VIRO (VIRO tvornica šećera d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska VIRO (VIRO tvornica šećera d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Pa vidiš ovo je stvarno zanimljivo…da vjerujem u teoriju urote još bi rekao da je glavni šorter rba-omf naručio ovaj članak…i to baš danas! Usput rečeno, akcija im nešta propala obzirom da nitko nije ništa prodavao, vjerojatno su oni zatukli na 440 kuna, ne bi se uopće čudio.

Naravno o ovoj temi s francuzima i kvotama se priča unatrag nekoliko mjeseci, čak je i članak praktički identičnog sadržaja napisan u 12 mjesecu prošle godine…i to taman pred rast cijene dionice…a sve s ciljem micanja fokusa s bitne stvari.

Al da se vratim na početak, zašto baš danas ovaj članak??

Naravno, oni koji misle da su "ulagači" jer čitaju tu o nekakvim kvotama i pričama o mafiji u šećernom svijetu žele vjerovati u svako napisano slovo jer im tako odgovara, a zapravo nisu kadri ni kako to interpretirat šta čitaju.

Evo i odgovora zašto baš danas…baš danas se zasjedalo o famoznom uvozu izvozu/šećera u EU za ovu godinu. Podsjećam, po zadnjem prošlogodišnjem zasjedanju je bilo planirano povećanje IZVOZA šećera iz EU u visini 350 000 tona…pa je nedugo zatim nastupila nestašica šećera…

A šta je dogovoreno danas? Danas je dogovoreno ono šta su upravo najbliži izvoznici u EU ( među kojima je i Hrvatska tj.Viro ) potajno očekivali. Zbog nestašice šećera EU ove godine radi extra UVOZ u visini 300 000 tona, neoporezivo. S tendencijom da bi ovogodišnje kvote uvoza mogli tijekom godine još podić.

Da uz ovu fenomenalnu vijest podsjetim, viro planira za 2011 povećanje proizvodnje sa 160 na oko 175 000 tona. Puno tih tona će izgleda ove godine završit u EU, i to nenadano kroz dodatne kvote.

Prodavači virinih dionica
[bye]

link: Vaš link
DJ UPDATE: EU Approves Duty-free Imports Of 300,000 Tons Sugar

i prve reakcije:
Vaš link

never surrender

Ide ovo ispod 400kn!!! [sad]

Bože daj mi priliku da ti pokažem, da me bogatstvo neće promjeniti! (Dell Trotter)


ne znam da li je objavljeno
u pitanju su smanjivanje kvote za šećer
http://www.poslovni.hr/vijesti/francuzi-zbog-kostica-traze-da-nam-se-smanji-kvota-za-secer-172900.aspx

viro je spreman za to…ako i dode do zatvaranja neke tvornice…sve je spremno…zar mislite da ce zadro 21mil kn od dividende, kupiti avion ili brod…o tome necu sada govoriti…zelim reci ako nam zabrane proizvodnju ovdje…nema veze…proizvodit cemo u drugoj zemlji…

OBAMA................SPASITELJ

De ljudi saberite se o čemu vi pišete? Kakve krvave kvote mogu poremetit poslovanje vira? Kakva zatvaranja tvornica? Ponašate se kao babe na tržnici…

A ako će uopće netko kihnut između 3 šećerane, kihnut će ona najmanje prilagođena tržišnim uvjetima u EU, a između vira/sladorane i ipkk se zna koja je glavni kandidat. Iako ne vjerujem da će uopće doći do takvog scenarija. Pa nije EU prčija ko ove naše balkanske zemlje da svako radi šta mu se prohtje ( uključujući Francuze ), EU je sistem, tamo su planovi odavno razrađeni, tamo se zna tko ima perspektivnu a tko ne, zna se šta se očekuje od budućih proizvođača, zna se kolika treba biti proizvodnja i prihod po hektaru da bi se bio konkurentan.

Pogotovo u EU nitko ne piše ovakve nebuloze o paktu Srbije i Francuske i otimanju kvota Hrvatskoj. Pa Srbija sve i da hoće ne može u bar nekoliko godina proizvest više od 500 000 tona ( od tog 250 ostaje u Srbiji, 180 ide u EU a ostatak u Rusiju, BiH, C. Goru ). Drugi dio priče leži u konkurentnosti kroz kompetentnost, a viro za EU perspektivu ovdje stoji jako jako dobro, o tom svjedoče i kreditne linije potpomognute EBRD-om za daljnji razvoj i ulaganje u proizvodnju.

