VIRO (VIRO tvornica šećera d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska VIRO (VIRO tvornica šećera d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Joj pitanje zašto prodaje uvozni šećer od trske a izvozi domaći od repe, pa vrag mi neda mira moram ovo prokomentirat kad se već nazivate znalac zato što šećer od repe može izvozit (EU štiti svoju proizvodnju) a od trske ne nego ga vama na domaćem tržištu prodaje po cijeni kao da ga proizvodnja košta isto kao i proizvodnja od repe. Šećer od trske je u startu jeftiniji od repinog šećera a oni ga samo moraju rafinirat tako da je i njegova prerada puno jeftinija.

Ali ako su prosvjedi u virovitičko podravskoj županiji i ako je organizator kao jedan od radnika šećerane koji uredno dobiva plaću u problemima onda neznam ne piše se dobro


Hvala frckavi,nino.Znaci postoji ozbiljna opasnost da se jedna od secerana ugasi.
Ipak cu preskociti ovu dionicu,pozdrav

Vidite, ne ulazim ja u kupnju ili prodaju dionice već govorim o tvrtki i trenutnom stanju.
Razmijeniti mišljenje je uvijek dobro.
zašto bi Viro i sladorana bili ugroženi? neka "propadne ona treća šećerana" laički rečeno a mislim da će biti neki dogovor te ne vjerujem u "opasnost za Viru".
http://www.index.hr/vijesti/clanak/panika-u-banskim-dvorima-poduzetnici-lojalni-rohatinskom-pozvani-kod-popijaca/541672.aspx
IAKO JE poziv za novinare poslan sinoć, jutros oko 11 sati stigla je obavijest kako se konferencija za novinare pod radnim naslovom "Radom iz krize" zakazana za dvanaest sati – odgađa.

U najavi poziva stoji kako će se govoriti o otvaranju više tisuća radnih mjesta kao i da je riječ o nastavku inicijative guvernera HNB-a Željka Rohatinskog.

Riječ je o tvrtkama: Agrokor, Alca, Atlantic Grupa, AWT International, Badel 1862, Bavaria pivo, Dukat, Franck, IGH, Karlovačka pivovara, KTC, Kutjevo, Mlinar, Pet- Prom, Roto Dinamic, Saponia, Tehnika, Vindija, Viro[/u], Zagrebačka pivovara, Zdenka, Zagrebačke pekarne Klara, Zvečevo, Žito.

Podsjetimo, prije dva dana Hrvatska narodna banka izvijestila je da bankovni sustav dobiva na raspolaganje oko 850 milijuna eura, odnosno 6,3 milijardi kuna, za kreditiranje projekata u gospodarstvu.

Štednja je mudrost trošenja.

Što se tiče zatvaranja šećerana – mislim da je tu Osijek u najvećoj opasnosti jer je najmanje profitabilan. A ako ipak dođe do toga i to ne bude Osijek, vjerujem da će to biti Sladorana jer je šećerana u Virovitici i efikasnija i profitabilnija. Doduše, to je samo trenutno stanje. Također, mislim da to i ne bi bilo tako loše za Viro jer bi mogao prodati onaj dio kvote koji ne može pokriti jednom tvornicom, i još uzeti naknadu za zatvaranje jedne šećerane.

U stvari pristupanje EU ne vidim kao neku opasnost u smislu Virove proizvodnje šećera. Čini mi se da je veći problem to što nema diversifikaciju. Veći konkurenti u EU (Sudzuker, Agrana…) svi imaju nekakvu diversificiranost proizvodnje gdje pokrivaju i npr. bioenergiju, voće (marmelade i sl.), dodatke prehrani i farmaceutskim proizvodima, škrob… Viro tu zasada ima tek nešto sitno stočne hrane (Sladolique). Nadam se da je kupnja one Slavonije Nove prvi korak u procesu diversifikacije.

