VIRO (VIRO tvornica šećera d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska VIRO (VIRO tvornica šećera d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

@upupup , koliko se iz onoga teksta može vidjeti, proizvodnja generalno opada, a to znači rast cijene cukra .

drastično smanjti doprinose na plaće i drastično smanjiti poreze. samo tako možemo dalje !



@upupup
, koliko se iz onoga teksta može vidjeti, proizvodnja generalno opada, a to znači rast cijene cukra .

Već neko vrijeme dolaze procjene i dokazi o bitno smanjenoj proizvodnji šećera u svijetu.
Pri tome sve više se povećava razlika između planirane godišnje proizvodnje i potrošnje šećera.
Sada je deficit već značajan i on smanjuje postojeće zalihe.
Za svjetsku cijenu šećera trenutno su najvažnije dvije države.

BRAZIL
Najveći svjetski izvoznik, a uz to zbog velike povezanosti valute BRL sa cijenom šećera.
BRL/USD trenutno raste, a postoje i pritisci za nastavak toga smjera.
Cijena etanola u Brazilu je na ATH i raste,a rade se i dodatni kapaciteti za etanol = dodatno ( još nije u procjenama ) smanjenje proizvodnje šećera.
Zaključak: Rast cijene šećera je siguran, a moguća “eksplozija” ovisi o promjeni valutnog para BRL/USD.

INDIJA
Ima velike zalihe od kojih je planirala izvoz 6MMT u sezoni koja je sada počela.
Bila su očekivanja da će taj izvoz ponovo biti subvencioniran i to je jako ograničavalo rast cijene šećera.
Ova sezona u Indiji je ispala toliko loša da je planirani izvoz već sada smanjen na 3MMT.

Šećeru na svjetskim burzama počinje vrijeme dužeg, stabilnog rasta.

Za šećer je u svijetu došlo pozitivno razdoblje, ali puno veći pozitivni pomak u cijenama se dogodio kod nas.
Već sam stavio na forum neke usporedne kalkulacije za veleprodajne i maloprodajne cijene u vrhuncu krize i trenutno.
Sigurno sam dosadan, ali to bih ponovio.

Iz uprave su spominjane i neke cijene po 280 i 300 EUR/t u vrhuncu krize, ali evo izračuna sa 320 EUR/t
320 EUR/t = 2,37 Kn/Kg
+ Marža ( recimo 20% ) = 0,47 Kn
+ PDV ( 25 % ) = 0,71 Kn
Ukupna cijena oko 3,55 Kn/Kg

Sadašnjost
450 EUR/t = oko 3,33 Kn/Kg
+ Marža = oko 0,67 Kn
+ PDV = oko 1 Kn
Ukupna cijena oko 4,99 Kn/Kg

Tome bih dodao podatke o prihodima od prodaje i gubitcima iz izvješća.

GFI 2018
Prihodi od prodaje 637.505.540 Kn
Gubitak 96.454.000 Kn
Jednostavnom matematikom dobivamo da bi kompletan gubitak bio anuliran povećanjem prosječne izlazne cijene šećera za 15,13 %.

3. kvartal 2019
Prihodi od prodaje 527.107.706 Kn
Gubitak 52.118.510 Kn
Gubitak bi bio anuliran povećanjem cijene za 9,89 %

Ako su 2018. god. cijene na policama bile 3,5 Kn, a danas su 5,49 Kn, mislite li da već sada možemo računati na pozitivno poslovanje u ovim uvjetima ?
Za istu proizvodnju razlika u prihodima ( između 320 EUR/t i 450 EUR/t ) iznosi oko 40%.
Dodatno, ostavio sam malo prostora jer maloprodajna cijena od 5,49 Kn/Kg po istom izračunu za VIRO znači cijenu od 495 EUR/t.

@upupup
Cini mi se da Vi sebe sami uvjeravate kako ce sve biti dobro!
Za VIRO definitivno nije dobro i ako uskoro dode do jos koje blokade (tvrtka nema obrtni kapital),cijena ce potonuti daleko nize.
Citiram Vas:
“Ako su 2018. god. cijene na policama bile 3,5 Kn, a danas su 5,49 Kn, mislite li da već sada možemo računati na pozitivno poslovanje u ovim uvjetima ?Za istu proizvodnju razlika u prihodima ( između 320 EUR/t i 450 EUR/t ) iznosi oko 40%.Dodatno, ostavio sam malo prostora jer maloprodajna cijena od 5,49 Kn/Kg po istom izračunu za VIRO znači cijenu od 495 EUR/t.”
Ne pisete kolike kolicine je VIRO prodao po tim cijenama,tako da su bilo kakvi zakljuci besmisleni.
Za VIRO je bitno ,po meni,osigurati nova likvidna sredstva (dokapitalizacijom)!Mozda proizvoditi novu dodanu vrijednost u buducnosti?
Ja ne vidim kako bi promjene cijena secera na svjetskom trzistu (ako nisu jako velike)sada mogle bitno pomoci VIRU?

