VIRO (VIRO tvornica šećera d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska VIRO (VIRO tvornica šećera d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Mozda malo offtopic ali svakako za razmisliti Sta se desilo mljekarskom sektoru kad su ukinute kvote za proizvodnju u EU bez obzira sto se povecala potrosnja po glavi stanovnika ako neko nezna ja cu mu objasniti na P.M ne zaboraviti da za godinu dana to se desava sa secerom

Kolega, već sam Vam ranije odgovorio da je usporedba mlijeka i šećera potpuno promašena.
Inače koga zanima preporučam članak na linku niže koji stručno objašnjava što znači ukidanje kvota za hrvatske šećerane..

http://www.agrobiz.hr/agrovijesti/europsko-trziste-secera-ususret-ukidanju-proizvodnih-kvota-530

Šećer trenutno raste na NY burzi i sad je na 17,84 – rast od 2,76%. Do sada nitko nije kupio ni jednu dionicu Vira !!!. Zar Viro više ne proizvodi šećer!?

Šećer je danas završio dan na NY robnoj burzi sa povećanjem od 4,61% i zaustavio se na 18,16 us centi/lb. To je povećanje od 45% u odnosu na 19.02. 2016.g.. Ne trebam ni reći da danas nitko nije kupio nijednu dionicu Vira! To već postaje svojevrsni, rijetko viđeni, fenomen , jer burza uopće ne reagira na tako jako povećanje svjetske cijene šećera. Stvarno mi nije namjera da nagovaram na kupnju ili prodaju dionice, ali ovo je potpuno apsurdna situacija, pogotovo jer je već svim analitičarima jasno da se radi o trendu, a ne o trenutačnoj situaciji.

Samo digresija da su danas unatoč višemjesečnom rastu cijene šećera rušili konkurenta IPKK, tako da budite sretni što kod vas dionicara VIRA bar dionica ne pada.


Šećer je danas završio dan na NY robnoj burzi sa povećanjem od 4,61% i zaustavio se na 18,16 us centi/lb. To je povećanje od 45% u odnosu na 19.02. 2016.g.. Ne trebam ni reći da danas nitko nije kupio nijednu dionicu Vira! To već postaje svojevrsni, rijetko viđeni, fenomen , jer burza uopće ne reagira na tako jako povećanje svjetske cijene šećera. Stvarno mi nije namjera da nagovaram na kupnju ili prodaju dionice, ali ovo je potpuno apsurdna situacija, pogotovo jer je već svim analitičarima jasno da se radi o trendu, a ne o trenutačnoj situaciji.

jeste vi to kolega sami sebi ispunili želju ili je to netko drugi učinio na vašu i našu radost, evo ga rast od 4% , je li to dovoljno ili treba još pogurati, ako treba neka guraju mirovinci, oni su se ovdje sladili po 500-600 kn, kupujući tko zna čije sve, ja samo znam da su i moje

Šećer je danas završio dan na NY burzi sa rastom od 3,30% ( jučer 4,61% ) te se zaustavio na 18,76 us centi/lb. Na londonskoj burzi prešao je 500 USD po toni ( 508,30 USD/T ). Kao rezultat takvog spektakularnog dvodnevnog povećanja danas su kupljene 2 ( DVIJE ) dionice Vira uz promet od 520 kn. !!!! Već sam pomalo dosadan, ali to je jednostavno nevjerojatno da uz takav rast svjetske cijene , na Zg. burzi gotovo da i nema prometa dionicom Vira. Pored toga Viro je poslovnu 2015.g godinu završio pozitivno kao i prva tri mjeseca ove godine, a i sjetva šećerne repe je prošla odlično.
Što ja to ne znam? Ima li kostura u silosima?!