Da se nastavim na ranije postove. Zanimljivo.
POGON ZA PROIZVODNJU BIOPLINA IZ FERMENTACIJE PREŠANOG REPNOG REZANCA

Tijekom kampanje prerade šećerne repe producira se cca 1500 t/dan prešanog repnog rezanca koji će biti supstrat za proizvodnju bioplina. Ukupno proizveden bioplin može zamijeniti cca 90 % prirodnog plina tijekom kampanje za što šećerana trenutno izdvaja cca 5 mil.eura
Traži se nositelj tehnologije i izvođač radova.
– Traži se financiranje.
Vrijednost projekta 10 mil.eura. VIRO TVORNICA ŠEĆERA d.d.

Štednja je mudrost trošenja.


Hvala frckavi,nino.Znaci postoji ozbiljna opasnost da se jedna od secerana ugasi.
Ipak cu preskociti ovu dionicu,pozdrav

dobra odluka…imas boljih od vira

OBAMA................SPASITELJ


Ali ako su prosvjedi u virovitičko podravskoj županiji i ako je organizator kao jedan od radnika šećerane koji uredno dobiva plaću u problemima onda neznam ne piše se dobro

prosvjeduju zbog neisplacenih poticaja…drzava im duguje…nema nikakve veze sa virom

OBAMA................SPASITELJ


Što se tiče zatvaranja šećerana – mislim da je tu Osijek u najvećoj opasnosti jer je najmanje profitabilan. A ako ipak dođe do toga i to ne bude Osijek, vjerujem da će to biti Sladorana jer je šećerana u Virovitici i efikasnija i profitabilnija. Doduše, to je samo trenutno stanje. Također, mislim da to i ne bi bilo tako loše za Viro jer bi mogao prodati onaj dio kvote koji ne može pokriti jednom tvornicom, i još uzeti naknadu za zatvaranje jedne šećerane.

U stvari pristupanje EU ne vidim kao neku opasnost u smislu Virove proizvodnje šećera. Čini mi se da je veći problem to što nema diversifikaciju. Veći konkurenti u EU (Sudzuker, Agrana…) svi imaju nekakvu diversificiranost proizvodnje gdje pokrivaju i npr. bioenergiju, voće (marmelade i sl.), dodatke prehrani i farmaceutskim proizvodima, škrob… Viro tu zasada ima tek nešto sitno stočne hrane (Sladolique). Nadam se da je kupnja one Slavonije Nove prvi korak u procesu diversifikacije.

Evo svaka čast kolega, konačno jedan normalan iskaz a da nema u sebi hrpu fantazija. Da se ljudi malo više informiraju znali bi o čemu se radi.

Ako kojim slučajem i dođe do rezanja proizvodnih kvota, stoji sve gore navedeno. Tržište zahtjeva veće i bolje organizirane šećerane, dok će manje bit "progutane", a razlika između Vira i drugog proizvođača je očita, jer pravo je pitanje je na koji način manja šećerana može "preživjeti" rezanje proizvodnih kvota, da ne kažem konkurenciju u EU i kome se to isplati a kome ne.

Isto riječ stečaj koja se upotrebljava u slučaju rezanja kvota ne odražava pravo zbivanje. Radi se o planiranoj likvidaciji firme, a EU nudi iznimno povoljne uvjete ako šećerana odluči prestat s radom. Konkretno isplaćuje poticaje u visini 720 eura po proizvedenoj toni. Tako da se na nekih 85 000 tona ( kolika je ugrubo prosječna proizvodnja jedne naše šećerane ) može dobit lijepa suma od preko 60 miljuna eura. Također postoje i drugi oblik novčanog poticaja ukoliko se firma želi restrukturirat i proizvodit nešta drugo.

I upravo zbog tih poticaja, živa je istina da su ove manje šećerane po Mađarskoj i okolici zatvarane na način da su ih zatvorili većinski vlasnici, koji su zapravo bili stranci ( u prvome redu Francuzi, Austrijanci, Nijemci ) te potom pobrali EU poticaje njihovim zatvaranem. Klasičan primjer su Slovaci ( s 3 najveće šećerane Eastern Sugar, Považsky, Rimavska Sobota ) i Mađari ( sa nekih 8 šećerana ) gdje su im upravo prva tri navedena stranca bili glavni vlasnici. Neka svako izvuče zaključak za sebe.

