VIRO (VIRO tvornica šećera d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska VIRO (VIRO tvornica šećera d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Najveća površina pod repom u zadnjih 25 godina.


Najveća površina pod repom u zadnjih 25 godina.

Uzmite u obzir da se jako manipulira sa podatcima o svjetskim količninama šečera na skaldištima npr. do prije koji mjesec gotovi svi su davali prognoze da šečera fali u sezoni 2016/2017 dosta, a tek sezoni 2017/2018 bi se trebala izravnat ponuda i potražnja ( znači znaju i kakve će vremenske prilike biti tada…) . Ja mislim da je ovaj pod kratkotrajan i da ga je proizvela ekipa sa velikim terminskim ugovorima. Da ne kažem da postoje ozbiljnije analize koje su proizvedene na bazi rasta potrošnje šećera u industrijui i koje kažu da će do 2020 falit dosta toga… Mislim da slijedi rast kroz max pola godine. Moram se ogradit od ovog posta jer o je isključivo moje mišljenje…

Prethodni post o najvećoj površini zasađenoj repom za Viro.


Prethodni post o najvećoj površini zasađenoj repom za Viro.

Greškom sam se na krivi post osvrnuo. Ovo što sam napisao mislio sam dati drugačije mišljenje na vaš prethodni post u kojem ste rekli da bi cijena trebala dolje još 20 posto od 10 mjeseca…BTW godina je zasada dobra pa dali imate neki info kako napreduje repa?

Čitao sam analize svjetskih agencija koje smatraju da će od prvog desetog doći do većeg povećanja proizvodnje u odnosu na potražnju.

“Upravo počinjemo ozbiljnu utakmicu u kojoj treba početi maksimalno od samog početka, jer ako budemo u zaostatku, teško to možemo nadoknaditi kasnije. Zato je važno da već ove godine ostvarimo dobru proizvodnju, kako u šećerani tako i na polju. Zadatak nam je i u stručnom dijelu napraviti značajan iskorak kako bismo imali rantabilniju proizvodnju, a samim tim i profitabilniju. Dok to ne ostvarimo, proizvođači šećerne repe imaju zajamčen poticaj od 300 eura po hektaru, odnosno oko pet do šest eura po toni, sve do 2020. godine, što pokriva razliku u konkurentnosti u odnosu na francuske i njemačke proizvođače”, zaključuje Željko Zadro.

Razlog optimizmu je zaštitna carina od 400 eura po toni za zajedničko tržište Unije, dok se istodobno europskim šećeranama, time i hrvatskim, otvara svjetsko tržište na koje je izvoz sada ograničen na svega 1,25 milijuna tona. Šećerane iz Viro grupe sada glavninu proizvodnje izvoze u EU, ukidanjem kvota otvara se mogućnost povećanja i proizvodnje i izvoza šećera i u zemlje regije, poput Bosne i Hercegovine, Makedonije i Albanije. “Nakon 2017. očekujemo i da će se izvoz iz Europe na svjetsko tržište vratiti na količine od prije 2006. kada su europske šećerane izvozile oko četiri milijuna tona šećera. Ne vjerujemo da će se proizvodnja značajnije povećati jer je u razdoblju od 2006. do 2009. zatvoreno više od 100 šećerana širom EU,” ističe Zadro.


Čitao sam analize svjetskih agencija koje smatraju da će od prvog desetog doći do većeg povećanja proizvodnje u odnosu na potražnju.

Ovo sam i ja pročito ali mislim da je lagana manipulacija. Najveći proizvođaći šećera ( gotovo sve iz šećerne trske) su Indija i Brazil a struka kaže da oni teško mogu proizvodit više nego sada proizvode jedino Brazil ovisno o tečaju/cijeni šećera pretvara to u etanol. Tu se jedino Rusija javlja kao novi proizvođač šećerne repe i može malo poremetit tržište kratkotrajno po mome mišljenju. Mimo Francuza se nemože u Afriku i tu je Viro dobro odigrao…

Europsko tržište šećera je zaštićeno visokim carinama i prognoza je da uvoz padne za nekoliko milijuna tona, evo linka na pitanje kakvo je stanje s repom.

http://www.agrobiz.hr/agrovijesti/ivo-resic-interes-za-proizvodnju-repe-se-vraca-prema-nekadasnjim-razinama-kada-smo-imali-i-preko-30-000-ha-5087

Lijepe vijesti

http://www.seebiz.eu/viro-cristal-union-agrana-i-mk-grupa-zele-da-preuzmu-hellenicove-secerane-u-srbiji/ar-158935/

“kombinovani profit 23mil€” , a prodali bi za 25mil€, nešto izgleda ne štima
http://www.seebiz.eu/viro-cristal-union-agrana-i-mk-grupa-zele-da-preuzmu-hellenicove-secerane-u-srbiji/ar-158935/

Minimum je 25! Bit ce tu ozbiljnih ponuda bez brige. Kad ce Hellenic objaviti ponude jel se zna?

New Report

Close