Šećer je danas završio dan na NY burzi sa rastom od 3,30% ( jučer 4,61% ) te se zaustavio na 18,76 us centi/lb. Na londonskoj burzi prešao je 500 USD po toni ( 508,30 USD/T ). Kao rezultat takvog spektakularnog dvodnevnog povećanja danas su kupljene 2 ( DVIJE ) dionice Vira uz promet od 520 kn. !!!! Već sam pomalo dosadan, ali to je jednostavno nevjerojatno da uz takav rast svjetske cijene , na Zg. burzi gotovo da i nema prometa dionicom Vira. Pored toga Viro je poslovnu 2015.g godinu završio pozitivno kao i prva tri mjeseca ove godine, a i sjetva šećerne repe je prošla odlično.
Što ja to ne znam? Ima li kostura u silosima?!

Sad ste dosli na svoje. Trgovina velika, nevjerojatna. Samo se bojim da su to dogovorene transakcije, cim nalog stigne, odmah biva poklopljen.


Šećer je danas završio dan na NY burzi sa rastom od 3,30% ( jučer 4,61% ) te se zaustavio na 18,76 us centi/lb. Na londonskoj burzi prešao je 500 USD po toni ( 508,30 USD/T ). Kao rezultat takvog spektakularnog dvodnevnog povećanja danas su kupljene 2 ( DVIJE ) dionice Vira uz promet od 520 kn. !!!! Već sam pomalo dosadan, ali to je jednostavno nevjerojatno da uz takav rast svjetske cijene , na Zg. burzi gotovo da i nema prometa dionicom Vira. Pored toga Viro je poslovnu 2015.g godinu završio pozitivno kao i prva tri mjeseca ove godine, a i sjetva šećerne repe je prošla odlično.
Što ja to ne znam? Ima li kostura u silosima?!


evo vidite danas, mirovinci se pokrenuli, nadam se da ih nisam uvrijedio toliko da naguraju odmah na 500

Svi koji su danas kupili dionicu Viro u rasponu od 255-265 kn su jako dobro kupili, jer po mom mišljenju dionica vrijedi puno više ( trenutno sigurno iznad 300 kn ). Možda je razlog u političkoj situaciji…….



Dno je dosegnuto, ova godina će biti jako zanimljiva budući da će cijena šećera na svjetskom tržištu snažno porasti.

A taj zaključak temeljite na _________?

1. Futures ugovori za šećer ne daju nikakvu nadu da će cijena šećera u ovoj godini porasti, a kamoli snažno porasti. Evo, npr., pogledajte predikcije cijene do 2020. god. postavljene na sljedećoj stranici: http://www.tradingeconomics.com/commodity/sugar/forecast

2. Sljedeće godine EU ukida kvote za proizvodnju šećera. To znači da će svaka šećerana proizvoditi koliko god želi. Što se događa s cijenom nekog dobra kad ga ima previše (iliti više od potražnje) na tržištu? Isto ono što se dogodilo nafti proteklih godinu, godinu i pol dana (samo kod nafte ima više politike nego ekonomije, pa možda i nije najbolji primjer).

Dakle, niti jedan od ova dva argumenta ne ide u korist industrije šećera. No, to ne znači da nitko neće zaraditi u ovom biznisu, ali pretpostavka je da će pobjedinici tržišne borbe biti velike konsolidirane kompanije.

Na kraju, i vlasnici Vire su proteklih godina govorili kako bi trebalo doći do konsolidacije ovog biznisa u RH kako bi mogli opstati na zahtjevnom europskom tržištu. Nešto se sitno pokušalo učiniti po tom pitanju prošle godine, ali je, za sada, propalo. Također, negdje sam čitao kako su izjavili da niti strateški partner u budućnosti nije za odbaciti.

Stoga, hoće li ili neće malo porasti cijena šećera ovdje je zapravo manje bitno. Fokus treba usmjeriti na strateška povezivanja u skorijoj budućnosti.
[/quote]

Kolega fender
da niste filozofirali sad ste mogli biti u plusu barem 10 %.

NOVAC JE SAMO SREDSTVO POMOĆU KOJEG SE ZADOVOLJAVAJU POTREBE

Dzaba sve to.

