VIRO (VIRO tvornica šećera d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska VIRO (VIRO tvornica šećera d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

danas smo kolateralna žrtva Đure, samo strpljivo jer šećer je na dobrom putu da zasladi ovu kampanju 2019/20, malo me Zadro jr. razočarao, fulao je oporavak cijena šećera za cijelih 6mj. a to se iskusnom PU ne bi smjelo događati, zarobio sam lovu 6mj ranije, a to za burzu nije dobro ponašanje

Mislim da se u EU jako teško može procjeniti situacija na kratki rok. Zadro je otvoreno optužio Njemce i mislim Talijane da se proizveli ovu krizu cijene namjerno da pogase i pokupuju dio konkurencije. Također je naveo da su se imali prilike pripremiti za takvu operaciju jer su u proteklih 10-tak godina dobili jako puno novaca iz raznih fondova EU, što nažalost HR šećerna industrija nije imala priliku dobiti niti iskoristiti. Biti će tu još svega jer nisu uspjeli u svojem naumu ali mislim da je lijepa budućnost pred nama..

Procjena proizvodnje značajnijih svjetskih proizvođača šećera za 2019/2020. s deficitom -7.7 mil.t. proizvodnje (izvješće 29.10.)
Sugar production estimations from @INTLFCStone:

India fall 18.3% yoy 26.9M mt
Thai fall 11.2% yoy 13.2M mt
EU fall 3.5% yoy 6.5M mt
Mexican fall 6.6% yoy 6M mt
CS Brazil increase 5.8% yoy 27.5M mt

–> 1.5M mt decrease from the Aug19 survey

Službena izvješća iz 11. mjeseca:
India 26-26.5 mt ( neslužbene informacije oko 25 mt)
Mexican 5.77 mt
CS Brazil 26.5 mt

Deficit u svjetskoj proizvodnji šećera za 2019/2020 će se povećati na oko 9.5 mt te će se isto odraziti na cijene i u konačnici samu profitabilnost kompanija !!! Mislim da nam od sada predstoji samo slađa budućnost and certainly, there is light at the end of the tunnel….

https://zse.hr/UserDocsImages/financ/VIRO-fin2019-3Q-NotREV-K-HR.pdf

Stiglo konsolidirano. Gubitak razdoblja malo manje od 19 mil.

Bbkk
Lagao bih kad bi rekao da sam ocekivao puno bolje izvjesce
Ovo je koma
Nisam nista prodao

Zato ce se sve u Q4 popraviti… sada je sezona prodaje!

Je koma je ako gledate samo iz kvartala u kvartal..kumulativ preko 50 mil minusa…katastrofa..ali svedjeno mislim da će hr industrija šećrea i još neke stvari preko ministarstva pa i EU da će ova dionica eksplodirati u jednom trenutnu. Mislim da se radi o periodu manjem od godine dana

velike su se promjene dogodile na određenim stavkama( vrijednost zaliha, krenula je proizvodnja pa su značajno povećani troškovi sir.i mat. ) , što se točno događa, treba ipak malo vremena za analizu,
valjda će od tih troškova biti i nekog šećera po višoj cijeni, nadajmo se, ako ne , onda ćemo se zadovoljiti kao na Vart. gubitak je smanjen za 50% , ako me razumijete

ovo samo prodaja može spasiti, da se više ne mućimo svi zajedno, ionako nam je gotovo sva industrija već u stranim rukama

Slažem se sa Zeskom. Trenutno je doslovno milion faktora u igri. Proces spajanja u jednu firmu je izuzetno osjetljiv proces ako se uzme u obzir da dva izuzetno utjecajna čovjeka su u igri a to u našim krajevima nikada nije šala. npr. dogovoren je neki omjer 60/40 ali taj omjer se sa procejnom mat imovine koje se prebacuje može vrlo lako “izmjeniti”, stavka zalihe -“to će svatko svoje prodati pa ćemo vidjeti dalje”.. kooperanti, zasijavanje površina, trg.lanci, taloni ispod svih talona… RDG u ovom trenutku nemora značiti ništa

Prošlost nam je svima poznata, a rezultate vidimo u izvješću.
Matematika je jednostavna.
Povećanje cijene šećera za 10% donijelo bi na povećanim prihodima iznos sličan trenutnom gubitku.
Efekt zajedničkog djelovanja udruživanjem donijeti će dodatne pozitivne rezultate i dobit.
Vjerujem da će cijena šećera porasti i više od 10% u uvjetima koji se upravo formiraju na svjetskom tržištu.

Rekao bi da im u posljednjih godinu ili dvije dana glavna briga nije bila promet ili cijena prodane robe, nego kako nagovoriti nadležna tijela u vladi da ih na bilo koji način zaštite i “uvuku pod svoju kapu”. Iskreno, i ne znam kako bi dalje s ovolikim minusima bez nekakve intervencije iz Zagreba. Zadro me svakom novom izjavom o cijeni šećera sve više podsjećao na Del boya i onu njegovu “this time, next year we will be millionaires” ! Pred njima bi sada trebala biti druga šansa da nam pokažu koliko su pametni i snalažljivi.

zanimljivo je da je Viro sam u +97mil. nekons. onda su mu ostali natukli – od 150mil.
tu se meni čini nekakvo grdo preslagivanje nečega ili se jednostavno negdje potkrala greška,
malo sam izvrtio prethodna kons. i nekons. izvješća kroz godine 2013,14,15,16,17,18, i nigdje nije toliki nesrazmjer među njima,
ispada da kooperacija, Sladorana i Slavonija Nova prave ogroman gubitak, možda ima neko objašnjenje kroz ovo udruživanje, da su strojeve i opremu prebacili (prodali) tamo i to knjižili kao nekakvu dobit,
možda netko bolje vidi, ali ovo je prava zavrzlama s tim udruživanjem

New Report

Close