VIRO (VIRO tvornica šećera d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska VIRO (VIRO tvornica šećera d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Neke novosti vezane za spjanje secerana?

Nista vec dugo nisam vidio. Vjerojatno ciljaju pocetak kampanje da krenu zajedno raditi prvi zajednicki ciklus.

Koliko čujem proces ide dalje. Od 1 srpnja bi i Osijek trebao ući u zajedničku tvrtku. Uz ovo spajanje se pojavilo nešto viška radnika ! Određeni dio prebacuju u druge tvrtke, a ostali kao tehnološki višak uz otpremnine. Izgleda misle ozbiljno ..

Kako misliš ide dalje?

A koja bi uopće bila 2. opcija?

A nemoj me sad hvatati za svaku riječ ! Sve ide po nekakvom njihovom planu.. mogu i tako reći. Bilo je govora o nekakvim osječkim problemima s bankama , ali je sad navodno i to riješeno. Definitivno je odlučeno da sirovinu prerađuju samo tvornice u Osijeku i Županji, a ako ne bude dodatne prerade sirovog šećera Virovitica neće ni pokrenuti pogon ove jeseni. Izgleda nema više labavo…

Ako se dugorocno cijena šećera ne oporavi, oni su kaputt. Tako mala monistička proizvodnja ne može dugorocno opstati u ovakvom okruzenju.

Nisu se na vrijeme prodali, diverzificirali ili strateški uključili u neku vecu alijansu i sada im samo preostaje da se nadaju da ovakve trzisne okolnosti neće trajati “vječno”. Nažalost.

Sretna je okolnost sto su uvjeti financiranja povoljni i nema naznaka neke vece krize u lokalnom i susjednim gospodarstvima. Inače da ima, propadanje bi bilo značajno brže bez gotovo ikakve mogućnosti spašavanja “vojnika Ryana”.

Mislim da je ova godina izgubljena zbog brojnih razloga, al nadam se da će se ipak 2020. promijeniti globalni, kao i lokalni trendovi i da će zbog pada interesa za sjetvom šećerne repe kao i zbog manjih prinosa zbog zabrane pojedinih pesticida (koji utječu na pčele) cijena sirovine i finalnog proizvoda rasti do razine cijene potrebne za normalno funkcioniranje domaće šećerne industrije.

Vjerujem da su oni potpuno svjesni svoje pozicije u ovom trenutku. Zato i ide ova nekakva reforma domaće industrije koja je uz blagoslov ministarstva poljoprivrede samo kupovina vremena, ali i zapravo posljednja crta odbrane ! Spas u vidu rasta cijena šećera je stalno tu negdje, ali nikako do njega doplivati ! Fatamorgana koja stalno migolji i bježi. Ne znam kolika će biti stvarna ušteda proizvodnje sa ovim udruživanjem, ali je potpuno neophodna ako se uopće misli dočekati bolje dane. A što onda !? Jel’ u bližoj budućnosti realno da ovako konsolidirana tvrtka postane cilj nekom većem europskom igraču kada znamo da i oni smanjuju broj tvornica !? Ako se pogleda geografska pozicija jugoistočne europe u kojoj je danas manjak šećera i cijena koja je znatno viša od prosječne… možda je i moguće. Na to i računaju.

https://www.zse.hr/userdocsimages/stjecanje_otpustanje/VIRO_stjecanje_otpustanje_2019__216201990253.pdf

Po kojoj cijeni je steklo navedene dionice, jer 18.06.2019. nije bilo tog prometa, jedino 24.05.2019. gdje je prosjek cken bio oko 66kn.
Valjalo bi znati od koga je steklo te dionice, jer od nas mali sigurno nije.

Zadnji dana na điti po moru. U Primostenu Viro secer 6.29kn, u Rogoznici 5.99kn.
A u Brodarici čak 6.59kn. A stranaca more..nose kupuju i ne pitaju posto.
Iznenadilo me da i Tommy i Studenac bome prodaju samo Viro i domace secerane.

VIRO je jedna od dionica na kojima željno iščekujemo pozitivne vijesti.
Pozitivne vijesti trebale bi stići u obliku pozitivnog polugodišnjeg izvješća i konačnog stabiliziranja i rasta cijene šećera na svjetskim tržištima.
Trenutna cijena dionice možda je i pretjerano spuštena, tako da bi eventualne pozitivne vijesti trebale doslovno katapultirati cijenu dionice.
Sada je pravo vrijeme za ulazak ako očekujete pozitivan razvoj budućih događaja.

A sto ako stignu negativne vijesti. Nova firma bude naprimjer dokapitalizirana od strane postojećih kljucnih dionicara, a manjinski dionicari “istisnuti”?

Nije dovoljno biti optimist i razmisljati pozitivno, Viro je u ozbiljnim poslovnim problemima, a oporavak cijene šećera i poslovnih rezultata na dugome je štapu.


A sto ako stignu negativne vijesti. Nova firma bude naprimjer dokapitalizirana od strane postojećih kljucnih dionicara, a manjinski dionicari “istisnuti”?

to i mene muči.zato sam odustao od ove dionice, previše je tu mulja i muljaža u igri

New Report

Close