA: ODLIČNA, VOLATILNOST: NISKA

@ LadyM

🙂
U svakom slučaju bullish.
I prije nego što nam to oni kažu.

Za Indiju se predviđa proizvodnja oko 26 tj. između 25-26 mil.t. te sam negdje pročitala da će oni uz tu azinu izvesti ukupno 4 mil.t. Isto tako, Indija Vam svaki mjesec ima određenu kvotu koliko može prodati šećera tako da mislim da u tu kvotu spada i izvozna količina. Za ovaj mjesec je to 2.1 mil.t. što znači da oni ne izvoze koliko žele već po dodjeljenoj mogućoj količini (pošle godine neki mlinovi to nisu ispoštivali,prekomjerno su podali te tako utjecali na cijene zbog čega su kažnjeni).

Tailand će imati manje od 12 mil.t, ove godine:

Thailand 2019-20 sugar output seen sub-12 mln tn vs 14.5 mln yr ago

P.s.Ne znam za njih da li oni imaju isto tako kvote kao Indija,moguće da imaju.

upup:
Možete se besplatno registrirati na Czarnikow.com stranici.Prepoučujem ( uz twitter) jer imate mnoštvo inf. o tržištu šećera pa tako i o cijenama za Brazil. Jučerašnje izvješće za Brazil:
https://czapp.com/opinions/868
Ne mogu iskopirati pa ću prepisati:
cijena šećera na domaćem tržištu Brazila: 14.22 c
Cijena hidro etanola:15,14 c
Njima se niti nakon 15 c ne isplati trenutno proizvoditi šećer ( a i gotova je proizvodnja,započinje opet u travnju) jer im je etanol isplativiji. 92 % novih vozila vozi se na taj hidra etanol, a udio u gorivu je 67.5% (ako sam dobro razumjela) 😉

Tako je, bullsi su preuzeli tržište šećera 🙂 Bilo je i vrijeme 😉

@ LadyM

ODLIČNO !!
Nisam znao za kvote Indije, a uz zadnja smanjenja proizvodnje negdje sam pročitao podatak da bi za izvoz mogli imati 3MMT.
Sve mi se čini izglednijim scenarij preuzimanja zaliha u najboljem trenutku da se na njima brzo zaradi.

Jel slučajno bilo tako i sa dionicama VIRA ? 🙂

Isto tako, agra-net predviđa 9.2 mil.t. manje proizvodnje za 2019/2020 godinu:
Evo link: https://twitter.com/realStefanU/status/1199476652964810753, i tekst:
“On Monday we published our latest world sugar production update which is now estimated to shrink another 9.2 min t in 2019/20 to a four-year low”

New Report

Close