VIRO (VIRO tvornica šećera d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska VIRO (VIRO tvornica šećera d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

gospon Aurelije koliki je prosijecan prinos repe po hektaru u Rh a koliki je prosijecan prinos u Njemackoj ili ako hocete Srbiji tad cete dvaput razmisliti prije no sto pocnete drukati

I ne samo to Viro ako hoce zadrzati proizvodnju u Zupanji mora napraviti procistac otpadnih voda koji kosta cca 20 mil Eura a ne podize konkurentnost iste, ali ga zbog ekologije moraju napraviti koliko vidim dug/kapital na 150posto pa kad su htjeli preuzeti IPKK niti jedna ima banka nije htjela odbriti kredit kad su vidjeli bon 2 Vira zato polako

Jučer je cijena šećera za futures ugovore porasla na londonskoj burzi za 1,86% i zaustavila se na 477,40 USD za tonu, što je najveća cijena od kraja lipnja 2014 kada je počeo pad cijena šećera te povećanje od 30% u odnosu na sredinu veljače 2016.!
Taj će se trend i dalje nastaviti, smatraju stručnjaci, jer se na tržištu pojavio manjak šećera, budući da su zbog sve češćih uragana ( koji su rezultat klimatskih promjena ) stradale plantaže šećerne trske, te će šećer iz šećerne repe biti sve važniji na svjetskim tržištima.Pored toga,najveći svjetski proizvođač Brazil tradicionalno koristi sirovi šećer( iz trske) za proizvodnju etanola da bi smanjio ovisnost o uvoznoj nafti.
Istovremeno je cijena dionice VIRA na nivou sredine 2008 god. nakon pada burze. Ne navijam da neko kupi dionice VIRA , samo mi nije jasno zašto naša burza ne reagira. Pa nije vrag da VIRO neće valorizirati ovaj i budući rast cijena šećera, ako je 2015 god. završio sa dobiti nakon što je uspio prebroditi tešku 2014.godinu.?!

Najveći problem je u tome što je oko 95 % dionica u “sigurnim rukama” i nije raspoloživo za prodaju.Mali dioničari drže oko ostalih 5% i vjerojatno većina kuži da ovo vrijedi više.Pošlih dvije-tri godine su bile loše iz dosta razloga između ostalih moje mišlenje je da je Viro plaćao svoje kooperante nerealno visoko samo da zadrži proizvodnu bazu jer je puno njih htjelo odustat od proizvodnje.Šećerna repa je jako zahtjevna kultura,a u nekoliko izvješća su naveli da ni agrotehničke mjere koju su napravljene po recepturi u suradnji sa sjmenenarskim kućama nisu dali rezultate koje su trebali dati i lagano su i njih okrivili za to i vjerojetno očekuju nekakvu kompenzaciju za to.Dali netko zna što je sa onih 100-tinjak miliona kuna kojima je Viro tužio državu/ministarstvo zbog toga što su im oteli dio kvota i dali trećoj šećerani?Nedavno se pojavila info ( Večernji list) da je Viro zainteresiran za kupovinu Badela?Dali netko zna štogod više o tome.
BTW Novi pročistač za Sladoranu,novi silosi i novi skladišni kapaciteti se misle radit iz EU fondova ( mislim da je EFARD 2014-2020) jedan dio dokumentacije je već gotov.Također od ove godine proizvođaći mogu dobit do 500 eura poticaja po hektaru ovisno o kvaliteti prinosa.

Danas je cijena šećera na njujorškoj robnoj burzi porasla za 4,56 % i zaustavila se 16,75 USdolar centi za libru ( 0,454 kg). Cijena je porasla od 14.02. za 34% te kontinuirano raste ( uz povremeni pad- dan ili dva) Istovremeno je ovaj tjedan na našoj burzi prodano 40 dionica Viro ( i to jedino danas ) po 230 kn ( cijena iz 2008. g. nakon pada burze ). Uvažavajući sve razloge koje su naveli kolege u prijašnjim postovima, ipak mi je ovo neobjašnjivo, pogotovo kad znamo da je Viro završio 2015.g. u plusu, a u plusu je i nakon prva tri mjeseca 2016.g. !

