VIRO (VIRO tvornica šećera d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska VIRO (VIRO tvornica šećera d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Ja sam mislio da cijenu odredjuje tržište, ono ponuda i potražnja… barem u situaciji konkurentnog ili “savršenog” tržišta.

A kad ono, ipak su proizvodjaci. Kako sam samo cijelog svog života bio i živio u zabludi….

Nego, sto onda ti proizvodjaci kad već odredjuju cijenu ne povećaju je? Smanje ponudu ili sto već? Ili oni vole kad im je cijena manja, pa rade u prvom redu za gradjane, industriju i društveno blagostanje?


Ja sam mislio da cijenu odredjuje tržište, ono ponuda i potražnja… barem u situaciji konkurentnog ili “savršenog” tržišta.

A kad ono, ipak su proizvodjaci. Kako sam samo cijelog svog života bio i živio u zabludi….

Nego, sto onda ti proizvodjaci kad već odredjuju cijenu ne povećaju je? Smanje ponudu ili sto već? Ili oni vole kad im je cijena manja, pa rade u prvom redu za gradjane, industriju i društveno blagostanje?


Trgovinski rat. Poslje svakoga propadne dio šećerana


Ja sam mislio da cijenu odredjuje tržište, ono ponuda i potražnja… barem u situaciji konkurentnog ili “savršenog” tržišta.

A kad ono, ipak su proizvodjaci. Kako sam samo cijelog svog života bio i živio u zabludi….

Nego, sto onda ti proizvodjaci kad već odredjuju cijenu ne povećaju je? Smanje ponudu ili sto već? Ili oni vole kad im je cijena manja, pa rade u prvom redu za gradjane, industriju i društveno blagostanje?

Kako se moglo dodgoditi to što se dogodilo sa maslacem. Odgovor = TRZISTE

Kako se moglo dogoditi to sto se dogada sa secerom. Odgovor = TRZISTE

Kod secera je ista stvar kao i kod nafte – potraznja je manje visa ista i raste 1,5 do 2 posto godišnje jer raste stanovnistvoi blagostanje. Dakel s te stran eenma probelma. Poblem je ponuda – buduci je i naft ai secer globalni proizvod nema te svemoguce sile koje moze sve ili on enaglavnije proizbodace dovesti u neki dogovor.

tj. moze se i to dogoditi kad imas opec – opec je bio utanacio sniziti proizvdonju i u dvije gdoine cijena porasla 150 posto. dakle, moze se. Ali to je nafta i to je opec. Za secer tako nesto ne postoji, dake ostaje cisto i nepatvoreno trziste, dakle jedna velika dzungla.

Samo Jako, samo Aljoša, samo Vlahi ...


Ja sam mislio da cijenu odredjuje tržište, ono ponuda i potražnja… barem u situaciji konkurentnog ili “savršenog” tržišta.

A kad ono, ipak su proizvodjaci. Kako sam samo cijelog svog života bio i živio u zabludi….

Nego, sto onda ti proizvodjaci kad već odredjuju cijenu ne povećaju je? Smanje ponudu ili sto već? Ili oni vole kad im je cijena manja, pa rade u prvom redu za gradjane, industriju i društveno blagostanje?

Evo ja ću vam precizno odgovoriti.
Proizvođači nisu u stanju da se dogovore, recimo kao naftni lobi …….
Da se ne dogovore, o min. cijenama, kvotama itd…, veoma aktivno opstruiraju Ameri i Englezi već 100 god.
I to ne samo šećera, svega, pa izjave tipa ponuda i potražnja na Wall street burzi je smješna, za bilo koju sirovinu u svijetu.
U tom smislu imate i Dollar, kao jedina svjetska valuta za sve sirovine svih zemljama, pa i Rusiji.
Tko se pravi pametan pa sirovinu proda u Eurima, kao Irak ili Libija, svi znamo kako prođu.
Balkan, time i naša zemlja, posebno je zanimljivo navedenim globalistima kao teritorij tesnih pokusa, a balnkanska neobrazovanost im jako ide na ruku i svojski se trude da tako i ostane.
Mantra o slobodnom tržištu još postoji samo na Balkanu i djelom južne Amerike, dok, primjera, Afrika je davno shvatili igre moći, te se prilagodila istom kroz razna feudalna uređenja koje imamo danas.

Naravno da trziste odredjuje cijenu
Ali proizvodjaci odredjuju uvjete na tom istom trzistu, ne dogovorom jer to ne mogu nego svojim akcijama.
Ako velike zemlje mnogo zasade cijena pada.
I obrnuto ako ne.
Da, trziste je to.
Ono gore je lapsus linguae.