@bisakovi

Prodaja po tržištima – strana 2/14
https://zse.hr/userdocsimages/financ/VIRO-fin2019-3Q-NotREV-N-HR.pdf

Likvidna sredstva:
Dobro bi došla, ali dok VIRO ima novaca za kupovanje vlastitih dionica situacija očito nije tako loša kako je Vi doživljavate.
Riječ dokapitalizacija je “strašilo za male dioničare”, ali vlasnička struktura nije takva da bi “priželjkivala” razvodnjavanje vlastitog kapitala.
Kredit i refinanciranje dugova su mi puno kvalitetnije rješenje ( za sadašnje vlasnike ), a dogoditi će se ako to bude zaista potrebno ( po odluci uprave i sadašnjih vlasnika ).
Uz to, iz izvješća se vidi da su ove godine bitno smanjili zaduženja pa ne vidim razloga zašto im kreditori ne bi vjerovali.

Rast cijene na svjetskim tržištima pomaže VIRU jer rasterećuje domaće tržište od jeftinog uvoznog šećera i omogućuje VIRU više prodajne cijene, što se upravo događa i lijepo se vidi u mojim izračunima.

Matematički dokazivo i po svim dostupnim podacima kriza za VIRO nije niti približno takva kakvom je prikazuju neki forumaši.


Za razliku od horde katastrofičara koji su zaposjeli ovu dionicu zadnjih dana, ja imam sasvim suprotno mišljenje o zadnjim događanjima kod ove dionice.

Dogodilo nam se nešto najbolje što smo mogli samo poželjeti.
Kratkotrajna i potpuno nevažna blokada računa dovela je do naglog izlaska fonda koji je već i prije prodavao i sa malim količinama blokirao rast cijene.
Sada su izašli na savršen način da privuku pažnju malih investitora ( koji su najvitalniji i najvažniji u zadnje vrijeme na ZSE. Svi ostali postali su samo beznačajne kulise – stoje tu i ne služe ničemu ).

Znači, riješili smo se najdrhtavijih ručica i privukli prave investitore.
Čista pozitiva.
Sada možemo ( uz trend rasta šećera ) postaviti ovu dionicu na novu cjenovnu razinu gdje joj je i mjesto.
Vjerujem da će već na izvješću za 1. kvartal 2020. mnogi biti vrlo ugodno iznenađeni.


Jako zanimljivo. Erste koji samo u dionicama na zse ima uloženo preko 100 mil.kn, nije poželjan dioničar, a buregdžije koje će prvom prilikom iskakati iz dionice glavom bez obzira su poželjne. Čudno razmišljanje. Nemam Viro, nije mi drago da ulagači gube novce, ali letimičan pogled na financije ukazuje da je Viro jako zadužena firma. Daj bože da im se dogodi preokret u poslovanju.

Jel ja ovo dobro vidim nema promjena u top 10? Ništa mi nije jasno?

@ mrcash

Ima.
Ispao Erste, kao što se i očekivalo.

@Upupup
Kolega,zelim Vam sve najbolje,ali mi stvarnost i brojke (kao i trziste i veci investitori) ocito potpuno drugacije iscitavamo!Sudeci po padu cijene i trzistu,gotovo nitko ne vidi stvarnost kao Vi,a niti buducnost za VIRO jer bi inace da je dobro cijena rasla !
Dok se tvrtki blokira racun(jer navodno nema za placanje struje),Vi “vidite” viskove novaca za trezorske dionice.
Mislim da ce Vas trziste i izvjesce revizora “osvjestiti”.

@up
Ispao Erste upao Croatia skrb

Na mojedionice nikakvih promjena nema, dobro je da nema novih prodavača što znači da je dno bilo na 60. E sad vidit ce mo kamo dalje, Al dobre su ovo vijesti što se tiče top 10

T+3,
Kako očekuješ vidjeti promjene prije toga?

Jeli pesimista nakrcan dionicama Optime - Optimista ?

New Report

Close