Ako ćete svi plakat kad na osnovu špekulanata dionica padne par kuna i jadikovat čim netko izbaci ovakve tekstove koje ionako ne razumijete najbolje vam je da uopće ne ulažete na burzi. A onaj tko sad prodaje po ovim cijenama zapravo gužva novac i baca ga u koš.

never surrender

A kad smo kod Srbije, kod njihovih proizvođača šećera je slična stvar. Imaju 6 šećerana u kojima proizvode tih 500 000 tona, i iako žele teoretski više plasirat u EU ( veće kvote ), to je gotovo nemoguća misija, i ne samo zato jer nemaju tolike mogućnosti povećanja proizvodnje, već se u EU razmišlja isto o kresanju proizvodnje.

Prema mišljenju njihovih stručnjaka kod njih u najboljem slučaju očekuje da će EU dozvolit proizvodnju na razini od tek 400 000 tona tako da bi se po tom scenariju mogle održat samo 3 il 4 šećerane koje su najkonkurentnije. Dakle isto se kao i kod nas špekulira o smanjenju proizvodnje za 100 000 tona. Zapravo su na istom gdje i mi, kad se govori o našem smanjenju proizvodnje s 300 000 na 200 000 tona.

Dok kvote za izvoz u EU vjerojatno ostaju iste i za jedne i za druge i iznose oko 180 000 do 200 000 tona. Srbiji je jedino povoljnije u izvozu šta lakše plasira šećer na rusko tržište i to je sve.

I ono što je kod nas Viro kod njih je Sunoko. Firma koja se izvrsno prilagođava uvjetima proizvodnje u EU, i koja će vjerojatno samostalno uz još koju šećeranu podmirivat proizvodne kvote Srbije.

Ostatak šećerana koji se pokazažu gubitašima il nekompetentnim ( a u Srbiji ih je nekih 8-9 već propalo ) će stavit ključ u bravu, a ostali će nastavit proizvodnju, po EU uvjetima.

Najjači preživljavaju, tako da i u slučaju nepovoljnijeg scenarija kod nas, tu nikakvih većih reperkusija prema Viru neće bit. Makar nije fer razmišljati tako prema drugom šećerašu ( ippk ), kako sam Zadro kaže, svi oni na ovaj il onaj način ipak međusobno surađuju i to je jedan korektan odnos, pa se i zajednički trebaju izborit za zajedničke kvote.

never surrender


Pa Srbija sve i da hoće ne može u bar nekoliko godina proizvest više od 500 000 tona

Ne razumijem se u ovo, ali zar nije 2007. proizvela 505 000 tona? Sad više ne može tek tako to ponoviti?



Pa Srbija sve i da hoće ne može u bar nekoliko godina proizvest više od 500 000 tona

Ne razumijem se u ovo, ali zar nije 2007. proizvela 505 000 tona? Sad više ne može tek tako to ponoviti?
[/quote]

nije, mislim da se 2007 kretala brojka oko 420 000, a prošle godine je proizvedeno oko 490 000 tona ( neki kažu 470 000 ) i to je rekordna proizvodnja

evo našao sam detaljne podatke ( privredna komora Srbije )

2005: 386.551
2006: 430.146
2007: 427.184
2008: 444.712
2009: 433.427

never surrender

Vidim po broju kečeva da sam posato omiljen na forumu
[tongue]

Neka, neka, to je znak da će puno ekipe ostat bez jeftinih dionica…

Još jednom podsjetnik na jučerašnje izvrsne vijesti o interventnom uvozu za ovu godinu ( koje naravno nitko nije komentirao ):

Vaš link

BRUSSELS, Feb 24 (Reuters) – The European Union has ditched plans announced on Monday for a reduced-duty tendering process for sugar imports, in favour of a fixed 300,000-tonne import quota with duties set at zero, an EU source said on Thursday.

EU in-quota sugar production is currently capped at about 13.9 million tonnes annually, compared with average annual EU quota consumption of about 16.5 million tonnes and exports of about 1 to 2 million tonnes.

The shortfall between EU in-quota sugar production versus consumption and exports is meant to be filled by EU beginning stocks and imports.