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.



Ja sam mislio da cijenu odredjuje tržište, ono ponuda i potražnja… barem u situaciji konkurentnog ili “savršenog” tržišta.

A kad ono, ipak su proizvodjaci. Kako sam samo cijelog svog života bio i živio u zabludi….

Nego, sto onda ti proizvodjaci kad već odredjuju cijenu ne povećaju je? Smanje ponudu ili sto već? Ili oni vole kad im je cijena manja, pa rade u prvom redu za gradjane, industriju i društveno blagostanje?

Evo ja ću vam precizno odgovoriti.
Proizvođači nisu u stanju da se dogovore, recimo kao naftni lobi …….
Da se ne dogovore, o min. cijenama, kvotama itd…, veoma aktivno opstruiraju Ameri i Englezi već 100 god.
I to ne samo šećera, svega, pa izjave tipa ponuda i potražnja na Wall street burzi je smješna, za bilo koju sirovinu u svijetu.
U tom smislu imate i Dollar, kao jedina svjetska valuta za sve sirovine svih zemljama, pa i Rusiji.
Tko se pravi pametan pa sirovinu proda u Eurima, kao Irak ili Libija, svi znamo kako prođu.
Balkan, time i naša zemlja, posebno je zanimljivo navedenim globalistima kao teritorij tesnih pokusa, a balnkanska neobrazovanost im jako ide na ruku i svojski se trude da tako i ostane.
Mantra o slobodnom tržištu još postoji samo na Balkanu i djelom južne Amerike, dok, primjera, Afrika je davno shvatili igre moći, te se prilagodila istom kroz razna feudalna uređenja koje imamo danas.
[/quote]
Odlično ste ovo napisali


…………
Kako se moglo dodgoditi to što se dogodilo sa maslacem. Odgovor = TRZISTE

Kako se moglo dogoditi to sto se dogada sa secerom. Odgovor = TRZISTE
………….

koliko sam ja upoznat s situacijom nema veze s tržištem. EU upravo provodi nadzor po tim pitanjem zbog manipulacije Njemačke i Frnacuske, ako se ne varam, a kojim su nedozoljene količine plasirali u Kinu. Skladišta su namjerno ispražnjenja radi cijene.

Uglavnom, dajte malo opreza po pitanju tržišta, ne postoji niti će ikada postajati slobodno tržište kao mantra koju plasiraju Ameri, a radi lakšeg nazdora. Čak ni Kumice na Dolcu nisu potpuno slobodne, odnonso jesu dokle se radi o manjim količinama, ali tržne cijene i količine je pod nadzorom uprave tržnice, te svako odskakanje se sankcionira.
Postoje samo korporacije i njihovi interesi.
Navedite jedan primjer sirovina slobodnog tržišta, samo jedan ? Od proizvodnje do prodaje !

mene samo zanima, ako su Francuzi platili Zadri 325 kn, imaju li oni interesa dalje kupovati na burzi po 220, ili su to neki francuski pušioničari koji eto slučajno imaju novca

Ako nema dogovora o kupovini,to bi se moglo shvatit kao neprijateljstvo

Zanimljiva mi je situacija u ducanima s cijenom secera, nedavno tj. zadnjih mjesec dana secer se na vise mjesta pojavio po cijeni od 3,5 kn, medjutim gledam zadnjih tjedan dana na tri mista ukljucujuci u lidla koji inace drzi cijene sta je moguce nize cijena secera je 5.5 kuna, s obzirom na pad secera vanka nije bas bilo za ocekivat takvu situaciju ocito je onaj damping cijena nakon ukidanja kvota stao iz nekog razloga.

Ignore : renči


Zanimljiva mi je situacija u ducanima s cijenom secera, nedavno tj. zadnjih mjesec dana secer se na vise mjesta pojavio po cijeni od 3,5 kn, medjutim gledam zadnjih tjedan dana na tri mista ukljucujuci u lidla koji inace drzi cijene sta je moguce nize cijena secera je 5.5 kuna, s obzirom na pad secera vanka nije bas bilo za ocekivat takvu situaciju ocito je onaj damping cijena nakon ukidanja kvota stao iz nekog razloga.

te cijene po 3,5 kn čini mi se više su posljedica precjenjenih količina trgovačkih lanaca pred Božić i Novu godinu, zato sada rasprodaju

Krivo si procitao sada ne rasprodaju cijena je skocila dosta u zadnjih 10 dana barem tu gdje sam ja gledao, taj pad cijene je mislim vise bio zbog dampinga

Ignore : renči

New Report

Close