Dakle razne opcije uvijek postoje. U konačnici Viro sam za sebe bez Sladorane je u ovom trenutku kadar napravit 50 milijuna kuna dobiti ( vidljivo po nekonsolidiranom izviješću ), tako da ni u najcrnjoj varijanti nema zime. Uostalom, krenule su ipak lagano i diverzifikacije poslovanja…

Nego, da ne bi pripremali ražanj dok je zec u šumi, ne znam zašto su svima puna usta tog rezanja kvote, kad do toga možda uopće ni neće doći uzevši u obzir makroekonomske prilike u Hrvatskoj i EU.

never surrender

Povremeno pratim ovu temu i vidim da je puna druka. Mene zanima da li će Srpske šečerane profitirati na tome ako Hrvatska uđe u EU i ako nam se smanje kvote

naravno da hoce, ali ne toliko na nama, nego ono sto smo mogli mi zaraditi, zaraditi ce oni…barem ja to tako shvacam…ako njihova kvaliteta naravno zadovoljava trziste EU. a vjerojatno zadovoljava.
A jesmo li ovako razmisljali? Viro kupi vise od 75% zupanje i kao glavni vlasnik odluci prestati sa secerom, sve preusmjeri na alkohol (plus etanol kao gorivo), octo, sladoliq, žito tj kruh, kolači…a usput dobije poticaj od EU za to gašenje….koliko 300 mil kn?


Moga sam i mislit ko je nikidan sroka na 400 kuna

7. HYPO ALPE-ADRIA-BANK D.D./RAIFFEISEN OBVEZNI MIROVINSKI FOND 26.403 1,90 -500 kom


Na dan 10.3.2011. promjene:
7. HYPO ALPE-ADRIA-BANK D.D./RAIFFEISEN OBVEZNI MIROVINSKI FOND 26.103 1,88 Skrb. račun ZAGREB, HRVATSKA – 300

Inače, evo novosti vezano uz glavnog prodavača. Nikad me neće ovi OMF biti jasni, kupe na vrhu preko 1200 kn cijene dionice Vira, čekaju da padne 2-3 godine(ne kupuju i ne prodaju) i onda kad se počen odbijati od dna počnu prodavati.
Da ne velim za INGRu, kupovali na 400 kn, dokapitalizirali po 233kn, zatim ponovo dokapitalizirali po 20kn i nakon 3-4godine sada isprodavali na razini 14-16kn 25% udjela ili oko 200.000komada.

http://www.seebiz.eu/hr/fondovi/world-finance-raiffeisen-omf-mirovinski-fond-godine-u-hrvatskoj,107078.html
ZAGREB – Raiffeisen obvezni mirovinski fond (ROMF) proglašen je mirovinskim fondom godine u Republici Hrvatskoj od strane časopisa World Finance, izvijestili su iz Raiffeisena.

ROMF je drugi obvezni mirovinski fond u Hrvatskoj s više od 482.000 članova, tržišnim udjelom od 31 posto ukupnog broja članova mirovinskih fondova, što znači gotovo trećinu zaposlenog stanovništva. Iako je Hrvatska još uvijek u recesiji, Fond se oporavio od gubitaka te je trenutna vrijednost udjela iznad razina iz 2007. godine, ističe se u priopćenju.

Prosječan prinos Fonda od osnivanja iznosi 5,4 posto (prosječan mjesečni prinos na godišnjoj razini), dok je volatilnost 4,4 posto, što je niže od volatilnosti cijelog tržišta mirovinskih fondova, navode iz Raiffeisena.

Štednja je mudrost trošenja.

http://www.poslovni.hr/vijesti/novcem-od-maxija-miskovic-odlucio-kupiti-pola-vojvodine-174366.aspx

Pogledajte u koji segment gospodarstva se sada ulaže i šta se očekuje.
ZEMLJA!
Sve što bude vezano uz proizvodnju hrane…
Viro promišljeno i planski širi svoje mogućnosti .
Ovdje političke veze samo smetaju, gospodarski osnov je glavni uz naglašenu socialnu osjetljivost.

opala!

New Report

Close