But with raw sugar futures recently hitting 30-year highs and EU duties limiting imports, and stocks at the start of the 2010/11 marketing year at just 561,000 tonnes, the EU is likely to face a supply shortfall of about 4 million tonnes this year.

never surrender




Pa Srbija sve i da hoće ne može u bar nekoliko godina proizvest više od 500 000 tona

Ne razumijem se u ovo, ali zar nije 2007. proizvela 505 000 tona? Sad više ne može tek tako to ponoviti?
[/quote]

nije, mislim da se 2007 kretala brojka oko 420 000, a prošle godine je proizvedeno oko 490 000 tona ( neki kažu 470 000 ) i to je rekordna proizvodnja

evo našao sam detaljne podatke ( privredna komora Srbije )

2005: 386.551
2006: 430.146
2007: 427.184
2008: 444.712
2009: 433.427
[/quote]
Pardon, imao sam krive podatke.
Sad vidim ovo tvoje:
http://www.pks.rs/PrivredauSrbiji/Poljoprivreda/Preradaindustrijskogbilja/Proizvodnja%C5%A1e%C4%87era.aspx

Da, ali baš zanimljivo. Rekordna tonaža repe (do 2009., kolika je bila 2010.?) ali šećera te godine nije bilo niti rekordno a pogotovo ne tih 505 tisuća tona. To su dakle u mom izvoru imali neke aproksimaacije, pa su valjda sami računali rezultate (predviđanja) koje nikad nisu updejtali sa stvarnim stanjem (valjda je te godine digestija bila niska…)

Pouka: nikad ne vjerovati Amerikancima bez provjere 😛 (onih 505 tisuća tona je izvor bio United States Department of Agriculture :rotfl:)

pero…do smanjenja kvota moze doci…ne radi se tu samo o seceru…zele restruktuirat kompletnu poljoprivredu…sada se prica o tome…ali ima toga jos…smatram da je plan EU vise nego dobar…potaknut ce razvoj ostalih grana, tako da nam nece biti jedino secer vrhunski proizvod, vec i mnogi drugi proizvodi….

e sad…ako dode do toga, za viro nema nikakvih problema…sladorana se osigurala novim proizvodima, i kupnjom slavonije nove, koja se bavi drugim poljoprivrednim granama…

do zatvaranja bi moglo doci, one u osijeku…ali ja nisam za to…radje bi da ta u osijeku ostane…a da sladorana proizvodi razliku proizvodnog kapaciteta, zajedno sa slavonijom novom nesto drugo…u tom slucaju bila bi visa zarada, jer bi mogli saditi po velikim povrsinama koje posjeduju, cijelu godinu…a ne samo u periodu secerne repe….

a kada udemo u EU…tko nam brani da i mi proizvodimo u francuskoj…ako su tamo kvote vise…proizvoditi i sirit cemo se na strana trzista…

ili ce nas ti jaci preuzeti…u svakom slucaju buducnost je vise nego dobra

OBAMA................SPASITELJ

pemetno. slazem se. jos tu postoji prostora za sinergijom medju proizvodjacima secera i konditorskom industrijom. moze osijek prodati opremu sladorani ili viro-u, a oni prebaciti proizvodnju recimo u tursku koja je najjace rastuce gospodarstvo evrope, a nece u EU jos dugo, a luke im dobro rade…ne treba im dugo do rijeke, ili kako ste rekli u EU gdje su kvote vece. Moze i osijek razmjeniti dionice sa sladoranom pa da se tako namiri, a da dobiva povoljno secer za cokoladice. Zvecevo je tu, slavonija se treba udruzivati.


pemetno. slazem se. jos tu postoji prostora za sinergijom medju proizvodjacima secera i konditorskom industrijom. moze osijek prodati opremu sladorani ili viro-u, a oni prebaciti proizvodnju recimo u tursku koja je najjace rastuce gospodarstvo evrope, a nece u EU jos dugo, a luke im dobro rade…ne treba im dugo do rijeke, ili kako ste rekli u EU gdje su kvote vece. Moze i osijek razmjeniti dionice sa sladoranom pa da se tako namiri, a da dobiva povoljno secer za cokoladice. Zvecevo je tu, slavonija se treba udruzivati.

bas to…mislim da imaju plan za udruzivanje…o tome se govorilo jos 2006g…nadam se da ce tako i biti…vise radnih mjesta…vise poljoprivrednih kultura u rukama sposobnih…i na kraju vise novaca za seljake, proizvodace, nas dionicare…i hrvatsku….ma zadro radi vrhunski ovaj posao…uvjeren sam da nesto planira sa ovim novcem iz dividende…pre dugo pratim sve ovo…kupit ce neku tvornicu van hrvatske…ili u hrvatskoj…samo neznam sto bi mogao kupiti u hrvatskoj…tako da mi je izglednije ovo drugo

OBAMA................SPASITELJ

New Report

Close