VIRO (VIRO tvornica šećera d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska VIRO (VIRO tvornica šećera d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

INAČE, Todorić mi je rođak. 🙂

Bravo majstore! Tako treba.
Daj mi reci, preko kojeg brokera si to zadao?
Ja sam probao nešto slično drugdje pa mi nisu dali.

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.

Erste broker, bio sam jednom stavljao naloge za kupnju cijelog Leda i Jamnicepo lipu, pa sam od njih dobio opomenu da manipuliram tržištem, točnije ne mogu mi ništa. To sam tada iz korektnosti skinuo.


Viro poslao prvi vlak za makedoniju , piše u tiskanom Jutarnjem. Piše ušli u Jordan i Makedoniju.
Spremni ,ali bit će turbulentno i izazovno.

http://www.jutarnji.hr/biznis/tvrtke/trziste-secera-nakon-ukidanja-proizvodackih-kvota-viro-otvorio-izvoz-u-jordan-i-makedoniju/6609135/

Treba biti i realan sto se cijene tice. Nakon 2 godine muke, ovu godinu su izasli iz problema i za H1 imaju cca 8 mil kuna dobiti. Sto daje PE od 22-25 na godisnjoj bazi. S obzirom da ovo nije neka rastuca prica gdje ce prihodi rasti u kontinutetu +10%, cijena je tamo gdje treba biti…mozda cak i nize bi bilo prihvatljivo s obzirom na povezanost commoditya

ako sto grijesim, ispravite me…malo sam proucavao dionicu, al neznam jos puno

Rezultat H1 je dramaticno bolji nego u isto vrijeme prosle godine. Ali ce zato H2 biti losiji od prosle koja je bila izvrsna. Ocekuje se solidna dobit na kraju ove, u svakom slucaju, s boljom multiplom od spomenute.
Cijena secera na svjetskom trzistu, od trske, nema znacajnu korelaciju s europskim od repe, zbog carina koje stoje i stajat ce.
Ove godine je u EU prinos repe velik, ali su zalihe prazne tako da se to kompenzira vecim dijelom.
Poslovanje je stabilno i nije muka docekati bolje dane i cijenu.
Imam po 320 prosjek i pecam nize.

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.

Ovdje šansa leži u izvozu van Eu – ako van Eu nastane manjak. onda će tjerati cijenu gore. U eu neće biti manjka jer će uslijed ukidanaj kvota svi pohrliti da zauzmu svoje pozivcije tj. da se nametnu i količniom i cijenom. To je jedino logično i racionalno.

Ali u svijetu 80 posto šećera se dobiva iz trske, 20 posto iz repe, od toga pola eu. Daklke sveg a10 posto svjetskog pećera dolazi iz eu – i zato ako zafali šećera u svijetu, europa bez problema sve svoje moze plasirati tamo.

Svi smo mi ovdje vec jednu stvar primjetili – volatilnost – a to je zato što jedna godina moze biti rekordna, asljedeća katastrofalna. Kao i kod bilo koje druge ratarske kulture van staklenika.

Samo Jako, samo Aljoša, samo Vlahi ...

@investimir
onda logički zaključujem da trenutno će se voditi rat cijena zbog pozicioniranja unutar EU?, a da će izvoz biti dosta otežan zbog velikih viškova Brazila i ostalih?

ako je tako, onda ova godina nije pogodna za tu industriju, tj. za Viro?

e kad bih aj to mogao znati – jer u brazilu se još žanje, a u indiji u zimu. ako oni požanju manje, trebat će netko nadoknaditi manjak.

Jedno je sigurno – što niže cijena padne, ui što dulje to traje, to će na kraju napeti praćku u suprotnom smjeru.

Jer pri ovim cjenama – sasvim sigurno nitko se neće usuditi širiti proizvdonju. a potrošnja uvijek raste do 2 posto i to 2 postio na 180 milijuna tona.

Samo Jako, samo Aljoša, samo Vlahi ...


e kad bih aj to mogao znati – jer u brazilu se još žanje, a u indiji u zimu. ako oni požanju manje, trebat će netko nadoknaditi manjak.

Jedno je sigurno – što niže cijena padne, ui što dulje to traje, to će na kraju napeti praćku u suprotnom smjeru.

Jer pri ovim cjenama – sasvim sigurno nitko se neće usuditi širiti proizvdonju. a potrošnja uvijek raste do 2 posto i to 2 postio na 180 milijuna tona.

Da, al tu se onda isto pojavljuje problem ko i kod nafte, a to je da se upali proizvodnja na jednu godinu, tj. više se proizvede, a tu su i zalihe isto ko i kod nafte, i onda proda future ugovorima odmah u budućnost, i cijene opet dolje….jesam tu u pravu?, ako je commodity onda je logika ista

Mislim da je tu rješenje jedna loša godina proizvodnje, tj. 2 godine da bi cijena došla tamo gdje treba biti

Za sada kupiti na PE od 20, na cijeni od 300 kn, sa ovim outlookom, dobar dugoročni buy po meni, al kratkoročno, dosta rizika i nepoznatog teritorija…

Da, al tu se onda isto pojavljuje problem ko i kod nafte, a to je da se upali proizvodnja na jednu godinu, tj. više se proizvede, a tu su i zalihe isto ko i kod nafte, i onda proda future ugovorima odmah u budućnost, i cijene opet dolje….jesam tu u pravu?, ako je commodity onda je logika ista

Ovo ne razumijem. Ovisi sve o ponudi i potražnji – kod nafte je ponuda problem – ima je previše. A kod šećera ako nešto zakaže i pojavi se manjak od 5ili 6 milijuna tona, odmah sve ide gore – i ročnice i trenutačne nabavke.

Samo Jako, samo Aljoša, samo Vlahi ...

P/E 20? Otkud vam to?
Gleda se cijela godina.
Sezonalnost je izrazita, isto kao kod turista.:-)

Disclaimer: Tko moje pisanje shvati kao nagovor na kupovinu / prodaju dionica ili kao investicijski savjet taj je otisao na kvasinu odavno.

New Report

Close