VIRO (VIRO tvornica šećera d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska VIRO (VIRO tvornica šećera d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


vi koji ste duze u Viru ako ko zna kad izlazi godisnje izvjesce u kojem mjesecu nemogu nikako naci i hvala

Godišnji izvještaj o poslovanju za 2010. izašao je u veljači 2011.

NIŠTA MI NEĆE OVI DAN POKVARIT

joj da mi je izac iz ove INE pa da se nakrcam VIRA sve do 430 !! 😉

Zna li tko koliki dio tržišta u Hrvatskoj drže zajedno Viro i Sladorana, u postotku?

Koliko je meni poznato, vecina secara na hrvatskom trzisu je Viro/Sladorana. Osjecka secerana mislim da prodaje samo mali dio svoje proizvodnje na hrvatskom trzistu.


Koliko je meni poznato, vecina secara na hrvatskom trzisu je Viro/Sladorana. Osjecka secerana mislim da prodaje samo mali dio svoje proizvodnje na hrvatskom trzistu.

Koliki je to "mali" dio?

Imate u Globusu članak o toj temi….(inače ne čitam Globus, ali došao mi pod ruku kod zubara):)

Gledajući objektivno, bojim se da bi šećerna industrija u hrvata mogla biti "žrtveni jarac" ulaska u EU ! Svima nama koji smo "emotivno" vezani za VIRO i slatki prah, poznati su uvjeti prihvačeni od strane hrvatskih vlasti za proizvodnim kvotama, koji samu proizvodnju ograničavaju na 2/3 postojeće ! To u osnovi znači da ćemo jednu uspješnu granu poljoprivrede i gospodarstva izbaciti iz skupine onih rijetkih na koje smo mogli uvijek pouzdano računati. Bojim se da će u skoro vrijeme početi borba izgladnjivanjem između 2 tabora od kojih vjerovatno nitko neče htjeti prvi odustati. Ali do onda uživajmo još malo u rezultatima prošle godine, koja bi se (po mojoj procjeni) mogla mjeriti sa najboljim godinama.

pa mislim da nije tako kritično kako si napisao, uglavnom kvote koje su za EU su do sada bie 180 (60 po svakoj secerani) i to je sve bio secer od repe, dok je secer od secerne trske plasirana na domace tržiste. S obzirom da je domaca potrošnja isto tako negdje oko 200 tisuća tona, mislim da situacija nije kritična.

o tome već dosta bilo riječi ovdje al nije na odmet da vi koji ste upućeniji od mene to još jednom ponove.

Predsjednik Uprave Viro tvornice šećera Željko Zadro obrazložio je poziciju šećerne industrije i proizvodna ograničenja koja se nameću pristupanjem Uniji. “Danas je industrija šećera veliki hrvatski izvoznik dok ulaskom u EU nećemo više biti izvoznici, jer je naša proizvodna kvota dostatna za potrebe hrvatskog tržišta. Manje će se proizvoditi, a u skladu s tim će biti i manja dobit. Međutim, naša velika prednost jest to što smo se dobro pripremili za naredno petogodišnje razdoblje do trenutka pregovora o novim proizvodnim kvotama na šećer.” Zadro je naglasio i da je država najveći lobist, a ljudi koji će nas zastupati u Bruxellesu moraju biti educirani te nas u Hrvatskoj snabdijevati svim relevantnim informacijama.
izvor: http://www.hdl.com.hr/news.php?nc=0&nid=2276&page=

hvala

Nisam htio biti previše kritičan, samo naglašavam da gledajuči naš skori ulazak u EU, ne smijemo biti naivni i vjerovati da i u samim vrhovima europskih institucija nepostoje gospodarski lobiji koji neće pokušati iskoristiti ulaske svih ovih tranzicijskih zemalja u uniju posljednih godina ! Mislim da je šećerna industrija po svemu do sada viđenom dobar pokazatelj toga. Što se tiće Ž. Zadre, on je več dosta puta davao oprečne izjave (ponajviše zavisno u kojem se društvu nalazio), od toga da je gašenje jedne tvornice neizbježno, do ovakvih izjava da su se hrvatske šećerane dobro pripremile za kvotni režim ! Iskreno se nadam da je sa ovim drugim više u pravu, i da ćemo još dugo uživati u plodovima jedne od sretnijih hrvatskih poslovnih priča.

najviše me muči što će biti s tržištem CEFTE, to je bilo jako bitno tržiše i ulaskom u EU se gubi, Zadro nešto sigurno sprema a uvjeren sam i Pipunić, ne daju ti pare tako lako. Sigurno postoji neka alterantiva o kojoj se ne želi izlanutu pa možda čak u kupovina šećerane u Srbiji. I Viro i Premijer značajne količine repe nabavljaju iz Srbije (Vojvodine).

nego kakva su vaša očekivanja u pogledu dividende … cijena ovih dana se kreće u rasponu od 415-430 kuna u zadnjih godinu dana sigurno jedna od najstabilnijih dionica. Dividendi prinos od 5% bi bio odličan.

kvote su promjenjive…danas su takve…za 5 god vjerovatno vec neke druge…

ja neznam sto je sa poticajima koliko viro moze to iskoristiti…poljoprivrednici se dice da na 1 ulozenu kunu imaju povrat od 70kn…ima li tu prostora…

i meni se cini da se u viru sprema nesto…da bi opstao mora se siriti…nadam se da ce doci do kakvih preuzimanja i mozda proizvodnje u drugim poljoprivrednim granama…

OBAMA................SPASITELJ

Viro je jedna od "ozbiljnijih i normalnijih " priča ove naše burzice (kao što se može vidjeti i iz komentara na ovom forumu) ali svejedno malo je konkretnih i potvrđenih informacija što nas čeka s ulaskom u EU, sve se svodi na neka parcijalna nagađanja. Po tom pitanju imao bih nekoliko pitanja:
1. kolika je izpregovarana izvozna kvota hrvatskih šečerana na tržište EU (ako me nevara cca 180 000t godišnje) i od kad se ona primjenjuje te do kad se primjenjuje (koliko se često revidira)
2.da li je s EU ispregovarana i ukupna količina dozvoljene proizvodnje šečera naših šećerana, te da li će se za domaće tržište i dalje moći uvoziti "tršćani" šećer i prerađivati za domaće tržište.
Naizgled jednostavna i glupa pitanja ali je odgovor (potvrđen-služben) meni teško naći.
Naravno, dioničar sam Vira, prije svega zbog po meni korektnog vodstva Vira i ok fundamenata, ali ova pitanja svakako bitno mogu utjecat na buduću perspektivu poslovanja.

New Report

Close