VIRO (VIRO tvornica šećera d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska VIRO (VIRO tvornica šećera d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Ta dobit nije bila iz redovnog poslovanja. Konsolidirano gledano bili su u podosta većem minusu nego godinu dana ranije.

https://zse.hr/userdocsimages/financ/VIRO-fin2019-3Q-NotREV-K-HR.pdf


Da teska je situacija u Viru, za ocekivati dalhnji pad prema 50kn na burzi…
U svakom slycaju ovo nisam niti sanjao, ali stvarnost me demanira! Spajanjem u HR cukar gdje Viro ima 60% oceivao sam da se ovo niti u sny nece dogoditi@
Vidjeti treba i prcekati Q4 sto nam donosi!

Ništa dobro ne treba očekivati u 4q.ovo za lažiranje izvješća mene osobno ne bi nimalo čudilo.
Sretno ovima koji su unutra no ja sam ovdje out

Da je Viro u problemima to je valjda jasno….e sad, koliko su ti problemi veliki to ce tek buducnost pokazati…….nisam posebno pratio ali jasno je i da sa izvješćima nešto ne štima…..ono što znam je da su neke ljude u Vtc prebacivali iz Županje……neznam da li zasto što na tim mjestima nisu imali dovoljno kadra,ili zato što tamo ne smiju otpuštati zbog ugovora iz prijašnjeg preuzimanja, ili je nešto drugo, neznam……otpuštali su nešto ljudi u zadnje vrijeme, neznam koliki broj……isto tako znam da ljudi svojevoljno odlaze iz firme jel više ne mogu izdržati u takvom radnom okruženju…..a kakvo je to okruženje oni valjda najbolje znaju ali to nikako ne izgleda dobro……isto tako neki ni nisu našli drugi posao ali su svejedno otišli iz firme što nikako ne izgleda dobro……eto da podjelim sa forumskim kolegama ono što znam……a kuda će cijena dalje to vam ja neznam……sretno svima

Nema sto budućnost vise pokazivati. Pa još prošle godine je revizor istaknuo pitanje opstojnosti društva zbog nelikvidnosti.

https://zse.hr/userdocsimages/financ/VIRO-fin2018-1Y-REV-K-HR.pdf

Pogledati i procitati stranicu 47.

Očito se situacija u posljednjih godinu dana nije promijenila nabolje, a problemi su sada počeli kulminirati blokadom koja neugodno svjedoči o situaciji u kakvoj Viro nikada nije bio.


Vani šećer na 13 centi, i prelazi psihološku granicu ( u rastu ).
Kod nas VIRO na 60 KN i prelazi granicu za psihijatriju ( u padu ).
Mi smo uvijek i po svemu nešto posebno.

Kako to moze pomoci VIRU? 13 Cents/LB(CFD) nema nikakvog znacaja za VIRO.To je uzgred blizu 10 godisnjeg minimuma cijene secera,dakle iznimno lose.Pogledajte biljeske revizora kod izvjesca i biti ce sve jasno.
Ako VIRO opstane u ovakvom okruzenju i sa ovakvim poslovanjem,biti ce dobro!

@ bisakovi

VIRU će pomoći dvije činjenice.
1) Njihov šećer se trenutno ( skoro cijeli proizvodni kapaciteti ) prodaje na domaćem tržištu po maloprodajnoj cijeni od 5,49 Kn.
To je u usporedbi sa 3,50 Kn – akcijskim cijenama iz 2018. god. ( kada su se stvarali najveći gubitci ) povećanje za 56%. Razlika će se uskoro vidjeti i u izvješćima.

2) Proizvodnja šećera ( i poljoprivreda općenito ) su ipak od strateškog značaja za RH i sigurno neće biti dopušteno da Hrvatska industrija šećera propadne u ovom trenutku ( kada se nazire kraj krize ).

@upupup
Secer se prodaje po trzisnim cijenama uz jaku konkurenciju.
Ovo,citiram:2) Proizvodnja šećera ( i poljoprivreda općenito ) su ipak od strateškog značaja za RH i sigurno neće biti dopušteno da Hrvatska industrija šećera propadne u ovom trenutku ( kada se nazire kraj krize ).”
Pod 2 je potpuno netocno vezano za secer i secernu repu.To nije od strateskog znacaja,a osim toga Hrvatska je u EU i nema gotovo NIKAKVOG utjecaja na cijene secera i ne smije pomagati toj bransi mimo EU!

Još malo o maloprodajnim cijenama i razlici za VIRO.
Izračun nije apsolutno točan, ali prikazuje ono što je važno.

320 EUR/t = 2,37 Kn/Kg
+ Marža ( recimo 20% ) = 0,47 Kn
+ PDV ( 25 % ) = 0,71 Kn
Ukupna cijena oko 3,55 Kn/Kg

450 EUR/t = oko 3,33 Kn/Kg
+ Marža = oko 0,67 Kn
+ PDV = oko 1 Kn
Ukupna cijena oko 4,99 Kn/Kg

Uz maloprodajnu cijenu 5,49 Kn/Kg na policama trgovina, moj zaključak je da VIRO prodaje šećer iznad 450 EUR/t.
Molim Vas dokaze za drugačiji izračun.

Još malo o nemogućnosti RH da brani svoju ( stratešku ? ) proizvodnju.

https://www.agroklub.com/ratarstvo/proizvodacima-secerne-repe-dodatna-potpora-tijekom-tri-godine/49118/

@upupup
Vas izracun je potpuno irelevantan jer uopce ne navodite koliko je VIRO uistinu prodao secera po tim cijenama i koliko je konkurentan.Zatim,koliko su mu imputi po toni-kg,koliko i po kojim uvjetima se zaduzio i sl.Koliko im dobro ide, vidi se po blokadi racuna,dakle nedostatku obrtninog kapitala.
Drugaciji i pravi izracun mozete jedino procitati u sluzbenim kvartalnim i godisnjem izvjescu i misljenju revizora!!!Jeste li procitali misljenje-a revizora???
Zar mislite da veliki dionicari “pojma nemaju” kada rasprodaju dionice VIRA iz portfolia???Da Vi ,mali dionicari znate vise od njih???Isto se pisalo za neke fondove kada su prodavali LEDO i JAMNICU po cijenama nizih od kupovnih “da nemaju veze i pojma” pa ste vidjeli epilog!
Ovakvi izracuni su bespredmetni.

@ bisakovi
Pisati o prošlosti je potpuno irelevantno. Prošlost svi znamo.

Na burzi predviđamo budućnost.
U zadnjem izvješću vidi se u postotcima povećanje prodaje na domaćem tržištu i veliko smanjenje izvoza.
Upravo izvoz je bio po najnižim cijenama jer je VIRO bio prisiljen i tako prodavati.
Postotke provjerite u izvješću za 3. kvartal 2019.
Cijene provjerite na policama trgovina.
Utjecaj države ( potpore ) provjerite kod institucija i poljoprivrednika.

U matematici je 320*1,40625=450
Vi vidite znači li Vam povećanje izlazne cijene šećera za 40% nešto u budućem knjigovodstvu.

NIJE U BLOKADI
Zadnja provjera:
4.12.2019.
Nije niti trebao biti!

New Report

Close