VIRO (VIRO tvornica šećera d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska VIRO (VIRO tvornica šećera d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Kolika je projecirana dobit ovim tempom?, tako sam dobio pe…vise od 20 mil kuna nece biti

Štoviše, tijekom razdoblja VII.-X. mj. prosječne cijene na tržištu EU bile su niže od cijena
na svim većim tržištima. Naime, u tom je razdoblju prosječna cijena šećera u EU iznosila
501$, prosječna cijena šećera na londonskoj burzi čak 561$, dok je cijena u Indiji iznosila
535$, Brazilu 555$, SAD-u 631$, Rusiji 662$ a Kini čak 918$.
Na kretanje cijena na globalnoj razini najviše je utjecalo smanjenje omjera zaliha i
potrošnje uz drugu uzastopnu tržišnu godinu veće potrošnje od proizvodnje. S druge strane,
usporeniji porast prosječnih cijena na tržištu EU rezultat je prethodno sklopljenih
višegodišnjih ugovora iz razdoblja kada su te cijene bile na povijesno najnižim razinama
od kako EK službeno prati cijene odobrenih proizvođača a to je od 2006. g.
Ipak, na mjesečnoj razini, kretanje cijena u EU u 2016. pokazuje rast u odnosu na svih 12
mjeseci. Za Društvo je povoljna okolnost što je prodavalo šećer po višim cijenama od onih
u EU koje su registrirane sustavom praćenja, a kojem od 2013. godine podliježu i sve tri
hrvatske šećerane.

Viro je u 2016 izvezao očito šećer van eu i tu dobro zaradio. Zato kazem da je vjerojatnija nestašica na svjetskom tržištu no u eu. i zato je ponuda iz brazila, indije, rusije, kine i tajvana ključna – ako oni ne proizvedu dovoljno, cijena raste i viro zaraduje – makedonija, jordan, afrika, nebitno.

Samo Jako, samo Aljoša, samo Vlahi ...

Kojim tempom? Sezonalno je.
Iliti ne moze se ekstrapolirati h2 iz h1.
Mozda nece biti ni 15, ako cemo tako.
Ali sudeci po cijenama u eu i prinosima trebalo bi biti na barem 50% prosle godine.
Moja skromna prognoza.

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.

Onda cekamo Q3 i Q4…i ne vidim zasto bi bilo sezonalnosti u prodaji secera, pa uvijek isto secera u prosjeku koristimo….

jel mi mozete pojasniti koji je kvartal sezonalnosti najisplativiji po rdg-u?

Zadnji. Krece najveca prodaja nakon prerade.
Barem tako proizlazi iz 2016 i 2015.
Najveci prihodi, debelo, a dobit ovisi o cijeni i prinosu po hektaru.

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.

U članku piše da su prodali 17,18 tisuća tona šećera za Jordan.
Jordan za prvih 6 mjeseci 11, 784 tis tona. Znači iz članka možemo dići do podataka
da će za treći kvartal biti minimalno 6 tisuća tona šećera prodano u Jordanu.

Nekonsolidirani izvještaj
http://zse.hr/userdocsimages/financ/VIRO-fin2017-1H-NotREV-N-HR.pdf

cca extra 3 mil dolara prihoda

Ioreskovic
Potrosnja jest vise manje konstantna, uz peakove za lokalne blagdane po kontinentima, ali restocking se radi kad je secera najvise i posljedicno cijena najmanja, a to je kad proizvodjaci trebaju novac da plate obveze. I to je kod nas u q4.
Tesko je spekulirati, i kupcima i prodavacina.
Nikad ne znas kakva je iduca godina.

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.

Gle, izmlatili smo to dosta dobro, i pitanje je sad tu da li je na 300 plus minus kusur Viro dobra kupnja za zaraditi tijekom narednih 6 do 12 mjeseci. Ne znam.
Po svemu sudeci odgovor bi trebao biti DA.
Medjutim sva je prilika da ce todex situacija pruziti jos diskonta. Vjerovatno ne puno.
Kupio sam na 320 prosjek i cekam jos malo nize ispod 300. Horizont mi je dovoljno dug za tu cijenu da se isplati, bar mislim tako.

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.

http://www.seebiz.eu/viro-krenuo-s-izvozom-u-jordan-i-makedoniju/ar-163561/

KASNIŠ

Kupio neki dan po 303,43 kn. Sad, da li kasnim ili sam kupio prerano? Vidjet ćemo. Valjda neću morati dokupljivati, umjesto da blaženo gledam kako cijena raste. :-))

New Report

Close