I danas je šećer nastavio svoj rast te je na njujorškoj burzi došao na cijenu od 16,95 US centi/Lb – porastavši za 1,19%, pokjazujući time da jučerašnji skok od 4,56% nije bio slučajan. To je povećanje od 35% u odnosu na cijenu od 16.02. 2016.g.
Kao rezultat tih izuzetno povoljnih trendova danas su na Zagrebačkoj burzi protrgovane 3 ( slovima tri )
dionice VIRA !!! I to pocijeni od 230 kn koja je bila 2008 g. nakon pada burze. Neobjašnjivo !?


Danas je cijena šećera na njujorškoj robnoj burzi porasla za 4,56 % i zaustavila se 16,75 USdolar centi za libru ( 0,454 kg). Cijena je porasla od 14.02. za 34% te kontinuirano raste ( uz povremeni pad- dan ili dva) Istovremeno je ovaj tjedan na našoj burzi prodano 40 dionica Viro ( i to jedino danas ) po 230 kn ( cijena iz 2008. g. nakon pada burze ). Uvažavajući sve razloge koje su naveli kolege u prijašnjim postovima, ipak mi je ovo neobjašnjivo, pogotovo kad znamo da je Viro završio 2015.g. u plusu, a u plusu je i nakon prva tri mjeseca 2016.g. !

Kolega možda je ovo jedinstvena prilika za dobar dokup…tko zna..

ja sam dokupio što sam planirao

NOVAC JE SAMO SREDSTVO POMOĆU KOJEG SE ZADOVOLJAVAJU POTREBE

http://www.teletrader.com/suedzucker-ag-o-n/stocks/details/tts-459175

Šećer je u dva dana porastao na NY burzi sa 16,48 na 17,38 us cent/lb – 5,5%, a na našoj burzi nije protrgovana nijedna dionica Vira! Niže navodim članak koji iscrpno analizira trend povećanja potrošnje šećera te stalnom nedostatku šećera koji će biti prisutan i u 2017.g, a o čemu sam i ja pisao u gornjim postovima:

http://www.investing.com/analysis/the-commodities-market-has-a-sweet-tooth-200132359


Šećer je u dva dana porastao na NY burzi sa 16,48 na 17,38 us cent/lb – 5,5%, a na našoj burzi nije protrgovana nijedna dionica Vira! Niže navodim članak koji iscrpno analizira trend povećanja potrošnje šećera te stalnom nedostatku šećera koji će biti prisutan i u 2017.g, a o čemu sam i ja pisao u gornjim postovima:

http://www.investing.com/analysis/the-commodities-market-has-a-sweet-tooth-200132359


još kada bi mogli navesti razlog, zašto bar vi niste sakupili koju po 273< , a niže očito više ne daju



Šećer je u dva dana porastao na NY burzi sa 16,48 na 17,38 us cent/lb – 5,5%, a na našoj burzi nije protrgovana nijedna dionica Vira! Niže navodim članak koji iscrpno analizira trend povećanja potrošnje šećera te stalnom nedostatku šećera koji će biti prisutan i u 2017.g, a o čemu sam i ja pisao u gornjim postovima:

http://www.investing.com/analysis/the-commodities-market-has-a-sweet-tooth-200132359


još kada bi mogli navesti razlog, zašto bar vi niste sakupili koju po 273< , a niže očito više ne daju
[/quote]
Kolega, jako bi rado kupio, ali nažalost nemam slobodnih sredstava. Smatram da je cijena od 273 kune izuzetno povoljna. Još samo da navedem da se danas cijena za šećer na NY robnoj burzi zaustavila na 17,52 us centi/lb ( + 0,52% ) i da je u odnosu na 19.02. 2016 porasla za 40% !

Mozda malo offtopic ali svakako za razmisliti Sta se desilo mljekarskom sektoru kad su ukinute kvote za proizvodnju u EU bez obzira sto se povecala potrosnja po glavi stanovnika ako neko nezna ja cu mu objasniti na P.M ne zaboraviti da za godinu dana to se desava sa secerom

New Report

Close