VIRO (VIRO tvornica šećera d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska VIRO (VIRO tvornica šećera d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Novi info:
Svjetska proizvodnja šećera (mil.t):
2017/18 Pr-193.702 ; Pot-183.177; Suf 10.524
2018/19 Pr-185.110 ; Pot-185.089; Suf. 0.021
2019/20 Pr-175.682 ; Pot-187.582; Def. -11.899

Prema izvoru ( Tropical Services,US commodity analitics firm ) razlika globalne proizvodnje i potrošnje šećera iznosi manja za 11.899 miliona tona u odnosu na prije dvije godine kad je višak proizvodnje u odnosu na potrošnju iznosio 10.524 mil.t.
Po mojim analizama procjena razlike manje proizvodnje bit će veća obzirom na svakodnevna umanjenja procjena. ISO uskoro objavljuje svoja izvješća pa ćemo vidjeti što oni kažu.
Već sami fundamenti su vam osnova rasta cijena, a ako BRL valuta ojača u odnosu na USD što bi se moglo desiti približavanjem kraju godine,može doći samo do intenzivnijeg rasta cijena.

Također bih se osvrnula na temu izlista IPKK i sličnosti i razlika s VIRO-om: IPKK zajedno sa Žitom d.o.o.posjeduje 90% dionica. Obzirom na njihovu djelatnost njima je trenutno jeftinije financirati djelatnost uzimanjem poticajnih sredstava za razvoj nego se financirati putem tržišta kapitala pa odatle odluka o prestanku uvrštenja. VIRO ima drugačiju, razgranatiju strukturu vlasništva te odluka o povlačenju s burze je teže izvediva.

@upuupp
Cijena secera i danas pokazuje trend na dolje (0.71%) dolje kao i dolar(CFD).
https://tradingeconomics.com/commodity/sugar.
Nije mi jasno odkuda Vi crpite svoj optimizam i sto Vi iscitavate selektivno ,kolega Remorker?
I ako u buducnosti secer bude isao na “gore”,za VIRO ce mozda biti kasno.


@upuupp
Cijena secera i danas pokazuje trend na dolje (0.71%) dolje kao i dolar(CFD).
https://tradingeconomics.com/commodity/sugar.
Nije mi jasno odkuda Vi crpite svoj optimizam i sto Vi iscitavate selektivno ,kolega Remorker?
I ako u buducnosti secer bude isao na "gore",za VIRO ce mozda biti kasno.

Kolega bisakovi
Po načinu na koji obrađujete teme na kojima pišete vidim da ste upućeni u ovaj posao.
Cijenim Vaše znanje i argumente kojima objašnjavate svoja stajališta.
Upravo zbog toga volio bih ostati na dosadašnjoj razini našeg komuniciranja.

Ne vrijeđa me ako mislita da sam ja kolega Remorker jer mislim da je on jedan od finacijski jačih investitora, što bih ja svakako želio postati. Ipak nisam.

Današnji pad futuresa je privremeni.
I sami znate da u zadnje doba futuresi u jutro počnu padati ako dan prije toga brazilski Real ne poraste, ili ako padne. Jučer iz nekog razloga nije bilo trgovanja – promjena BRL/USD.
Danas, ako tokom dana ne dođe neka loša vijest za cijenu šećera, će negativni futuresi doći gotovo na stanje gdje su bili jučer na kraju trgovanja. To će se dogoditi do početka promjene BRL/USD.
Kada počne današnja promjena BRL/USD vidjeti će se, ovisno o jačanju ili slabljenju para BRL/USD kuda stvarno danas idu futuresi.

p.s. Zahvaljujem za info o firmi KBS. Ako dođem u situaciju da radim sa njihovim dionicama svakako ću ih ozbiljnije proučiti.

@uppup
Moja iskrena isprika sto sam pomislio da se radi o kolegi “Remorkeru”!
Moj savjet je bio samo da usporedite slicne firme u EU i Aziji sa VIRO-m (u toj bransi) i da tek onda donosite odluke gdje i kako investirati
Svijet je danas “globalno selo” i mozete putem interneta trgovati u vecini Drzava svijeta.

@ bisakovi
Savjet za investiranje vani je svakako dobar savjet.
Problem je što sam jedva uhvatio neka iskustva u poslovanju sa našima, a sada bi se ponovo trebalo prilagođavati.
Osim toga, Azija mi je daleko.
Dok dođem tamo da polomim noge odgovornima, propadne lova. 🙂

Evo polu crnjaka za cijenu šećera za danas.

https://www.theguardian.com/world/2019/nov/20/norwegians-cut-sugar-intake-to-lowest-level-in-44-years

Bez komentara. Zaključujte sami.

https://seekingalpha.com/article/4308355-emerging-markets-need-sugar-price-revival

Sugar increased 0.90 Cents/LB or 7.54% since the beginning of 2019, according to trading on a contract for difference (CFD) that tracks the benchmark market for this commodity. Historically, Sugar reached an all time high of 65.20 in November of 1974.
Jucer se cijena malo “uspela”!Suse u Indokini su u nekim zemljama smanjile prinose.Ne drasticno,ali ipak!

http://www.poslovni.hr/forum/tema/mi-braca-pivac-kupila-dionice-od-kras-esop-a-i-stekla-kontrolni-paket-u-krasu-51430

Obzirom da voli slatko, možda bi gosp. Šaranović sada mogao krenuti na VIRO.
To bi u zbroju mogla biti vrlo kompatibilna preuzimanja, a vjerujem da ima i iskoristivih “mogućnosti utjecaja” jer su firme u istoj, “slatkoj” branši.

Mislim da se gospodin uvjerio kako to funkcionira u bananistanu i da nece ni lipe uloziti u dionice na ZSE


Mislim da se gospodin uvjerio kako to funkcionira u bananistanu i da nece ni lipe uloziti u dionice na ZSE

Pitanje je je li priča na Krašu gotova.
Kada je novac u pitanju više je uvijek više.
Viro sa time nema nikakve veze, ali kada sve zbrojimo sve je to ista industrija.
Tko sakuplja kanditorske firme može poželjeti vlastitu šećeranu ( ili nekoliko njih ). 🙂

New Report

Close