VIRO (VIRO tvornica šećera d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska VIRO (VIRO tvornica šećera d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


ima li netko informaciju koliko je uopće šećer kod nas u maloprodaji ?

Imate u Tommya industrijski Viro.
400g samo 24kn. He he.
Bas sam detaljnije gledao grafove. Viro je svaki put kasnio 3-4 mjeseca s pocetkom rasta. Dakle studeni krece a oko travnja 280kn.


ipak malo kasnimo na 380, mislio sam da će to probijati još jučer, valjda je samo vremenska razlika u pitanju, danas se možda i zadrži na toj cijeni,
što vi mislite, kakvi su sada postupci Uprave Vira, prodaju li oni sada ili čekaju opet nekakav pad, kako bi ostvarili gubitak,

bbkk0000,
ovaj kvartal bi po čemu mogao biti loš ?
isplaćeni su proizvođači i pristiže nova sirovina,
ako mislite na onaj što je prošao 30.09. ako i bude mali gubitak radi cijene, on je ionako prošao, ne možemo ga vraćati, a nadam se da nisu napucali neki abnormalan gubitak, ili možda i jesu radi pokrića u narednom razdoblju, imamo još 10-ak dana za razmišljenje, bumo vidjeli


Da mislim da neće biti minus u q3 ušao bih s 20% portfelja u VIRO. Obzirom na cijenu šećera (u q3 )koja je bila, očekujem poprilično loš rezultat za q3.
Koliko?
Nemam pojma, ali minus prošle godinu u q3 je bio preko 20 mil. kuna, a situacija je bila znatno bolja od ove godine.
Također, prema ovogodišnjem q2 kumulativni materijalni troškovi iznose oko 50 mil. kuna dok su u prošloj godini isti iznosili 287 mil. kuna. Postavlja se pitanje hoće li doći do rasta materijalnih troškova u ovom kvartalu ili će se i dalje prodavati samo zalihe.
Također, kako tako “dobar” rezultat u ovim okolnostima je posljedica hedginga. Što ako je u q3 došlo do nekih “problema” s tim.
Ukratko q3 može biti katastrofa jer ima puno razloga da bude. Neka se samo jedan od navedenih rizika materijalizira i gubitak za q3 ide preko 10 mil kuna.
Previše je nepoznanica, a i ja nemam dovoljno znanja da predvidim rezultat, ali rizici su oprilično veliki i izvjesni da se realiziraju.
Nadam se da će q3 biti dobar i da će me poslovanje demantirati.
Imam VIRO i čini mi 3% portfelja, za sad.

Rastimo zajedno...

do 10-ak mil. bi se dalo izdržati, obzirom da se cijene oporavljaju, ministar bi mogao uskočiti s aktiviranjem potpore za privatno skladištenje šećera (tri eura po toni šećera mjesečno) ili će dozvoliti i mirno gledati kako i ova industrija u Hrvatskoj propada

Nisam kompetentan da prognoziram rezultat, ali definitivno q3 moze bit katastrofa, previse je rizika i nepoznanica. Cisto sumnjam da mogu s necim pozitivnim iznenadit (jedino hedgingom).
S druge strane cijena dionice je atraktivna, secer se oporavlja, politicari pokusavaju amortizirat pad, Francuzi su unutra.
Ima i pozitivnih strana pa neka svatko odluci za sebe…

Rastimo zajedno...

3Q je potpuno nebitan osim u kontekstu veličine “crne rupe”. 3Q je završen i vjerojatno nije sjajan, al to je već lanjski snijeg.

Svi znaju kakve su cijene šećera i da situacija nije bajna. Na 3Q će se vidjeti u kojoj je mjeri uprava uspjela stabilizirati poslovanje i optimizirati zalihe i troškove.


3Q je potpuno nebitan osim u kontekstu veličine "crne rupe". 3Q je završen i vjerojatno nije sjajan, al to je već lanjski snijeg.

Svi znaju kakve su cijene šećera i da situacija nije bajna. Na 3Q će se vidjeti u kojoj je mjeri uprava uspjela stabilizirati poslovanje i optimizirati zalihe i troškove.


“Lanjski snijeg” je pojam koji se koristi kad se okvirno (+/- 20%) znaju rezultati sto ovdje nije slucaj.
Ovdje je q3 potpuna nepoznanica (bar meni) i moze poprilicno utjecat na odluku o kupnji/prodaji.

Rastimo zajedno...

Prvo se (po direktivi) mora iskrcati ovaj na 130……inace je ovo umjetno dizanje bilo tak i tak besmisleno……

https://www.nasdaq.com/markets/sugar.aspx?timeframe=7d

radi neku zastavicu…

peace

time is the great teacher, but unfortunately it kills all of its students

52 wk Range
9.83 – 15.49
1-Year Change
– 1.42%


@rambo_5

Mislim da je ovo samo korekcija, ali da neće baš kao kamen. Komentirali smo već da je Viro jedino uredno ispratio svaki pad cijene.

@PurCo
I jučer je krenuo dolje pa se završilo u zelenom kamenom plovučcem. 🙂


https://www.nasdaq.com/markets/sugar.aspx?timeframe=7d

radi neku zastavicu…

peace


A znamo kaj zastavica znaci.

Da neznam bolje rekao bih da se narihtava tjedna svjeca na seceru.



3Q je potpuno nebitan osim u kontekstu veličine "crne rupe". 3Q je završen i vjerojatno nije sjajan, al to je već lanjski snijeg.

Svi znaju kakve su cijene šećera i da situacija nije bajna. Na 3Q će se vidjeti u kojoj je mjeri uprava uspjela stabilizirati poslovanje i optimizirati zalihe i troškove.


"Lanjski snijeg" je pojam koji se koristi kad se okvirno (+/- 20%) znaju rezultati sto ovdje nije slucaj.
Ovdje je q3 potpuna nepoznanica (bar meni) i moze poprilicno utjecat na odluku o kupnji/prodaji.
[/quote]
Kako tumaciti onda da u prvih 6mj. ove godine je cijena pala preko 37% iako je ostvarena dobit od cca 2milje kuna u poslovanju 1H.
Po meni razlog je sto trziste projicira unaprijed. Dakle 3 kvartal smatram da je vec u cijeni odavno. Ocekujem minus cca 6-7 milja i isti je odavno u cijeni Glede iducih kvartala daljni rast cijene secera ce donijeti i zaradu i porast cijene dionice.
Viro je u cijeloj situaciji kupio 5milja vrijedne dionice na 140-150kn. Dakle voda nije u usima jer nitko nije ocekivao da ce kupovati vlastite dionice. U EU ove godine svaki pobacaj u proizvodnji bi znacio i visoke cijene prodaje na EU trzistu sto je komentirao i Zadro kao pozitivno.
Brazil 9mt, Eu manje, a sad pise i Indija pobacaj 3mt. Suse,poplave,a uskoro i El Nino jer vec postoje projekcije o daljnem padu proizvodnje u Indiji na 28mt ce sigurno dovesti secer do 25 USD. Indija pumpa u etanol, ciji udio u gorivu je povecan sa 10 na max 20%. Sve veci zahtjevi za biogoriva,broj ljudi na zemlji solidno raste 150milja godisnje…Viro je zicer!

New Report

Close