Ja danas protrejdao parsto komada.

Inače, mrzim ovakve dionice.
Mjesecima se ovdje apsolutno ništa ne dogadja i onda jednog lijepog dana u rasponu od pola sata mozes fino nešto okrenuti.
Samo sreća da je bilo sreće biti prisutan u pravi čas da se nešto uhvati.

Ali isto tako bih se dao okladiti da oni koji su danas prodavali tisućice izmedju 250 i 260 nisu vesla sisali i znaju zašto prodaju.

Kako god bilo, ne bih ovdje htio biti uhvaćen u jačoj poziciji.
Današnji jaki bid isto tako već sutra moze u potpunosti nestati, pa ti onda prodaj nešto…..




Dno je dosegnuto, ova godina će biti jako zanimljiva budući da će cijena šećera na svjetskom tržištu snažno porasti.

A taj zaključak temeljite na _________?

1. Futures ugovori za šećer ne daju nikakvu nadu da će cijena šećera u ovoj godini porasti, a kamoli snažno porasti. Evo, npr., pogledajte predikcije cijene do 2020. god. postavljene na sljedećoj stranici: http://www.tradingeconomics.com/commodity/sugar/forecast

2. Sljedeće godine EU ukida kvote za proizvodnju šećera. To znači da će svaka šećerana proizvoditi koliko god želi. Što se događa s cijenom nekog dobra kad ga ima previše (iliti više od potražnje) na tržištu? Isto ono što se dogodilo nafti proteklih godinu, godinu i pol dana (samo kod nafte ima više politike nego ekonomije, pa možda i nije najbolji primjer).

Dakle, niti jedan od ova dva argumenta ne ide u korist industrije šećera. No, to ne znači da nitko neće zaraditi u ovom biznisu, ali pretpostavka je da će pobjedinici tržišne borbe biti velike konsolidirane kompanije.

Na kraju, i vlasnici Vire su proteklih godina govorili kako bi trebalo doći do konsolidacije ovog biznisa u RH kako bi mogli opstati na zahtjevnom europskom tržištu. Nešto se sitno pokušalo učiniti po tom pitanju prošle godine, ali je, za sada, propalo. Također, negdje sam čitao kako su izjavili da niti strateški partner u budućnosti nije za odbaciti.

Stoga, hoće li ili neće malo porasti cijena šećera ovdje je zapravo manje bitno. Fokus treba usmjeriti na strateška povezivanja u skorijoj budućnosti.
[/quote]

Kolega fender
da niste filozofirali sad ste mogli biti u plusu barem 10 %.

[/quote]

I što je tu pogrešno napisano?

Vi ne prepoznajete da je VIRI i IPKK ključno sprovesti strateško povezivanje – ili međusobno ili s inozemnim partnerima ili i jedno i drugo – radi opstojnosti ove industrije u RH nakon ukidanja kvota 2017.? Ne morate o tome mene konzultirati, prelistajte koji od intervjua šefova domaćih šećerana posljednjih godina.

Iako znam da vi prvenstveno ciljate na cijenu šećera koja je naglo porasla (ali je i dalje dosta niža od razina potrebnih za neopterećeno poslovanje), to je u ovoj pretpostavci manje bitan faktor. Pogotovo kad vidimo da firme znaju završavati u plusu kad su cijene šećera rekordno niske (kao Viro prošle godine i ’07. i ’08.) ili znaju biti u minusu kad je cijena šećera visoko (IPKK ’09.).

Navedite mi jedan argument, osim porasta cijene šećera, koji potvrđuje da je ulaganje u ovu dionicu sigurno? Ja vas podsjećam da još do prije godinu dana niti jedna banka nije htjela pratiti VIRU u preuzimanju IPKK, a banke ne odbacuju tako olako velike poslovne prilike. Što je sa skupim pročistačem koji VIRO mora ugraditi – koliko će to proizvesti gubitka za firmu u poslovnoj godini u kojoj se realizira?

New Report

Close